o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Nowy system płatności dla kierowców. Kogo dotyczy?

560
Podziel się

Zmieniające się przepisy wywołały popłoch wśród kierowców. Nieprawdziwe są jednak informacje, jakoby wszyscy kierowcy musieli montować urządzenia lokalizacyjne. Ten przepis dotyczy tylko ciężarówek, a zamiast urządzenia można zainstalować specjalną aplikację w telefonie.

Nowy system płatności dla kierowców. Kogo dotyczy?
Nowe przepisy będą obowiązywały najwcześniej od I kwartału 2021 roku (Getty Images, NurPhoto , Contributor)
bDAUmBWZ

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o drogach publicznych. Niedługo później w internecie pojawiły się informacje, jakoby każdy kierowca musiał montować w swoim samochodzie urządzenie lokalizujące. To nieprawda: nowy system płatności będzie obowiązywał tylko kierowców pojazdów o masie powyżej 3,5 tony.

Rząd chce wdrożyć nowy sposób płatności za korzystanie z dróg krajowych. Nowelizacja umożliwia wprowadzenie systemu dla kierowców ciężarówek, opartego na aplikacji monitorującej położenie za pomocą urządzenia mobilnego z GPS, np. telefonu lub tabletu.

bDAUmBXb
Wdrożenie nowego systemu dla pojazdów ciężkich mogłoby najwcześniej nastąpić w pierwszym kwartale 2021 roku - informuje rzecznik prasowy KAS redakcję Autokult.

Do dopisania się do rejestru wystarczy darmowa aplikacja. Nowy system nie będzie jednak wolny od wad. W przypadku dłuższej niż 15 minut przerwy w nadawaniu sygnału pozycjonowania satelitarnego lub transmisji danych kierowca będzie musiał zatrzymać się przy pierwszej nadarzającej się okazji (na parkingu lub zatoce) albo jak najszybciej opuścić płatną drogę.

Nowelizacja przewiduje też kary, np. 1,5 tys. zł za nieuiszczenie opłaty za drogę. Za wjazd na płatne odcinki bez wcześniejszego zarejestrowania się w systemie KAS trzeba będzie zapłacić 1,5 tys. zł. Wprowadzenie podczas rejestracji nieprawdziwych danych o pojeździe również będzie karane opłatą 1,5 tys. zł, a jeśli nieprawidłowości będą dotyczyć użytkownika pojazdu – 500 zł.

bDAUmBXh

Co się zmieni dla zwykłych kierowców? Na bramkach autostrad zostaną zainstalowane kamery, dzięki którym komputer będzie mógł odczytać numery rejestracyjne pojazdu. Jeśli numer będzie się znajdował w bazie zarejestrowanych w odpowiedniej aplikacji pojazdów, szlaban otworzy się automatycznie. Tak samo będzie przy wyjeździe z autostrady. Nowy system ma upłynnić ruch i zmniejszyć korki na autostradach.

Zobacz także: Zobacz też: Do trzech razy sztuka. Przejazd przez szlaban
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDAUmBXi
bDAUmBXC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(560)
Bobi
7 miesięcy temu
To nie dziennikarstwo to bełkot.
Zygmunt
7 miesięcy temu
Stek bzdur. Obowiązek dotyczyć będzie tylko ciężarowych.
Piotr
7 miesięcy temu
Tego typu artykuły to już standard, np. są dotyczące emerytur pomost owych, błędne i niepełne opisy wprowadzające w błąd podobnie jak ten artykuł
bDAUmBXD
Rabarbar.
7 miesięcy temu
No proszę znów Kolecka sieje zamęt.
Waldi
7 miesięcy temu
Trzeba się zastanowić w czyim interesie jest ten artykuł i karać za wprowadzenie społeczeństwa w błąd.
Najnowsze komentarze (560)
dos
7 miesięcy temu
a kiedy wprowadzą nakaz aby każdy policjant był wyposażony w kamerę osobistą
Kierowiec
7 miesięcy temu
W normalnych krajach są winietki np na rok na wszystkie drogi platne .Nie wiem dlaczego nasi rządzący bolą sie winiet jak ognia - ciekawe nonie
szofer
7 miesięcy temu
Policja chciałaby aby kierowca opłacił mandat przed wejściem do auta. Wtedy już mogliby spokojnie spać w radiowozach, w godzinach pracy. Jeszcze trochę i strach będzie wyjechać autem na drogę. Będzie namierzać cię skarbówka, zus, policja, pracodawca, operator komórkowy, drogowcy, NFZ, bezpieka i proboszcz, a każdy będzie ustalać swój podatek.
kick
7 miesięcy temu
Ale dramat ten artykuł. Żeby tylko nabić odsłon. Dotyczy to aut pow.3,5 t. Ale po co wspomnieć jak ciekawsze będzie sianie paniki? I to się nazywa dziennikarstwo?
Hans Klosss
7 miesięcy temu
Dziennikarstwo zeszło na psy. Aby coś naklepac
Dawid
7 miesięcy temu
Kto to pisał??? Naprawdę ludzie.... Przecież to stek niedoprecyzowanych głupot. Poprostu chodzi o zmianę systemu viatol a nie jakieś nowe regulacje. Naprawdę zacznijcie myśleć zanim tak się skompromitujecie, a temu kto pisał te bzdury zabierzcie komputer
Ale gown0
7 miesięcy temu
Ikiman
Ikiman
7 miesięcy temu
Pani "redaktor" powinna zmienić pracę na łatwiejsza...
bDAUmBXv
Kol
7 miesięcy temu
Niech się gonią.Jak jak chcą niech wiedzieć gdzie jestem niech dogonią.
Nocashe
7 miesięcy temu
Nie jeżdżę drogami platnymi. Należy mi się za to zwrot w postaci finansowej o wartosci lokalizatora.
Hitmaniak17
7 miesięcy temu
Na samochody powyżej 3,5 tony
Oski
7 miesięcy temu
W Szwajcarii 40 franków na cały rok za winietkę na wszystkie autostrady. Przy ich wysokich zarobkach to tak jak u nas 40 zł - jakim cudem im się to opłaca!? A u nas wciąż kombinacje, a poza tym jak może być droga prywata?
Waldi
7 miesięcy temu
Trzeba się zastanowić w czyim interesie jest ten artykuł i karać za wprowadzenie społeczeństwa w błąd.
Stefan
7 miesięcy temu
Na ogorki do niemiec a nie do pisania
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić