Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Sędzia wydał nakaz aresztowania Wąsika i Kamińskiego. Kim jest?

74

Wiadomo już, że Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia wydał nakaz zatrzymania i doprowadzenia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do zakładu karnego. Sędzią, który podpisał się pod decyzją jest Tomasz Trębicki. To młody prawnik i członek stowarzyszenia "Iustitia".

Sędzia wydał nakaz aresztowania Wąsika i Kamińskiego. Kim jest?
Mariusz Kamiński pokazał w Sejmie zwycięski "gest Kozakiewicza", ale może nie uniknąć odsiadki (PAP, Pawe� Supernak)

Trębicki jest sędzią od 2014 roku. Orzeka w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia od początku swojej sędziowskiej kariery. Znany jest z kilku głośnych spraw, które powiązane były z politykami PiS i środowiskiem bliskim władzy.

W 2016 roku warunkowo umorzył postępowanie wobec byłego europosła Witolda Tomczaka. Polityk zniszczył rzeźbę Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. Później Tomczaka ułaskawił Andrzej Duda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kontrowersyjna ustawa. "PiS strzela sobie w stopę"

2021 rok to sprawa aktywistki, która namalowała napis "Aborcja jest ok" na pomniku smoleńskim. Sędzia Trębicki ukarał kobietę naganą.

Z kolei w 2023 roku Tomasz Trębicki umorzył postępowanie wobec Marka Michalewicza. Mężczyzna walczył z podkomisją smoleńską Antoniego Macierewicza. Publikował w sieci dokumenty świadczące o nieprawidłowościach z nią związanych.

Aktywny i świetny praktyk - tak uważa jeden z sędziów o Tomaszu Trębickim

W rozmowie z Onetem jeden z sędziów, który dobrze zna Tomasza Trębickiego, stwierdził, że to "świetny praktyk".

Ma 10-letnie doświadczenie w orzekaniu. Zawsze zajmował się sprawami karnymi. Od kilku lat podejmuje decyzje w sprawach wykonawczych, co oznacza, że jest świetnym praktykiem - przekazał Onetowi sędzia, który chciał zachować anonimowość.

Rozmówca portalu Onet.pl dodaje, że to "człowiek empatyczny, skrupulatny i bardzo pryncypialny".

To dla mnie wzór sędziego - dodaje anonimowo sędzia, który zna Tomasza Trębickiego.

Trębicki jest też aktywnym członkiem stowarzyszenia "Iustitia", krytycznego wobec zmian w prawie przeprowadzanych przez rząd PiS. Działał dość wysoko w regionalnych władzach organizacji. Był wiceprezesem warszawskiego oddziału.

W 2021 roku sędzia Trębicki podpisał apel z wezwaniem do pełnego wykonania lipcowych orzeczeń TSUE. Bronił również sędziego Igora Tuleyę, w czasie gdy był on zawieszony w pełnieniu funkcji sędziego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić