Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Sensacyjne odkrycie w Lublinie. Nie ma takiego drugiego

98
Podziel się:

Robotnicy pracujący przy budowie Zintegrowanego Dworca Metropolitarnego w Lublinie dokonali sensacyjnego odkrycia. W ziemi latami skrywała się szczelina przeciwlotnicza, o której istnieniu nikt nie miał pojęcia. Teraz ma trafić do ewidencji zabytków, a w przyszłości może stać się atrakcją turystyczną.

Sensacyjne odkrycie w Lublinie. Nie ma takiego drugiego
Niezwykłe odkrycie w Lublinie (Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie)

To jedyna taka budowla w Lublinie. Wiosną została odkryta przypadkiem przez robotników, pracujących przy budowie Dworca Metropolitalnego. Pochodzi najprawdopodobniej z czasów "zimnej wojny" i miała chronić m.in. przed skutkami bomby atomowej.

Niezwykłe odkrycie na Lubelszczyźnie

Ten betonowy korytarz w kształcie przypominający piorun ma około metr szerokości i ponad dwa metry wysokości. Nie ma pewności co do tego, kiedy dokładnie i przez kogo został zbudowany.

Zdaniem badaczy szczelina mogła powstać w latach 1951-55, kiedy to Sejm PRL powołał Terenową Obronę Przeciwlotniczą. Inna hipoteza mówi, że obiekt wzniesiono w latach 1942-44, gdy Niemcy zajęli teren węzła kolejowego.

Schron zachował się w wyjątkowo dobrym stanie. Wkrótce zostanie wpisany przez władze miasta do gminnej ewidencji zabytków, decyzja została już uzgodniona z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Ma także zostać włączony do utworzonego niedawno "Paramilitarnego Szlaku Lubelskich Bunkrów".

Miejscy konserwatorzy zalecają przywrócenie szczelinie jej pierwotnej formy, udrożnienie wejść i nadanie jej nowej funkcji, np. turystycznej lub... handlowo-usługowej - podaje "Dziennik Wschodni".

Zobacz także: Dramatyczne ulewy w Kanadzie. Kolumbia Brytyjska ogłosiła stan wyjątkowy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(98)
Ewaryst
10 miesięcy temu
Najważniejsze są zabytkowe betony ale budowa nowych fabryk zakladow pracy to już nie ! Wszystko wyprzedane i zniszczone
Spejcz
10 miesięcy temu
To niech poszukają przy ul. Radziszewskiego. W dzieciństwie tam chodziliśmy. Ze 150 m korytarza pod ziemią. Dalej było zasypane zejście w dół.
bum
10 miesięcy temu
Kebab? A moze inne przeznaczenie islugowe dla szparki?
maciek
10 miesięcy temu
niech dobrze poszukają ,takich szparek u nas nie brakuje
Nemeczek
10 miesięcy temu
Wojewódzki konserwator zarządził wpisanie do zabytków, a miejscy konserwatorzy zalecają nadanie jej nowej funkcji, np. turystycznej lub... handlowo-usługowej. Jak pięknie. Tak po polsku.
Ika
10 miesięcy temu
Szkoda, że taką troską nie objęto, znajdujących się na ul. Spokojnej, zabytkowych schronów i składów amunicji z okresu II wojny,w których nawet znaleziono szczątki żołnierzy.Apartamentowiec ważniejszy niż zabytki.
Taaa
10 miesięcy temu
Platwormiaki odnajdą 149 letniego właściciela i przejmą za złotówkę .
Jesionyn
10 miesięcy temu
Pendzilim w bunkrze samogon aż melicja mnie nakryła.Zostali tylko butilki.
Polak7
11 miesięcy temu
Dziesiatki pustych butelek i stert smieci a wy mi tu fejki ze nikt ni widzial ani nie wiedzial... za te fejki powinni was zamknąć lub zrobic milionowe kary to by wam sie odechcialo koloryzowania.
Wnikliwy
11 miesięcy temu
Fejk i clickbajt. Jak nikt nie mogl tego widziec jak to widac !!!! Widac i to jeszcze jak!!!
malkontent
11 miesięcy temu
Na wojnę z łukaszenkiem już gotowe .
Schlimann
11 miesięcy temu
Po śmieciach przy wejściu do schronu widać, że był on odkrywany już wielokrotnie. Każdy `odkrywca` chciał zostawić ślad po sobie.
Morał taki
11 miesięcy temu
I będą musieli przenieść się w inne miejsce z budową tego dworca. Wolę po staremu dworzec
Agp
11 miesięcy temu
Lublin zbierał baty wcześniej w trakcie drugiej wojny światowej niż np Warszawa. Jednym z pierwszych miejsc zbombardowanych w Lublinie była fabryka samolotów. Takie obiekty powstawały jeszcze przed wojną, to nie jest niebywałe odkrycie. To jest odkrycie takie same jak odkrycie mumii w szkole vetera, czyli jakiejś kości a huk szum boom i klekajcie narody bo to odkrycie tysiąclecia
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić