Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Ludzkie kości na świdnickiej ulicy. Znaleziono je podczas remontu

21
Podziel się:

Podczas remontu alei Niepodległości w Świdnicy natrafiono na ludzkie kości. Kiedyś w tym miejscu był masowy grób — informuje Świdnicki Portal Historyczny. W XVI wieku w ten sposób chowano ofiar zarazy, dla których nie było miejsca na cmentarzu.

Ludzkie kości na świdnickiej ulicy. Znaleziono je podczas remontu
Aleja Niepodległości w Świdnicy ukrywa wiele tajemnic (Google Maps, Facebook)

Na odkrycie natrafili pracownicy podczas remontu al. Niepodległości w Świdnicy. Jest to jedna z najważniejszych ulic w śródmieściu, która przecina ścisłe centrum i jego zabytkową zabudowę. W ziemi leżały ludzkie kości. O znalezisku informuje Świdnicki Portal Historyczny.

Ludzkie szczątki znalezione podczas remontu ulicy

Jak mówi portalowi archeolog Mirosław Pacek, sprawujący nadzór nad inwestycją, szczątki te są rozwleczone, gdyż na tym obszarze tym wielokrotnie bowiem prowadzono różnego rodzaju prace budowlane i ziemne.

Nie natrafiliśmy na żaden całościowy pochówek z pełnym szkieletem. Te szczątki, które odnajdujemy, są zabezpieczane - mówi Pacek.

Prace trwają w miejscu dawnego cmentarza

Świdnicki Portal Historyczny podaje, że w miejscu, gdzie teraz trwają prace remontowe, wcześniej znajdował się dawny cmentarz Świętego Mikołaja. Został on splantowany jeszcze w XVIII wieku, gdy Świdnicę zmieniano w twierdzę.

W listopadzie tego roku na terenie cmentarza odkryto wiele krypt i wykopano wiele trumien oraz kości, które wrzucono do zasypywanej fosy miejskiej. Znajdowane szczątki ludzkie dowodzą, że nekropolia nie została zlikwidowana w sposób dokładny.

Nie pierwsze odkrycie

To już nie pierwsze takie odkrycie w tym miejscu — pierwszego dokonano jeszcze w 1890 roku. Wówczas podczas rozbudowy alei Niepodległości na wysokości obecnego placu 1000-lecia Państwa Polskiego odnaleziono sporo czaszek i kości ludzkich.

Z kolei w 1912 roku podczas kopania fundamentów robotnicy natrafili na wielki masowy grób, w którym było kilkaset ułożonych na krzyż szkieletów, ofiar zarazy z 1631 roku, kiedy w Świdnicy zmarło 17 tysięcy mieszkańców.

Cmentarz, jak podaje portal, powstał w 1360 roku. Był wykorzystywany do pochowania ofiar epidemii. Kiedy zabrakło miejsca na cmentarzach wewnątrz murów miejskich, ludzi zaczęto chować tuż poza nimi. "Cmentarz był symbolem skali nieszczęścia ludzi w czasach zarazy" - opisuje portal. Najprawdopodobniej aleja Niepodległości ukrywa jeszcze wiele tajemnic.

Zobacz także: Były premier ostro o działaniach przydenta. "Intelektualnie bezsensowne"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
Frida
7 miesięcy temu
Teras tesz tak chowaja ofiary zarazy - covida
Wee
7 miesięcy temu
Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz.
Hans
7 miesięcy temu
Niema to jak szacunek do zmarłych,wymagamy go na obcej ziemi a sami chodzimy po ludzkich szczątkach
Mnóstwo
7 miesięcy temu
ludzkich kości na ulicach co prawdę oprawione w skórę ale to fakt. Jedne się poruszają inne siedzą na ławeczkach a jeszcze inne w blaszanych puszkach śmigają po ulicach
emeryt
7 miesięcy temu
Nasze życie toczy się na grobach poprzednich pokoleń, kiedyś przyszłe pokolenia będą żyć na naszych, takie są koleje losu.
Kościec podkł...
7 miesięcy temu
Zostawmy te kości wzmacniają fundamenty.
polak
7 miesięcy temu
Ktoś kiedyś powiedział KOŚCI ZOSTAŁY RZUCONE!!! W tym przypadku zostały pogrzebane!!! Skąd tytuł że na ulicy za Boga nie wiem!!! Piszący ma problemy z myśleniem lub czytaniem ze zrozumieniem??? Może jednak warto było te gimnazjum skończyć???
BKZ
7 miesięcy temu
Bloki mieszkalne na cmentarzysku, ............ !!
kosmopolita
7 miesięcy temu
Raczej "pośmiertne szczątki", powiedziałbym. Język polski jest pięknym językiem. Ale z jego używaniem jest np. tak samo, jak z grą na skrzypcach. Muzyką skrzypcową można się zachwycać, a nawet zauroczać. Podobnie jest z językiem, każdym językiem. Poetami nie powinny zostawać osoby głuche jak zmurszały pień. Szkoda, że w redakcji WP zatrudnieni są prawdziwi głuszce. Bo mają tak bardzo kolorowe ogony? Szkoda.
nie na ulicy
7 miesięcy temu
... tylko W ulicy.
nie na ulicy
7 miesięcy temu
... tylko W ulicy.
wstyd katolic...
7 miesięcy temu
W listopadzie tego roku na terenie cmentarza odkryto wiele krypt i wykopano wiele trumien oraz kości, które wrzucono do zasypywanej fosy miejskiej. Tak więc pytam czy to po katolicku zrobiono wrzucając wszystko do fosy ? Może trzeba było umieścić to w jednej skrzyni i normalnie pochować przy którymś cmentarzu .
Edifredi
7 miesięcy temu
Jaki tytuł.😅 na swidnickiej 😂😂😂
Beast Groet
7 miesięcy temu
I kolejna zaraze wykopali.Nie dosc,ze mamy pandemie idiotow w tzw.rzadzie to jeszcze tylko czarnej ospy nam brakuje jak jeszcze z potomkami czerwonej zarazy sie nie uporalismy! Ile tych ,,pandemii"bedziemy musieli jeszcze znosic?!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić