Smutne wieści. Odeszła łączniczka z Powstania Warszawskiego Jacka Wojtecka

17

Przykre wieści z Londynu. Zmarła mieszkająca tam łączniczka z Powstania Warszawskiego Jacka "Irma" Wojtecka. Miała 93 lata.

Smutne wieści. Odeszła łączniczka z Powstania Warszawskiego Jacka Wojtecka
Zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Jacka Wojtecka (Embassy of the Republic of Poland in London, Facebook)

Smutną wiadomość przekazano w czwartek na profilu polskiej ambasady w Londynie. Jacka Wojtecka odeszła 16 czerwca nad ranem w wieku 93 lat. Była jednym z ostatnich Powstańców Warszawskich żyjących w Londynie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Pani Wojtecka, z domu Siwiecka, urodziła się w 1928 r. w Sandomierzu. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką w II Obwodzie Żoliborz "Żywiciel" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej.

Należało do mnie roznoszenie haseł, [które się zmieniały] codziennie. Poza tym siedziało się na krześle i czekało na meldunek. Byłyśmy dwie i roznosiłyśmy cały dzień meldunki. (...) Przez całe Powstanie nie spałyśmy, tylko kursowałyśmy tam i z powrotem - opowiadała niegdyś w ramach projektu "Archiwum Historii Mówionej".

Po zakończeniu powstania "Irma" trafiła do niemieckiego obozu Altengrabow, a następnie do Oberlangen, gdzie doczekała końca wojny. Po wyjściu z niewoli Wojtecka wyjechała do Włoch, a później do Anglii, gdzie osiadła na stałe.

To w Anglii kobieta poznała swojego późniejszego męża, Józefa Wojteckiego, żołnierza 2. Korpusu Polskiego i uczestnika bitwy o Monte Cassino. Polskę odwiedziła po raz pierwszy od czasu wojny dopiero w 1970 roku.

Zobacz także: Zburzenie Warszawy to było za mało. Szalony plan Hitlera co do stolicy Polski
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić