oprac. Kamil Różycki| 
aktualizacja 

Specjalne F-16 dla Ukrainy. Jest reakcja rosyjskiego MSZ

Ławrow po raz kolejny grozi. Tym razem reakcje rosyjskiego MSZ spowodowały plany wysłania do Ukrainy myśliwców F-16, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.

Specjalne F-16 dla Ukrainy. Jest reakcja rosyjskiego MSZ
Kraje Zachodu przekażą Ukrainie myśliwce F-16? (Pixabay, Netloop)

Wojna w Ukrainie trwa już od ponad dwóch lat. W tym czasie niejednokrotnie ukraińska strona podnosiła dyskusję o potrzebie zdominowania Rosji w powietrzu. By to się stało, potrzebne są jednak nowoczesne samolotu, do przekazania których państwa Zachodnie nie były przekonane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosyjska łódź trafiona na Krymie. Nagranie z momentu ataku

Z czasem sytuacja uległa zmianie, znacząco zwiększając możliwość pozyskania przez ukraińską armię F-16. Już teraz ich przekazanie zadeklarowały Dania, Holandia, Norwegia i Belgia. Łącznie przekażą one do Kijowa aż 45 myśliwców, zwiększając tym samym możliwości ofensywne ukraińskich lotników.

Rosja odbierze przekazanie F-16 jako zachodnie zagrożenie w sferze nuklearnej

Tylko jednym z przykładów niezwykle niebezpiecznego zwrotu wydarzeń są plany Stanów Zjednoczonych dotyczące przekazania reżimowi kijowskiemu myśliwców F-16. Poinformowaliśmy mocarstwa nuklearne, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję, że Rosja nie może ignorować zdolności tych samolotów do przenoszenia broni nuklearnej. Żadne zapewnienia tu nie pomogą - mówił w wywiadzie dla propagandowego portali Lenta.ru Siergiej Ławrow.

Rosyjski minister MSZ nie krył, że pojawienie się myśliwców F-16 na froncie może przyczynić się do eskalacji wojny. Będzie to bowiem odpowiedź na założenia rosyjskiej doktryny obronnej, która zakłada atomową odpowiedź na każde nuklearne zagrożenie rosyjskiej ziemi. W przypadku użycia myśliwców nie będzie pochodzić jednak tylko z Ukrainy, ale z całego Zachodu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
W trakcie działań bojowych nasi żołnierze nie będą rozstrzygać, czy każdy konkretny samolot tego typu jest przystosowany do przenoszenia broni jądrowej, czy nie. Sam fakt posiadania przez ukraińskie siły zbrojne takich systemów będziemy uważać za zagrożenie z Zachodu w sferze nuklearnej – kontynuował Ławrow.

Obecnie trwają szkolenia ukraińskich lotników, mające na celu przystosowanie ich umiejętności do myśliwców F-16. Jak się jednak okazuje, mogą one znacząco opóźnić przekazanie samolotów. Spowodowane jest to spotkaniem bariery językowej w komunikacji z ukraińskimi żołnierzami.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić