o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Środa Popielcowa. Watykan zmienił obrzęd posypania głów popiołem

41
Podziel się

W Środę Popielcową tradycyjnie w kościele odbywa się obrzęd posypywania głów popiołem. Jak będzie się to odbywać w tym roku, w czasie pandemii koronawirusa?

Środa Popielcowa. Watykan zmienił obrzęd posypania głów popiołem
Środa Popielcowa. Jak będzie wyglądało posypanie głów popiołem? (Pixabay)
bEJrzOpx

Środa Popielcowa w czasie pandemii koronawirusa. Jak będzie wyglądać posypywanie popiołem?

Środa Popielcowa to w kościele katolickim czas, gdy rozpoczyna się Wielki Post. W tym roku przypada ona 17 lutego. Ponieważ przez cały czas trwa pandemia koronawirusa, w kościołach obowiązują limity wiernych i restrykcje sanitarne, wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądało tradycyjne posypanie popiołem.

bEJrzOpz

Jak w tym roku będzie wyglądać Środa Popielcowa? Odpowiedź na to pytanie daje Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która opublikowała specjalne wskazania dotyczące obrzędu posypywania głów popiołem. Procedur tych mają przestrzegać kapłani na całym świecie.

W Środę Popielcową najpierw ksiądz w milczeniu pobłogosławi popiół i pokropi go wodą święconą. Później zwróci się do wiernych, mówiąc: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" albo "Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz".

bEJrzOpF
Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów - informuje Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJrzOqa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(41)
ToiOw
8 miesięcy temu
Tradycja posypywaniem glow popiolem czy ktoś sprawdzal czy to sie Bogu podoba i co Pismo mowi na ten temat pytanie do Biskupa tradycja wymyslona przez ludzi do sprawdzenia
Dariusz
8 miesięcy temu
Teraz posypywanie on lnie ☝️
Nicole
8 miesięcy temu
Niech przestanie wszystko już zmieniać. Prawo Boże jest prawem Bożym i POWINNO ZAWSZE pozostać takie samo. Jest, było takie samo i takie ma pozostać a nie ciągle jakieś nowości wymyslaja. Ciekawe czy zapytali BOGA czy mogą sobie tak coś zmieniać ciągle
bEJrzOqb
Mario
8 miesięcy temu
Ten papież zmieni wszystko ,co mu każą
Gość
8 miesięcy temu
Tym posypaniem tak się przejąłem, że niemal do portek nie narobiłem. Duchowni jak magicy z Cyrku bawią się w czarowanie przy okazji używając popiołu. Niewiem po co te kuglarskie sztuczki. Niech lepiej zaczną postępować w swoim życiu zgodnie z dekaligiem.
Adamo
8 miesięcy temu
Nie pozwalam sobie sypać żadnych odpadów procesu spalania na głowę tak samo, jak w lany poniedziałek zabraniam komukolwiek z rodziny polewać mnie symbolicznie perfumami. Ponadto spalanie czegokolwiek, aby taki popiół uzyskać powoduje zmniejszanie ilości tlenu, który do reakcji spalania jest niezbędny. Moja teściowa podnieca się, jak ksiądz pali na mszy kadzidło, do którego sypie między innymi kalafonię, ale bardzo jej śmierdzi, gdy lutuje coś cyną z tą właśnie kalafonią. Pewnie dlatego, że moja kalafonia nie jest święcona...
Anna
8 miesięcy temu
Kościół katolicki to największy wróg naszego słowiańskiego narodu!
Tragedia
8 miesięcy temu
XXI wiek a tu takie zabobony
Dziadek
8 miesięcy temu
Tak tak to teraz modne gdzie nie ma problemu trzeba go zrobić w końcu wierzymy w Boga czy nie? A tu się nasuwa powiedzenie wszechmogący jak by chciał to by uczynił a my mamy prawo wyboru?
Kwiatek,,,,,b...
8 miesięcy temu
Kto ma ,uszy niechaj słucha,
SzaRex
8 miesięcy temu
Wy jeszcze z tym koronaświrusem? 🙈🙈🙈😂😂😂😂😂
TeleSrele
8 miesięcy temu
Religia judaistyczna czyli stary testament głosi że Bóg Jahwe ulepił człowieka z gliny po czym gdy on nie był mu posłuszny Jahwe wypowiedział właśnie te słowa " z prochu powstałeś w proch się obrócisz" Gdy po wielu latach Bóg Ojciec (nie Jahwe) bo tak o Ojcu mówił Jezus postanowił przyjść na świat właśnie pod postacią Jezusa i przemówił do ludzi że Bóg Ojciec stworzył człowieka z miłości i że człowiek jest stworzony na jego wzór i podobieństwo. To co ważniejsze Bóg Ojciec Jezus Chrystus Duch Święty.... Czy żydowskie baśnie opisane w starym testamencie...???
Wierny
8 miesięcy temu
Histeria ogarnia Kościół
bEJrzOpT
Ewa
8 miesięcy temu
A cz Bóg ma jeszcze z tym coś wspolnego ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić