Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Środa Popielcowa. Watykan zmienił obrzęd posypania głów popiołem

96

W Środę Popielcową tradycyjnie w kościele odbywa się obrzęd posypywania głów popiołem. Jak będzie się to odbywać w tym roku, w czasie pandemii koronawirusa?

Środa Popielcowa. Watykan zmienił obrzęd posypania głów popiołem
Środa Popielcowa. Jak będzie wyglądało posypanie głów popiołem? (Pixabay)

Środa Popielcowa w czasie pandemii koronawirusa. Jak będzie wyglądać posypywanie popiołem?

Środa Popielcowa to w kościele katolickim czas, gdy rozpoczyna się Wielki Post. W tym roku przypada ona 17 lutego. Ponieważ przez cały czas trwa pandemia koronawirusa, w kościołach obowiązują limity wiernych i restrykcje sanitarne, wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądało tradycyjne posypanie popiołem.

Jak w tym roku będzie wyglądać Środa Popielcowa? Odpowiedź na to pytanie daje Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która opublikowała specjalne wskazania dotyczące obrzędu posypywania głów popiołem. Procedur tych mają przestrzegać kapłani na całym świecie.

W Środę Popielcową najpierw ksiądz w milczeniu pobłogosławi popiół i pokropi go wodą święconą. Później zwróci się do wiernych, mówiąc: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" albo "Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz".

Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów - informuje Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić