Sensacja we Włoszech. "Zeszklony mózg" to przełom w archeologii

103

Zespół naukowców z Włoch odkrył, że komórki mózgowe mężczyzny, który zmarł prawie 2000 lat temu w wyniku erupcji Wezuwiusza, są nienaruszone. Nigdy wcześniej nikt tego nie zauważył.

Sensacja we Włoszech. "Zeszklony mózg" to przełom w archeologii
(Archaelogical Park of Herculaneum)

Pier Paolo Petrone, antropolog sądowy z Uniwersytetu Federico II w Neapolu, któregoś razu zauważył niecodzienną rzecz. Czaszka jednego z badanych przez niego szkieletów dziwnie "błyszczała".

Szklisty materiał lśniący z wnętrza czaszki okazał się imponującym odkryciem. Pod mikroskopem elektronowym zauważono, że części te są komórkami mózgowymi zmarłego prawie 2000 lat temu mężczyzny.

W chwili śmierci miał około 25 lat. Zmarł w wyniku erupcji Wezuwiusza w Herkulanum, mieście zasypanym popiołem. Leżał twarzą do dołu na drewnianym łóżku w budynku, który uważano za poświęcony kultowi cesarza Augusta.

Okazało się, że mózg się zeszklił. Doszło do tego pod wpływem wysokiej temperatury (500 stopni Celcjusza) i nagłego ochłodzenia (lawa szybko się studzi).

Naukowcy jeszcze raz zbadali szkielet. Znaleźli na nim jeszcze komórki układu nerwowego i rdzenia kręgowego.

To niesamowite odkrycie może być przełomem w archeologii. Do tej pory naukowcy z żadnej dziedziny nie przypuszczali nawet, że może dojść do zeszklenia mózgu. Pozwoli to na lepsze szczegółów na temat ofiar i tajemnic ludzkiego ciała.

Zobacz także: Koronawirus. Zakażony wicemarszałek Sejmu na spotkaniu? "Będę musiał zrobić test"
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić