Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|
aktualizacja

Strajk Kobiet. Posypały się mandaty

8
Podziel się:

Podczas protestów związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego doszło do aktów wandalizmu. Policja ostrzega, ile kosztować może niszczenie zabytków, oraz jak kosztowne jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych.

Strajk Kobiet. Posypały się mandaty

Protesty w związku z wyrokiem TK trwają w Polsce od tygodnia. Podczas niektórych pochodów dochodzi do aktów wandalizmu. Zniszczono kilka pomników, elewacje kościołów czy budynków siedziby PiS i Konfederacji.

Policja ostrzega, jak kosztowne może być niszczenie zabytków. To akt wandalizmu, który traktowany jest już jako przestępstwo. Opisane jest ono w Ustawie z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z art. 108 ustawy sprawcom zniszczenia lub uszkodzenia zabytków może grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Funkcjonariusze w największych miastach Polski masowo blokują punkty, pod którymi zbierają się protestujący. Policja informuje również, że gdy dojdzie do przestępstwa, zbierany jest materiał dowodowy w celu ustalenia sprawców.

Ponadto policja apeluje o przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych. Łamanie ich może być równie kosztowne. Brak zakrycia nosa i ust może być karany mandatem lub skargą skierowaną do sanepidu. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, ma możliwość nałożenia kary w drodze decyzji administracyjnej do 30 tysięcy złotych.

W Olsztynie doszło do zatrzymania mężczyzny, który bez maseczki wykrzykiwał przez megafon wulgarne hasła. Interwencja policji i pobyt w radiowozie nie przyniosły skutku. Mężczyzna wrócił do protestujących, dalej nie trzymając się wymaganych zasad. Okazało się, że był nietrzeźwy, a podczas pochodu ukradł telefon, który policja znalazła przy mężczyźnie w trakcie drugiej interwencji.

Tego samego wieczoru doszło do zatrzymania innego mężczyzny, który nie stosował się do wymogu zakrywania nosa i ust. Okazało się, że był poszukiwany przez prokuraturę.

Z kolei inny mężczyzna, wykorzystując marsz, próbował na bramie kościoła zamieścić baner z faszystowskimi symbolami. Policja również interweniowała w tej sprawie. Każdy z mężczyzn usłyszał stosowny zarzut.

Tylko w środę na Warmii i Mazurach policjanci interweniowali kilkadziesiąt razy. Tego dnia 37 osób zostało ukaranych mandatami karnymi, a wobec 28 skierowane zostały wnioski o ukaranie do sądu.

W stolicy mandaty za brak maseczek podczas protestów również sypią się z zatrważającym tempie. W piątek ukarano 200 osób, każda z nich spodziewać się może również listu z sanepidu. Wystawiono też wtedy 70 mandatów i skierowano 120 wniosków do sądu.

Zobacz także: Kinga Duda zabrała głos. Poseł PiS: "Andrzej Duda córki nie przekonał"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
_oO
2 lata temu
Prezydent twierdzi, że zamieszki zostały wywołane zmianą prawa dotyczącego aborcji. (tego co jak było zmieniane w zeszłym roku to były zamieszki) - średnio ogarnięty dziesięciolatek to ogarnia, ale na tym forum to pewnie będzie odkrycie.
mnb
2 lata temu
A co z zakazem zgromadzeń?
GFG
2 lata temu
Pewna Pani prawnik radzi mandatu nie przyjmować pouczyć policjanta że to on łamie prawo. a następnie złożyć do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez policjanta a to skutkuję że taki policjant otrzymuje czesc wynagrodzenia i może stracic przywileje emerytalne
wot
2 lata temu
Pewna Pani prawnik radzi mandatu nie przyjmować pouczyć policjanta że to on łamie prawo. a następnie złożyć do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez policjanta a to skutkuję że taki policjant otrzymuje czesc wynagrodzenia i może stracic przywileje emerytalne
Chyży ruj
2 lata temu
Każdemu uczestnikowi tych rozrób wlepić mandat PO 10tys i sprzedać kilka pał jak robi to policja w demokratycznych krajach takich jak Niemcy Francja czy Włochy!
Simara
2 lata temu
Tak wogle to dlaczego ta pani lempart i jej sztab nie siedza w celach za deprawowanie nieletnich uzywajac slow wulgArnych w miejscu publicznym oraz za podzeganie do zamachu stanu jak i narazenie na utrate zycia lub zdrowia nie przestrzegajac zasad sanitarnych w czasie pandemi ?jesli jest taka mozliwosc sam zloze zawiadomienie o mozliwosci popelnienia pezestepstwa narazenia zy ia przez ta pania .Tylko ze konucha zaden sad nie ruszy.chyba ze ,niezalezny" tuleja
Kmicic
2 lata temu
Upozycja kazała przesunąć wybory jak było 300 zakazonych teraz jak są tysiące zakazen mówi zeby wychodzić na ulice i demonstrować. MA|CIE KREW NA RĘKACH!!!!
Do domu
2 lata temu
Bardzo dobrze dodał bym tu jeszcze nie legalne blokady skrzyżowań w miastach i za takie coś również laweta plus mandat
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić