Symbol Tatr powraca. Wygląda już inaczej, niż przed laty

8

W Dolinie Kondratowej w Tatrach trwa budowa nowego schroniska. Już niebawem cały budynek - stawiany na miejscu dawnego schroniska PTTK, które rozebrano - zostanie w całości przykryty dachem. Do otwarcia pozostało jednak sporo czasu, potrzeba prac wykończeniowych i adaptacji budynku dla potrzeb turystów. Jedno jest pewne, budynek bardzo się zmienił.

Symbol Tatr powraca. Wygląda już inaczej, niż przed laty
Prace nad nowym schroniskiem na Hali Kondratowej trwają w najlepsze. (Facebook, Aktualne warunki w górach)

Wraz z początkiem września 2023 r. z krajobrazu polskich Tatr zniknęło kultowe miejsce. Podjęto bowiem decyzję o zamknięciu schroniska na Hali Kondratowej, które działało od 1947 r. Przestarzały budynek, który nie spełniał już wielu wymogów współczesnej turystyki, został rozebrany w ciągu zaledwie kilku tygodni, a na jego gruzach zaczęła powstawać nowa placówka.

Budynek powstaje w tym samym miejscu, co stare, kultowe schronisko. Zostanie on osadzony na pierwotnych fundamentach, a drewniane elementy, z których była zbudowana wcześniejsza placówka, zostaną wykorzystane do przykrycia w pełni murowanego obiektu.

Dzięki temu elewacja zostanie zachowana w praktycznie niezmienionym stanie. Ale budynek będzie większy i będzie znacznie różnił się od poprzednika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Śmieci utrapieniem w Tatrach. "To się nie mieści w mojej głowie"

Schronisko na Hali Kondratowej już powstaje w Tatrach

Co ciekawe, nowe schronisko wciąż będzie posiadało tylko 20 miejsc noclegowych. Budynek będzie jednak w pełni szczelny i ocieplony, a ponadto zastosowane zostaną ekologiczne źródła ogrzewania obiektu. Rozbudowie ulegnie także zaplecze budynku.

Jak donosi "Gazeta Krakowska", prace na budowie schroniska w Dolinie Kondratowej są już bardzo zaawansowane. Aktualnie ekipy budowlane skupiają się na przykryciu całego budynku dachem wykonanym z blachy. Część poszycia została już ukończona.

Na otwarcie nowego schroniska na Hali Kondratowej przyjdzie nam jednak poczekać. Według szacunków PTTK, otwarcie nowego obiektu będzie miało miejsce dwa lata po zamknięciu poprzedniego obiektu. To wydarzy się więc prawdopodobnie dopiero we wrześniu 2025 roku.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić