aktualizacja 

Koniec słynnego schroniska w Tatrach? Niemiła niespodzianka dla turystów

132

Schronisko górskie PTTK na Hali Kondratowej zostało już oficjalnie zamknięte dla turystów. Wiekowy budynek został ogrodzony i już wkrótce rozpocznie się gruntowny remont, który potrwa dwa lata. Najmniejszy tego typu obiekt w polskich Tatrach ma zostać otwarty wiosną 2025 roku. Jak się okazuje, w międzyczasie PTTK może zmienić zarządców obiektu.

Koniec słynnego schroniska w Tatrach? Niemiła niespodzianka dla turystów
To koniec schroniska PTTK na Hali Kondratowej? Przez dwa lata będzie zamknięte (Facebook, Schronisko Górskie PTTK na Hali Kondratowej)

Ten moment musiał w końcu nadejść. Schronisko górskie PTTK na Hali Kondratowej zostało na początku września zamknięte dla ruchu turystycznego i przez dwa lata będzie placem budowy. Nie zjecie już tam pysznego piernika, nie wypijecie kawy i nie będzie okazji, by pogawędzić przy kuflu. Obiekt czeka teraz gruntowny remont.

Turyści boją się, że obiekt może podzielić los "Samotni", czyli schroniska w Karkonoszach, którego zarządców PTTK po 57 latach niemal pozbawił możliwości prowadzenia kultowego obiektu. Rodzina Siemaszków zdołała obronić się przed rozwiązaniem umowy, a wszystko dzięki wsparciu ludzi z całej Polski.

Co stanie się z obiektem na Hali Kondratowej? Tego na razie nie wiemy. Póki co wędrując szlakiem musicie pamiętać, że obiekt jest nieczynny. Inaczej czeka was niemiła niespodzianka, a potem marsz kilkadziesiąt minut do najbliższego schroniska w okolicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niespotykane ulewy w Europie. "Będzie bardzo niebezpiecznie"

Póki co budynek schroniska otoczył budowlany płot, a obiekt czekają teraz gruntowe zmiany. Najmniejsze schronisko w polskich Tatrach nie było dotąd remontowane, a ma przecież za sobą lata pracy i groźny pożar, który w maju 2022 roku omal nie strawił budynku. Wówczas turyści wraz z pracownikami zdołali zatrzymać katastrofę.

Przygotowywaliśmy się do remontu od kilku lat. Rozpoczęcie koniecznej rozbudowy, w tym części związanej z zapleczem umożliwiającym przygotowywanie posiłków było poprzedzone przebudową zasilania energetycznego i skanalizowaniem schroniska - mówił PAP prezes PTTK "Karpaty" Jerzy Kalarus.

Jak dodał, prace prowadzone będą aż do nadejścia zimy, a potem robotnicy wrócą do obiektu na wiosnę. Jeśli pogoda okaże się łaskawa, wiosną 2025 roku obiekt zostanie ponownie otwarty dla turystów. Na razie wędrujący na Kopę Kondracką lub w stronę Kalatówek będą musieli poradzić sobie bez schroniska.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wykonawcy zapewniają, że zabytkowa bryła schroniska się nie zmieni. Po remoncie nadal dostępnych będzie 20 miejsc noclegowych dla gości, mają się za to znacznie poprawić się warunki zakwaterowania turystów. I całe zaplecze obiektu.

Co ciekawe, władze PTTK przewidują w końcowym okresie realizacji inwestycji rozpisanie otwartego konkursu ofert lub przetargu na prowadzenie obiektu. Schronisko na Hali Kondratowej prowadzi od lat rodzina olimpijczyka z Lake Placid, Stanisława Skupnia. Czy PTTK pozwoli jej na kontynuowanie misji? Mamy nadzieję, że tak.

Hala Kondratowa to jedno z najpopularniejszych miejsc w polskich Tatrach, znajdujące się na wysokości około 1333 metrów nad poziomem morza.

Pierwszy budynek pełniący funkcję schroniska górskiego na Hali Kondratowej powstał najprawdopodobniej jeszcze przed rokiem 1910, ale został zniszczony w 1913 przez lawinę. W 1933 roku w tym miejscu stanęła bacówka, a obecny budynek został wzniesiony przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1947–1948.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić