GGG| 
aktualizacja 

Szczepionka na COVID-19 już za kilka dni! Będą pierwsi na świecie

53

Szczepionka na koronawirusa będzie dostępna już za kilka dni? Jeszcze w tym tygodniu pierwszy kraj może otrzymać zgodę na podanie jej pacjentom.

Szczepionka na COVID-19 już za kilka dni! Będą pierwsi na świecie
(Getty Images)

Cały świat czeka na szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Dystrybucja jednej z nich, opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech, rozpocznie się już niedługo. Według "The Telegraph" pierwszy kraj otrzyma zgodę na przeprowadzanie szczepień już w tym tygodniu. Wbrew przewidywaniom nie będą to Stany Zjednoczone, a Wielka Brytania.

Zgoda organów regulacyjnych ma zostać wydana w tym tygodniu. Według źródeł rządowych Brytyjczycy mają rozpocząć formalną ocenę szczepionki. Tamtejsza służba zdrowia ma być gotowa do rozpoczęcia jej podawania już 1 grudnia.

Kiedy jednak rzeczywiście szczepionka zostanie podana ludziom, na razie nie wiadomo. Rzecznik brytyjskiego Departamentu Zdrowia podkreśla, że proces autoryzacji przez organ regulacyjny jest niezależny od rządu. Według szacunków 10 milionów dawek z zamówionych 40 milionów zostanie dostarczonych do Wielkiej Brytanii do końca roku.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Koronawirus w Wielkiej Brytanii nie daje za wygraną. Od 16 listopada dzienne liczby zakażeń oscylują wokół granicy 20 tysięcy. Może być to pokłosie ogólnokrajowego lockdownu wprowadzonego na początku listopada w Anglii. W Wielkiej Brytanii odnotowano już ponad półtora miliona przypadków zakażeń i 55 tysięcy zgonów.

Zobacz także: Koronawirus. Jerzy Owsiak krytykuje organizację szpitala polowego na PGE Narodowym
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić