Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Szczepionka na koronawirusa. Nowe szczegóły dotyczą dzieci

18

Rzecznik Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w USA zapowiedział, że bezpośrednio po wprowadzeniu szczepionki na koronawirusa nie będzie zalecać podawania jej dzieciom. Uzasadnił stanowisko instytucji oraz zdradził nowe szczegóły odnośnie postępów naukowców w pracach.

Szczepionka na koronawirusa. Nowe szczegóły dotyczą dzieci
Dlaczego amerykańskie dzieci nie dostaną od razu szczepionki na COVID-19? (Getty Images, Christopher Furlong , Staff)

Jak informuje "Reuters", szczepionka na koronawirusa nie została jeszcze przetestowana na dzieciach, u których wystąpiły ciężkie objawy COVID-19. Rzecznik Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wyjaśnił, że dotychczas eksperci skupiali się na dorosłych – w tym wyłącznie kobietach nie będących w ciąży.

Kiedy dzieci z USA otrzymają szczepionkę na koronawirusa?

Rzecznik Centrum Kontroli i Prewencji Chorób nie wyklucza, że w przyszłości naukowcy zaczną werbować do testów nad szczepionką kolejne grupy wiekowe. Jedną z takich firm jest Pfizer Inc, która zapowiada, że w późniejszych etapach zaprosi do badań dzieci powyżej 12. roku życia.

Testy na dzieciach planuje również koncern farmaceutyczny AstraZeneca. Zatrudnieni przez niego eksperci przetestują dzieci w przedziale wiekowym od 5. do 12. roku życia.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Do tej pory żadna z eksperymentalnych szczepionek, nad którymi pracują Amerykanie, nie została zatwierdzona do powszechnego stosowania. Jednak część firm farmaceutycznych – w tym m.in. Pfizer i Moderna Inc. – znajduje się w końcowej fazie testów.

Planowo szczepionki na koronawirusa zostaną rozprowadzone etapowo. Na razie potwierdzono, że jako pierwsi otrzymają je pracownicy służby zdrowia, którzy znajdują się na pierwszej linii walki z pandemią COVID-19, oraz ratownicy medyczni.

Zobacz także: Zobacz też: Niemcy testują system szczepień. Tak będą wyglądały szczepienia przeciwko SARS-CoV-2
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić