o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Badali koronawirusa. Niepokojące odkrycie naukowców

384
Podziel się

Naukowcy przeprowadzili badania nad długością utrzymywania się koronawirusa na poszczególnych powierzchniach. Wyniki ich ustaleń są zaskakujące - wskazują, że wirus jest zdolny przeżyć dłużej, niż dotychczas sądzono. Ostrzegają, kiedy trzeba zachować szczególną ostrożność.

Badali koronawirusa. Niepokojące odkrycie naukowców
Naukowcy z CSIRO dokonali zaskakującego odkrycia. (Getty Images, Scott McNaughton)
bDZVlerV

Badania nad utrzymywaniem się koronawirusa na powierzchniach przeprowadzili naukowcy z australijskiej agencji naukowej CSIRO. W trakcie testów potwierdzili, że ludzie najczęściej zakażają się wirusem, kiedy rozmawiają, kaszlą lub kichają.

Testy wykazały jednak, że transmisja odbywa się również za pośrednictwem cząsteczek zawieszonych w powietrzu. Koronawirusem można się też zakazić poprzez dotknięcie zainfekowanej powierzchni.

bDZVlerX

Jak długo utrzymuje się koronawirus? Nowe ustalenia ekspertów

Jak podaje BBC, zgodnie z ustaleniami ekspertów z CSIRO koronawirus jest zdolny przetrwać na gładkich powierzchniach nawet 28 dni. Te powierzchnie to np. szkło telefonów komórkowych oraz plastikowe i papierowe banknoty, przechowywane w temperaturze maksimum 20 stopni Celsjusza.

Zobacz także: Zobacz też: Nakaz zakrywania ust i nosa. Tak Polacy stosują się do obostrzeń
bDZVlesd

Według ekspertów koronawirus jest zdolny przeżyć dłużej w niższych temperaturach. Kiedy wynosiła ona ok. 40 stopni Celsjusza, utrzymywał się na powierzchni krócej, niż gdy spadała. Łatwiej mu także przetrwać na tworzywach gładkich i pozbawionych porów.

Należy także uważać przy obchodzeniu się z plastikiem lub stalą nierdzewną. Mimo że wyniki badań w tej kwestii różniły się nieznacznie, koronawirus utrzymywał się na tych powierzchniach nawet do sześciu dni. Naukowcy potwierdzili także przypuszczenia, że ginie pod wpływem światła UV.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZVlesy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(384)
bobby
7 miesięcy temu
Wirusy nie są zdolne do samodzielnego życia, dlatego muszą zakażać komórki innych organizmów, aby móc się rozwijać i namnażać.
Zniesmaczona
7 miesięcy temu
Ja pikole......przecież wirusy od wiek wieków były,są i będą......Szlak mnie trafia na to co pseudo politycy wyprawiają......Niech lepiej zagazują wszystkich,będzie spokój.....Przepraszam,ale nerwy mi już puszczają !!!!!!!!
Marrs
7 miesięcy temu
Oddając honorowo pieniądze do banku albo na Watykan walczysz z koronawirusem.
bDZVlesz
Szakal
7 miesięcy temu
Czy to znaczy że bankruci bez grosza pożyją dłużej.
Pixel
7 miesięcy temu
Najlepiej nic nie dotykać. Nawet swojej połówki . Tak więc ZIEMIA się kończy . RIP.
AAA
7 miesięcy temu
To co nam teraz władza zabierze najpierw? Pieniądze, czy telefony?
stary
7 miesięcy temu
ja nie mam gotówki , to jestem bezpieczny ,jem dużo czosnku i marchewki,bo ona zapełnia żołądek ,aha i jeszcze dużo pracuję,pomimo podeszłego wieku/80 lat/. Jest mi smutno,ze to ludzie stworzyli tego wirusa i bardzo się boję o swoje zycie , o to aby sie nie zarazić
rybka
7 miesięcy temu
Pan wysyła panią do MOPS.Ja uważam,że za zbiórki dostanie 100 razy tyle,bo ludzi dobrej woli nie brakuje.Wyślijmy na to dziecko chociaż po 5 zł.A zobaczycie,że mam rację
haft
7 miesięcy temu
Banknoty są złe i trzeba je zawieżć do ojca Rydzyka on je odkazi i użyje do słusznych celów
Bankier
7 miesięcy temu
Tylko gotówka daje nam wolność (najlepiej kruszce). Padnie komputer albo ktoś zhakuje i macie lipę dlatego wypłatę odbieram w okienku i kasę mam przy sobie bez proszenia się "ściany płaczu" oraz spowiadania z każdego wydanego grosza (płacenie telefonem, kartą wszystko jest monitorowane).
Michu
7 miesięcy temu
Zabraknie prądu to sobie zapłacicie... Obudźcie się ludzie!!!
gnago
7 miesięcy temu
A w Wiedzy i Życiu (aktualny numer) podano że przeziębienia powodowane przez rinowirusy, te najpowszechniejsze, chronią przed infekcją grypą ,to potwierdzono, a są poważne przesłanki że i przed COVIDEM
Coronaściema
7 miesięcy temu
Na tym zdjęciu to zacier na melasie destylują a nie żadni naukowcy.
bDZVlesr
podejrzliwy
7 miesięcy temu
a co jest w tej beczce na zdjeciu? bomba biologiczna?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić