Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Szczepionka na koronawirusa. To już wojna! Ujawniono, co robią Chińczycy i Rosjanie

196

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zgłosili serię niepokojących incydentów. Twierdzą, że wywiady obcych państw dążą do kradzieży wyników badań nad szczepionką na koronawirusa. Obiektem zainteresowania szpiegów mają być zarówno instytuty badawcze, jak i prywatne firmy.

Szczepionka na koronawirusa. To już wojna! Ujawniono, co robią Chińczycy i Rosjanie
Szczepionka na koronawirusa. Pacjent biorący udział w testach szczepionki w DeLand na Florydzie. (Getty Images, Paul Hennessy)

Według ustaleń "The New York Times" próby kradzieży danych podejmują głównie agenci z Chin, Rosji i Iranu. Ci pierwsi przeprowadzili cyfrowe rozeznanie na uczelniach, które przodują w badaniach nad szczepionką – m.in. Uniwersytecie Północnej Karoliny.

Szczepionka na koronawirusa. Próby kradzieży amerykańskich wyników badań

Działania rosyjskich agentów zostały po raz pierwszy zauważone przez członków brytyjskiej agencji szpiegowskiej. W wyniku monitorowania międzynarodowej sieci światłowodów ustalono, że Rosjanie próbowali zdobyć wyniki badań naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Wielkiej Brytanii.

W konsekwencji ataków ze strony Rosji, Iranu oraz Chin przedstawiciele USA byli zmuszeni wzmocnić ochronę swoich danych. Obecni i byli agenci wywiadu potwierdzili w rozmowie z "The New York Times", że od wybuchu pandemii COVID-19 państwa skonfliktowane ze Stanami Zjednoczonymi wzmogły wysiłki w celu kradzieży.

Zobacz także: Zobacz też: Czy szczepienia na grypę osłabiają odporność?

Waszyngton skupił wysiłki na ochronie uczelni oraz firm, które przodują w pracach nad szczepionką. Eksperci porównują tę sytuację do wyścigu zbrojeń z okresu zimnej wojny. Chińczycy mieli podjąć próbę kradzieży danych nawet za pośrednictwem informacji uzyskanych od Światowej Organizacji Zdrowia.

Byłoby zaskakujące, gdyby nie próbowali ukraść najważniejszych obecnie prowadzonych badań biomedycznych. Cennych z finansowego i nieocenione geopolitycznego punktu widzenia – John C. Demers, czołowy urzędnik Departamentu Sprawiedliwości.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić