Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
BA
|

Szczepionki na COVID-19 a kłopoty z sercem. EMA mówi o nowych powikłaniach

159
Podziel się:

Europejska Agencja Leków poinformowała o przypadkach zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu na COVID-19. Chodzi o preparaty Pfizer i Moderna. EMA podkreśla, że korzyści ze szczepień znacznie przewyższają ryzyko groźnych powikłań.

Szczepionki na COVID-19 a kłopoty z sercem. EMA mówi o nowych powikłaniach
Szczepionki Pfizer i Moderna mogą powodować zapalenia mięśnia sercowego (Getty Images)

Europejska Agencja Leków (EMA) zbadała powiązanie szczepionek na COVID-19 typu mRNA a ryzykiem zapalenia serca. Na podstawie analizy 321 przypadków po szczepieniu szczepionki mRNA od BioNTech/Pfizer i Moderna EMA stwierdziła, że podanie preparatów tych firm mogły powodować bardzo rzadkie przypadki zapalenia serca.

Komisja ds. bezpieczeństwa przeanalizowała łącznie 145 takich przypadków oraz 138 zapaleń osierdzia po podaniu szczepionki BioNTech/Pfizer. W przypadku wstrzyknięcia Moderny Agencja przeanalizowała 19 przypadków każdego z powikłań.

Korzyści płynące ze wszystkich zatwierdzonych szczepionek przeciwko COVID-19 nadal przewyższają ryzyko groźnych powikłań - podkreśla EMA w swoim komunikacie.

Powikłania głównie u młodych mężczyzn

Agencja podkreśliła, że tego typu skutki uboczne zaobserwowano szczególnie wśród młodych mężczyzn, a pierwsze objawy pojawiały się najczęściej w ciągu 14 dni od przyjęcia drugiej dawki. Odnotowano pięć przypadków śmiertelnych.

Zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia to stany zapalne serca, których objawami są duszność, kołatanie serca i ból w klatce piersiowej. Przypadłość ta bywa bardzo niebezpieczna, a w grupie podwyższonego ryzyka są osoby starsze, dzieci, osoby z obniżoną odpornością i przewlekle chorzy.

Pfizer i Moderna: podano prawie 200 mln dawek

Do końca maja w Europejskim Obszarze Gospodarczym podano około 177 milionów dawek szczepionki BioNTech/Pfizer i 20 milionów dawek Moderny. Europejska Agencja Leków zarekomendowała, by w drukach informacyjnych szczepionek Pfizera i Moderny pojawiły się wzmianki o możliwych powikłaniach.

Na koniec Agencja poinformowała, że wcześniejsze badania wykazały, że szczepionka AstraZeneca może wywoływać kolejny skutek uboczny. Chodzi o zespół Guillain-Barre, który był zgłaszany w niektórych przypadkach po szczepieniu. Zespół ten powoduje zapalenie nerwów i może powodować ból, drętwienie, osłabienie mięśni i trudności w chodzeniu.

Skutki uboczne dotyczą tylko preparatów mRNA

EMA wskazała, że w chwili obecnej nie można było ustalić związku przyczynowego z zapaleniem mięśnia sercowego lub zapaleniem osierdzia w przypadku dwóch innych szczepionek przeciw COVID-19 dopuszczonych do użycia na terenie Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(159)
Wojtek
6 miesięcy temu
Mam 71 lat i uważałem,że szczepionka to konieczność,zwłaszcza gdy w przeciągu 2 tygodni zmarł mój kolega cieszacy się dobrym zdrowiem.Ja też nie miałem wiekszych problemów przed zaszczepieniem.Po pierwszej dawce nagły spadek ciśnienia o ok.20,po drugiej płyn w płucach,brak tchu i szpital 12 dni.Po wyjściu 4 tygodnie jako tako i znowu duszności.Sen po godzinie na noc na stołku przez 5dni.Znowu SOR, badania i wszystko zrzucone na zweżenie zastawki. W tym czasie byłem u lekarza rodzinnegox2,kardiologax2,pulmologa/prywatnie.Czekam na uścislenie wady zastawki,która jakoś nigdy wczesniej się nie ujawniła.....Wczoraj po zażyciu nowych leków nareszcie spałem,co za ulga....Szczepcie się...
Jaa
6 miesięcy temu
Na 177 milionów zaszczepionych 138 przypadków zapalenia osierdzia. Czy to jest powód by wstrzymac szczepienia? Dla antyszczepionkowców tak. Nawet jak jeden byl by taki przypadek. Wiec nie ma sensu ich przekonywac.
wędrowiec
7 miesięcy temu
A lekarze milczą.Wczoraj z jednym rozmawiałem unikał tematu szczepionek jak ognia.
Niezależny
7 miesięcy temu
"""Pfizer i Moderna. EMA podkreśla, że korzyści ze szczepień znacznie przewyższają ryzyko groźnych powikłań.""" to akurat się okaże po pewnym czasie .A inne NOPY? Podacie ? NIe ??? Spoko doczytam sobie ze stron izraelskich i hamerykańskich
Jola
7 miesięcy temu
Już się rzygać chce czytając: EMA podkreśla, że korzyści ze szczepień znacznie przewyższają ryzyko groźnych powikłań. Powinni spytać co o tych przewyższających korzyściach myślą ci młodzi którzy umarli i ich rodziny.
wiecznosć.
7 miesięcy temu
Co wam powiem,to wam powiem kiepscy badacze analizujacy przyczyny niepoddawania się eksperymentowi.Aby opracowac reklamę zachecajacą.Oczywiśćie,ze mogę się zaszczepić.Po jakichď 25 latach.Jak sie okaże w praniu,co wasz eksperyment wart.Czy powoduje nieplodność,zatory inne dolegliwosczyDo uslyszenia za 25 lat.
Kkkk
7 miesięcy temu
Teraz każdy zaszczepiony powinien PŁACIĆ za ratowanie mu zycia/zdrowia w szpitalu. W koncu sam podpisał świadomie zgodę na zabieg (szczepienie).
100% naukowe
7 miesięcy temu
Przez 50 lat nie umarłem, to będę żył wiecznie.
Mantra
7 miesięcy temu
Wierzycie, że ktoś się przyzna do czegoś
Wanda
7 miesięcy temu
nie dla szczepień dzieci, masakra, wszystkie podreczniki z wirusologii o tym mówia, ale politucy zadza, a agrumet, że moga przenosić jest smieszny, muchy tez przenosza, zwierzęta, z jednej strony wsparcie dla rodziny, z drugiej głupie decyzje, zobaczymy za pare lat jakie kłopoty beda miały jako dorosłe osoby, ulotki producenta tez ostrzrgaja o mozliwej niepłodności po szczepieniu, gratulacje dla UE i polskiego rzadu, jesteście beznadziejni
Hahaha
7 miesięcy temu
ale brednie
Janosik
7 miesięcy temu
haahhahahaah... szczepcie sie... hahahahah
saz
7 miesięcy temu
We wtorek mam ogrzeb mojego szwagra ,wlasne zmarl na zapalenie miesnia sercowego. Byl zaszczepiony . mial 66 lat
Mati
7 miesięcy temu
A mi osobiscie po szczepieniu nic nie jest wręcz przeciwnie od dziecka cierpialem na natarczywe bóle glowy od momentu wzięcie szczepionki nie miałem bólów dodam ze glowa bolala mnie w tygodniu kazdym a od 3 misiecy ani razu wiec nie slucham pierdól antyszczepionkowcow
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić