o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Szokujące widoki w Arktyce. Putin ponoć gromadzi tam siły wojskowe

21
Podziel się

Zdjęcia satelitarne pokazują, że Rosja wzmacnia swoją obecność wojskową w Arktyce. Widać, że w ostatnim czasie wojsko mocno zmodernizowało i rozbudowało obiekty. Modernizuje też pasy startowe, rozmieszczając dodatkowe środki nadzoru i obrony powietrznej.

Szokujące widoki w Arktyce. Putin ponoć gromadzi tam siły wojskowe
Arsenał wojskowy Putina w Akrtyce. (Google Maps)
bEDkssNx

Zdjęcia satelitarne, pokazujące, że Rosja wzmacnia swoją obecność wojskową w Arktyce, pojawiły się zaledwie kilka dni po ćwiczeniach wojskowych w regionie. Rosyjskie wojsko rozbudowywało swoje obiekty wojskowe w tej części świata - od przebudowy pasów startowych po rozmieszczenie dodatkowych środków nadzoru i obrony przeciwlotniczej. Widać więc ciągłe próby poszerzenia potencjału Moskwy w regionie polarnym.

Na zdjęciach można zobaczyć również podziemne magazyny uzbrojenia. Eksperci obawiają się, że mogą to być też pociski do torpedy Poseidon 2M39 - podwodnego drona o napędzie atomowym. Posiada on głowice nuklearne i można nim wystrzelić z łodzi podwodnej. CNN otrzymał te dane od firmy Maxar, zajmującej się technologią kosmiczną i wykonującą zdjęcia z satelity.

bEDkssNz

Na dostarczonych przez satelitę fotografiach widać również wojskowe odrzutowce i bombowce, a także nowe systemy radarowe w pobliżu Alaski. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej przedstawiło kilka dni temu informacje na temat odbywających się w Arktyce ćwiczeniach „Umka-21”. Jednym z jego epizodów było pierwsze w historii jednoczesne wynurzenie trzech rosyjskich okrętów podwodnych z napędem jądrowym na zalodzonym akwenie.

Kolejny przejaw aktywności rosyjskiej floty w regionie

Wydarzenie to miało oczywiście głównie wymiar propagandowy, ale jest warte odnotowania. Jest to bowiem kolejny przejaw aktywności rosyjskiej floty w rejonach arktycznych, do których Kreml przywiązuje szczególne znaczenie.

bEDkssNF

Szef marynarki, admirał Nikołaj Jewmenow, poinformował prezydenta Rosji Władimira Putina, że podczas ćwiczeń trzy atomowe okręty podwodne przebijają się jednocześnie przez lód Arktyki. Widać też samoloty bojowe przelatujące nad biegunem północnym. Ćwiczenia przeprowadzono wokół Ziemi Aleksandra - jednej z większych wysp rosyjskiego archipelagu Ziemia Franciszka Józefa. Leży na Morzu Barentsa.

bEDkssNG

Moskwa potraktowała priorytetowo wzmocnienie swojej obecności wojskowej w regionie Arktyki. W tym regionie którym prawdopodobnie znajduje się jedna czwarta nieodkrytych ziemskich zasobów ropy i gazu. Rosja, Stany Zjednoczone, Kanada, Dania i Norwegia próbują przejąć jurysdykcję nad częściami Arktyki, ponieważ kurczący się lód polarny otwiera nowe możliwości czerpania zasobów i otwierania nowych szlaków żeglugowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDkssOa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
Pietia
6 miesięcy temu
Rosja konsekwentnie realizuje swoja polityke. tylko Polski rzad nic nie robi poza czapkowaniem usa...ten order dudy dla mosbaher....
Meander
6 miesięcy temu
Od przynajmniej 10 lat, obudziłeś się, czy teraz dorosłeś?
BMF
6 miesięcy temu
Na zdjęciach można zobaczyć również podziemne magazyny uzbrojenia. Naprawdę ? Z satelity ? Zejabiści redaktorki jesteście !
bEDkssOb
DrAco
6 miesięcy temu
Miłująca pokój Ameryka (USA) robi dokładnie to samo, a nawet więcej...na całym świecie. A na dodatek w USA biją Murzynów. Więc darujcie sobie ten propagandowy bełkot.
7Hh
6 miesięcy temu
coś mi się wydaje ,że jak putin umrze to jak stalin będzie rządził z piekłą
dsq
6 miesięcy temu
jankesi za trampa chcieli zajac grenlandie usa to naród miłujacy pokój do czasu gdy ma w tym interes
Jojcyk
6 miesięcy temu
Cyt:"Eksperci obawiają się, że mogą to być też pociski do torpedy Poseidon 2M39 - podwodnego drona o napędzie atomowym. Posiada on głowice nuklearne i można nim wystrzelić z łodzi podwodnej". Przepraszam, ale co to za bełkot? Tłumacz google?I do tego wklejony bez sprawdzenia? No to mamy pocisk do torpedy,która jest dronem...O Mój Boże...
tego typu
6 miesięcy temu
Zazdrościcie im?
4vk
6 miesięcy temu
wielka ameryka, kolos na glinianych nogach, nie przetrwaliby 1 dnia ataku rakietowego rosji nawet, gdyby rosja chciała, to by dawno ameryka wyparowała z powierzchni ziemi.... dlatego przestańcie jątrzyć na rosję, pisać głupoty pod adresem tego mocarstwa, ameryka ma wiele baz na świecie, wszędzie pozyła swoje śmigłowce, lotniskowce, morduje kogo chce w jakimkolwiek państwie, byle tylko wpisało się to w politykę "wielkiej" usa.... dajcie z tym spokój, przestańcie STRASZYĆ
śmieszne...
6 miesięcy temu
artykuł na amerykańskie zamówienie? amerykanie są wszędzie, rozpocżęli wojnę w wietnamie, wpakowali bazy amerykańskie w połowę świata pod pretekstem obrony przed komunizmem, a sami teraz pchają wciskają swoje , nie wiedzą co to okupacja, nie wiedzą co to wojna na własnym terytorium (jedyna duża i ostatnia to secesyjna w XIX w.) ominęła ich wojna I, II, chcą zaprowadzać porządek na świecie wg swojej jedynie słusznej wizji, teraz mamy dodatkowo gender poprawność pod rządami bidena, który kreuje się jako władca świata....
32rf
6 miesięcy temu
a amerykanie mają bazy wszędzie a im wolno?
Egsd
6 miesięcy temu
Szczególnie widoczne są na zdjęciach satelitarnych te torpedy na okrętach podwodnych. Wystarczy rzut oka.... i pisać cokolwiek.
Kot
6 miesięcy temu
Na zdjęciach można zobaczyć również podziemne magazyny uzbrojenia. Noo jasne... Orety rety Rosja coś zmodernizowała, a czemu nie piszecie w takim tonie jak Izrael co chwila kupuje jakieś nowoczesne technologie wojskowe albo jak Ameryka wypuszcza kolejne nowe lotniskowce i drony bojowe. To oni są zagrożeniem... banda kretynów którym się wydaje że są od zaprowadzania początku na świecie i dyktowania co kto ma robić
bEDkssNT
jhj
6 miesięcy temu
A CO zrobimy jak zajmą stretegiczne tereny pod suwałkami .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić