aktualizacja 

Koronawirus. Wyciekły tajne dokumenty. Ukrywano prawdziwe dane

228

Wyciekły dokumenty, które ujawniają, że Chiny na początku epidemii koronawirusa zbagatelizowały zagrożenie. 117- stronicowy raport opublikowany przez CNN ujawnia duże niespójności między tym, co urzędnicy ds. zdrowia podawali do publicznej wiadomości, a tym co działo się w Chinach naprawdę.

Koronawirus. Wyciekły tajne dokumenty. Ukrywano prawdziwe dane
Zdjęcie ilustracyjne. (PAP)

W poniedziałek opublikowano raport, w którym szczegółowo opisano jak Chiny nie poradziły sobie z wybuchem epidemii koronawirusa. 117 stron tajnych dokumentów ujawnionych przez CNN opisuje, w jaki sposób urzędnicy ds. zdrowia w Hubei, gdzie wykryto wirusa po raz pierwszy, celowo zaniżały dane odnośnie zakażeń i zgonów spowodowanych koronawirusem.

Raport obejmuje okres od października 2019 roku do kwietnia tego roku. Dokumenty te stanowią najbardziej znaczący wyciek z Chin od początku pandemii. Na podstawie dokumentów świat w końcu dowie się co lokalne władze ukrywały przed światem.

Było jasne, że popełnili błędy, nie tylko błędy, które zdarzają się, gdy masz do czynienia z nowym wirusem, także błędy biurokratyczne i motywowane politycznie. Miały one globalne konsekwencje - powiedział Huang Yanzhong, starszy specjalista ds. zdrowia na świecie w Radzie Stosunków Zagranicznych.

Raport z Prowincjonalnego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Hubei ujawnia niespójności między tym, co urzędnicy wiedzieli na początku wybuchu epidemii, a tym, co podawali do publicznych informacji.

Chińscy urzędnicy "wydawali się faktycznie minimalizować wpływ epidemii w dowolnym momencie", w tym nie uwzględniając początkowo rzeczywistej liczby zakażeń - powiedział William Schaffner, profesor chorób zakaźnych na Vanderbilt University.

Raport z Hubei został oznaczony jako "dokument wewnętrzny, proszę zachować poufność". Dokument ujawnia m.in. jak lokalni urzędnicy ds. zdrowia zgłosili 10 lutego 2019 roku 5 918 nowych przypadków koronawirusa, podczas gdy do publicznej wiadomości podano, że nowych zakażeń było 2 478 - podaje CNN.

Chiny miały wizerunek, który trzeba chronić na arenie międzynarodowej, a urzędnicy niższego szczebla mieli wyraźną motywację, aby zaniżać raporty lub pokazywać swoim przełożonym, że nie podają prawdziwych danych do wiedzy publicznej- powiedział Andrew Mertha, dyrektor China Studies Program na Uniwersytecie Johna Hopkinsa.

Największe rozbieżności występują w ujawnianiu liczby zgonów spowodowanych przez Covid-19. 7 marca podano, że liczba zgonów w Hubei od początku epidemii wyniosła 2986, raport wewnętrzny wymienia 3456, w tym 2675 potwierdzonych zgonów, 647 "zdiagnozowanych klinicznie" i 126 zgonów, w przypadku których "podejrzewa się", że spowodował je wirus.

Z dokumentów wynika również, że zdiagnozowanie przypadków zakażeń koronawirusem w pierwszych miesiącach wybuchu epidemii zajęło średnio ponad 23 dni. To powodowało, że rząd na podstawie nieaktualnych danych ustalał, jak reagować na rozwijającą się epidemię.

Patrzysz na dane sprzed trzech tygodni i próbujesz podjąć decyzję dziś - powiedział dr Amesh Adalja z Johns Hopkins Center for Health Security.

Z dokumentów wynika, że ​​urzędnicy ds. zdrowia nie zdawali sobie sprawy z rozmiarów epidemii, a także z tego, że pandemia koronawirusa spowoduje globalny kryzys.

Mieli masowy przegląd systemu medycznego. Byli przytłoczeni - mówi Dali Yang z Rady Stosunków Zagranicznych.
Zobacz także: To widzą przed śmiercią zakażeni koronawirusem. Ostrzeżenie amerykańskiego lekarza
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić