Tajemniczy wirus uszkadza mózg? 7 tys. ciał na granicy Ukrainy

493

Na Ukrainie znaleziono ponad 7 tys. martwych ptaków. Weterynarze zabrali kilkadziesiąt okazów do badań i próbują ustalić przyczynę ich nagłej śmierci. Prawdopodobnie to nowa odmiana ptasiej grypy lub zatrucie rtęcią.

Tajemniczy wirus uszkadza mózg? 7 tys. ciał na granicy Ukrainy
Na Ukrainie znaleziono ponad 7 tys. martwych ptaków.

Naukowcy próbują ustalić przyczyny śmierci ponad 7 tys. ptaków morskich, które znaleziono na Mierzei Arabackiej i w Zatoce Sywasz na Morzu Azowskim. Eksperci podejrzewają infekcję wirusową, ale niektórzy twierdzą, że ptaki się otruły rtęcią, która występuje w dużych ilościach na tamtych obszarach.

Ponad 7 tys. martwych ptaków

Odnotowaliśmy śmierć ptaków w dużej liczbie, kilka tysięcy z nich – powiedział ekolog Grigorij Prokopow z Krymskiego Uniwersytetu Federalnego.

Na miejscu pracują teraz specjaliści z Federalnego Centrum Zdrowia Zwierząt. Zamierzają przeprowadzić dokładne badania na kilkudziesięciu martwych ptakach, aby ustalić, co mogło je zabić i czy wszystkie zginęły z tego samego powodu.

Na tym obszarze odnotowano nadmiar rtęci. Ale najprawdopodobniej to nie jest zatrucie – powiedział Prokopow, który uważa, że ​​najbardziej prawdopodobną przyczyną jest nowa ptasia grypa.

Na niektórych filmikach widać także ptaki, które jeszcze żyją, ale są bliskie śmierci. Prokopow powiedział, że ich zachowanie wskazuje na "poważne uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego", co może być spowodowane wirusem.

Zobacz także: Gołębie na balkonie. Skuteczne i bezpieczne sposoby na odstraszanie ptaków
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić