o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
GGG
|

Koniec z wielkim zagrożeniem? To może być przełom

126
Podziel się

To może być przełom. Amerykanie poinformowali o zaawansowanych pracach nad szczepionką przeciwko boreliozie. Groźną chorobę przenoszą kleszcze.

Koniec z wielkim zagrożeniem? To może być przełom
Kleszcze przenoszą boreliozę. W USA trwają prace nad szczepionką na tę chorobę. (Pixabay)
bDTKggHp

Kleszcze w tym roku pojawiają się na roślinach wyjątkowo wcześnie. - Zmieniający się klimat spowodował, że już teraz wyprowadzając naszego psa na spacer, powinniśmy sprawdzić po powrocie, czy nie złapał kleszczy - mówił niedawno w rozmowie z o2.pl Witold Katner, rzecznik prasowy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Już niedługo niektóre problemy związane z kleszczami być może uda się rozwiązać. University of Massachusetts Medical School w USA opracowuje szczepionkę przeciwko boreliozie. Badaniami kieruje dr Mark Klempner. Prace są już na zaawansowanym etapie.

bDTKggHr

Szczepionka jest już w początkowej trakcie testów. Otrzymać ją miało 66 pacjentów z Lincoln w stanie Nebraska. Szacuje się, że preparat ma być dostępny dla wszystkich już w 2023 roku.

Kleszcz stanowi zagrożenie

Kleszcze stanowią duże zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Pasożyty te mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób. Wśród nich jest borelioza. Jeżeli nie jest leczona, może powodować uszkodzenie nerwów, utratę pamięci i stan zapalny wokół serca. W niektórych przypadkach prowadzi nawet do śmierci.

Co robić, gdy znajdziemy na swoim ciele kleszcze? Należy go czym prędzej usunąć, ale robienie tego na własną rękę przez osobę niedoświadczoną może być niebezpieczne. Dlatego najlepiej udać się z tym problemem do specjalisty.

bDTKggHx
Zobacz także: Kiedy powrót do szkół? Rzecznik rządu Piotr Müller odpowiada
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTKggHS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(126)
emtec
2 miesiące temu
udać się do specjalisty, ciekaw jestem jakiego w szpitalu na sorze 5 godzin poczekać czy pocałować klamkę w przychodni bo tylko teleporady
sds
2 miesiące temu
nie wypala się traw, więc są kleszcze
Kosmaty
2 miesiące temu
Trzeba masowo wypalać trawy na wiosnę i po kleszczach
bDTKggHT
laki
2 miesiące temu
wypaljcie łaki i rowy to kleszczy nie będzie i nie potrzebne te wszystkie produkty. Jak łąki były wypalane to kleszczy w trawie nie był. Jasne, wiem to bez naukowych badań. urzednicy i zieloni martwią się o kleszcze zabraniając ich wypalania a nie martwią się o ludzi taki nowy obyczaj.
Sabat
2 miesiące temu
To ciekawe bo zima była u nas w miarę normalna w tym roku,więc jaki klimat się zmienia ?Kleszcze powinny wymarznąć,a jest na odwrót,jak nie było zimy to też było haloo że będzie ich mnóstwo teraz co jest winne ? zmiana klimatu buhhaaa
Najnowsze komentarze (126)
~rico
miesiąc temu
Odnośnie naszej służby zdrowia to NFZ jest polską odpowiedzią na hitlerowskie ostateczne rozwiązanie kwesti chorych. Limitowana liczba operacji, wizyt u specjalistów, badań, etc. Powoduje, że chorzy cierpią o wiele dłużej niż potrzeba, siedzą na chorobowym, będąc jednocześnie nękani przez SSmanów z ZUS-u, zamiast być wyleczeni jak najszybciej i pracować zawodowo. Błedne koło.
Bonzoo
miesiąc temu
Dla wszystkich hejterow.... Służba zdrowia w Polsce działa idealnie:) na specjalistę czekasz nawet 8 lat np endokrynologa.... A prywatnie na następny dzień wizyta. Skończylo się powołanie a zaczęła rządzić pazerność. Mam w rodzinie 3 lekarzy i choć mamy średni kontakt to z rozmów z nimi wynika jednoznacznie... Służbowo większość dnia przesiedza na kawie i opierdzielaniu się bo im się nie opłaca angażować skoro prywatnie mogą zarobić w jeden dzień tyle co w miesiąc na etacie w szpitalu... Kto ma kasę to się leczy kto nie lepiej niech nie choruje.
EMZET_23
miesiąc temu
Odnośnie kleszczy to słuszna uwaga o wypalaniu traw. Ale przede wszystkim w lesie, bo tam ich jest najwięcej. I dopiero wtedy śmiało na grzyby...
Adam
miesiąc temu
,, jest już w początkowej trakcie testów" W początkowym trakcie GGG!! Pismaku ukryty 🤣
pacjent
miesiąc temu
A nie można zdalnie "przez telefon ?
Syn. Mar.
miesiąc temu
18 lutego marł. Mój tatuś który od roku walczył z pokleszczowym zapaleniem opon mózgowych. Bardzo cierpiał. Zmarł pomimo to że był szczepiony. Na boleriozę nie ma szczepionki.
fazi
miesiąc temu
Mieszkam na wsi i powiem tak, leży dużo nieużytków, kilkadziesiąt lat wstecz wszystko było uprawiane,łaki koszone, bydło zjadało trawę, obecnie nie ma krów, nie wypala się suchej trawy to i te pajęczaki maja dobre warunki do rozprzestrzeniania się - dodatkowo tak obserwuję, że z roku na rok ubywa ptaków. Osobiście już dwa razy miałem boleriozę, na szczęście wszystko jest dobrze ale znam osoby, które mają duże problemy zdrowotne
Emer
miesiąc temu
Nikt normalny nie leci z kleszczem na SOR. Najczęściej lekarz nie wie jak, nie ma czym i się brzydzi. Tylko weterynarz załatwi sprawę fachowo i jeszcze wyśle kleszcza na badanie. Sprawdziło się na moich wnukach - pierwszy raz na SORze, lekarz zgniótł kleszcza wielką pinsetą i pozostawił cały aparat gębowy kleszcza w skórze. No comants!
bDTKggHL
Barak
miesiąc temu
Wypalic trawę i po ptokach.
ateista.
miesiąc temu
U nas w Polsce też są już szczepionki badane i produkowane w instytucje u ojca dyrektora . Woda termalna oraz modły które opłacane przez rząd powoduje że wielu dziadków już ma kłopot z głowy z bolerjozą. Po prostu szczepionka zadziałała i po wpłaceniu emerytury na konto instytucji ojca dyrektora umarli i tym samym udowodnili wspaniałe jej działanie.
j..
miesiąc temu
Gdzieś dzwonili tylko nie wiecie w jakim Kościele.Gdzie Ameryka a gdzie Krym a dopiero MY.
K639
miesiąc temu
USA robiac doswiadczenia zarazili kleszcze boreljoza co rozpowszechnilo sie na swiat, a teraz beda zbierac kase za szczepionki przeciwko borejliozie. Najpierw sie cos wygeneruje a potem zwalcza sie kumulujac kase.
4tgv
miesiąc temu
,, robienie tego na własną rękę przez osobę niedoświadczoną może być niebezpieczne. Dlatego najlepiej udać się z tym problemem do specjalisty." Najlepiej mikrochirurga jprd
Działkowicz
miesiąc temu
Kolejny chwyt ze strony firm farmaceutycznych. Im zależy na tym, żeby leczyć skutki zamiast przyczyn. Kleszcze przenoszą nie tylko boreliozę, zatem bardziej rozsądne byłoby znalezienie skutecznego środka ograniczającego populację tych pajęczaków. A na razie pozostaje nam tylko kropienie się wrotyczem: naparem (nietrwały, traci właściwości po upływie doby) lub wyciągiem alkoholowym (skuteczny i trwały, ale znacznie droższy).
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić