Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Jan Manicki
|

Tak liczą chorych i zgony powiązane z COVID-19. Pomysł naukowców

8
Podziel się

Na całym świecie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Niektóre kraje nie rejestrują jednak wszystkich przypadków choroby. Aby dokładnie zbadać liczbę infekcji w tych krajach, naukowcom z pomocą przychodzą zdjęcia satelitarne.

Tak liczą chorych i zgony powiązane z COVID-19. Pomysł naukowców
W związku z koronawirusem masowo wzrosła liczba pochówków w Jemenie (Getty Images)

Naukowcy liczą na fotografiach z satelity świeżo wykopane groby w Jemenie. Na tej podstawie można oszacować prawdziwą liczbę przypadków koronawirusa w kraju. Podobne badania prowadzone są także w Somalii.

Koronawirus w Jemenie. Liczą przypadki zakażeń przy pomocy zdjęć satelitarnych

Naukowcy London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM) korzystając ze zdjęć satelitarnych w wysokiej rozdzielczości, przeanalizowali liczbę nowych pochówków na wszystkich możliwych do zidentyfikowania cmentarzach w jemeńskim regionie Aden. Wyliczono, że liczba "dodatkowych zgonów" wyniosła tam około 2100. Badania obejmują zdjęcia od kwietnia do września.

Tę liczbę najlepiej interpretować jako sumę zgonów z powodu zakażenia COVID-19 i tych pośrednio związanych z pandemią – stwierdzili badacze.

Współprowadzący badanie polegające na liczeniu grobów Francesco Checchi zauważył, że posiadanie dokładnego obrazu pandemii COVID-19 w kraju „ma kluczowe znaczenie dla skutecznych działań rządu i pomocy humanitarnej”.

Skutki pandemii koronawirusa. Załamanie służby zdrowia w Jemenie

Pierwszy przypadek COVID-19 w Jemenie oficjalnie odnotowano dopiero 10 kwietnia. Według rządowych danych, do 25 października potwierdzono zaledwie 2064 infekcje koronawirusem. Umrzeć z powodu wirusa miało jedynie 600 osób.

Eksperci ds. zdrowia i pomocy humanitarnej spodziewali się jednak, że skutki pandemii COVID-19 w Jemenie będą bardzo dotkliwe. Trwająca od pięciu lat wojna domowa w kraju poważnie zakłóciła funkcjonowanie placówek medycznych. W kraju ma miejsce także przeludnienie.

System opieki zdrowotnej w Jemenie został zdewastowany, tylko połowa placówek służby zdrowia jest w pełni funkcjonalna. Te, które pozostają otwarte, zazwyczaj nie posiadają wykwalifikowanego personelu. Nie mają też podstawowych leków i sprzętu medycznego, takiego jak maski i rękawiczki czy respiratory – powiedział rzecznik WHO Tarik Jasarevic na konferencji w Genewie.

W maju w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z Jemenu. Widać na nich jak groby kopane są przy pomocy koparek. Zdaniem naukowców świadczy to o lawinowym wzroście liczby pochówków.

Badania infekcji COVID-19 zostały sfinansowane przez rząd Wielkiej Brytanii. Podobne analizy przeprowadzane są również w Somalii. Tamtejsza służba zdrowia również nie radzi sobie z koronawirusem.

Obejrzyj także: Chora na koronawirusa apeluje: musimy zrobić wszystko, by epidemia była jak najmniej dotkliwa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Gość
rok temu
Życie każdego szkoda
Dftss
rok temu
Większej bzdury nie słyszałem. Straszenie trwa w najlepsze.
Antycovid
rok temu
Ale przecież Covidu nie ma!
WatchingMan
rok temu
A ja tak obserwuję i widzę tylko jeden kraj gdzie nie ma wirusa i to z tego kraju on pochodzi.Było blisko do Chin,nawet na piechotę.
wawa
rok temu
Dzisiaj na cmentarzu aż 5 pogrzebów , prawie o tym samym czasie. Zastanowiło mnie to. Czy to zgony z powodu covid czy dlatego,że teraz nie ma opieki lekarskiej przy innych chorobach. Wszystkie zgony zwalane są " z powodu wirusa".
Leo
rok temu
Media milczą , że w Jemenie jest wojna domowa z Arabią Saudyjską więc takie artykuły można dać między wiersze.
radzi sikorka
rok temu
co za ulga ,że umiera sie teraz tylko na covid a rak już nie wykańcza ludzi i wypadki samochodowe. Jutra chodze po chodniku z opaska na jednym oku bo nie trzeba uważać na siebie:)
Mimi
rok temu
Widać że wszędzie ludzie umierają tylko na covid
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić