o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Tak umierał przeciwnik Łukaszenki. Nagranie z kolonii karnej

155
Podziel się

Białoruski więzień polityczny Witold Aszurak zmarł w piątek w kolonii karnej w Szkłowie. Ciało 50-latka zostało znalezione przez strażników. Teraz pojawiło się nagranie pokazujące ostatnie chwile przed śmiercią opozycjonisty.

Tak umierał przeciwnik Łukaszenki. Nagranie z kolonii karnej
Białoruski opozycjonista Witold Aszurak zostanie pochowany 26 maja
bEJVlXjF

Dopiero dzisiaj białoruskie władze wydały ciało Witolda Aszuraka jego najbliższym. Jak poinformowała przyjaciółka rodziny Wolha Bykouskaja, więzień polityczny miał zabandażowaną całą głowę. Oficjalnie jako powód jego śmierci podano zatrzymanie akcji serca.

Białoruski opozycjonista Witold Aszurak nie żyje. Nagranie z kolonii karnej

W sieci pojawiło się nagranie z kolonii karnej pokazujące ostatnie chwile Witolda Aszuraka. Na filmie widać, jak 50-latek upada podczas korzystania z toalety. Jeden z funkcjonariuszy usiłuje mu pomóc, bandażując jego głowę.

bEJVlXjH

Więzień polityczny ma jednak kłopoty z opuszczeniem łazienki. Po chwili znowu upada. Według relacji białoruskich władz, pomimo resuscytacji, mężczyzny nie udało się uratować.

Jak zaznacza portal Nasza Niwa, film nie wyjaśnia, co było przyczyną upadku 50-latka. Ponadto nagranie zostało zmontowane, więc ważniejsze fragmenty mogły zostać wycięte. Krewni i przyjaciele Witolda Aszuraka podkreślają, że nie miał nigdy problemów ze zdrowiem.

bEJVlXjN

Rodzina postanowiła nie przeprowadzać dodatkowych badań i sekcji zwłok, ponieważ nie wierzy w uczciwość państwowych ekspertów medycyny sądowej. Bliscy nie chcą także zwlekać z pogrzebem.

Białoruski opozycjonista zostanie pochowany 26 maja w Brzozówce pod Lidą, skąd pochodził. O godzinie 14 rozpocznie się msza pogrzebowa w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego. Witold Aszurak spocznie na miejskim cmentarzu.

Uczestniczył w prodemokratycznych demonstracjach. Został skazany na 5 lat kolonii karnej

Witold Aszurak został zatrzymany przez służby 9 sierpnia 2020 roku, w dniu sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi. Sąd skazał go na miesiąc więzienia za udział w ośmiu nielegalnych zgromadzeniach. Po odbyciu kary nie został jednak wypuszczony na wolność.

bEJVlXjO

Opozycjonista został aresztowany w związku ze sprawą karną o udział w zamieszkach. Proces został utajniony ze względu na "zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa". 18 stycznia 2021 roku sędzia Maksim Fiłatau skazał go na 5 lat w kolonii karnej i tysiąc rubli kary za udział w zamieszkach i użycie siły przeciwko milicjantowi.

Białoruskie organizacje praw człowieka uznają Aszuraka za więźnia politycznego reżimu Aleksandra Łukaszenki. Po stronie opozycji stanął blisko dekadę temu. Po raz pierwszy aresztowano go w trakcie protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich w grudniu 2010 roku. Działał w partii Białoruski Front Narodowy i był koordynatorem ruchu "Za Wolność" na Grodzieńszczyźnie. Z jego inicjatywy upamiętniono powstańców styczniowych na Ziemi Lidzkiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJVlXki
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(155)
ekonom
5 miesięcy temu
szkoda chłopa mógłby więcej dać z siebie dla narodu uczciwie pracując w białoruski łagrach
Nie
5 miesięcy temu
polozyli go do na lezance po pierwszym upadku, wiec ponownie upadl, i rozbil sobie glowe. Bardzo zle sie czul, a potem po upadku doznal wstrzasnienia mozgu, i zmarl.
Adikszczecin
5 miesięcy temu
Polacy przez świętość, że to przez 123 lata byli bez państwa wciskali kity we Francji i USA a później na tamtych polowali też Polacy, który poznali ich mechanizmy i przechodzili na drugą stronę. Z komunistami 1950-1990 też tak było. A Polacy stworzyli ZSRR i gdyby nie Niemcy to ZSRR wszedłby do Niemiec a nie Niemcy do Rosji radzieckiej. To itak zdrada obozu Polaków i Żydów będących za komunizmem dowiodła że to nie są ci sami Polacy co stracili państwo w 1795r, tylko nowe państwo z środka radzieckiej Rosji. Teraz też nowa Rosja uważam że z Chinami mają umowę tajną o przerzucie tzw. żołnierzy pochodzenia Chińskiego z europejski rosyjskimi twarzami. Tysiące Chińczyków uczy się języków bałtyckich, słowiańskich, i Angielskohiszpanskich w specjalnych szkoleniach i po zrobieniu operacji plastycznej lokowani są w państwach bloku wschodniego, gdzie lokalna postsowiecką wymieniają tak jakby był 1976r i Ci komuniści od Bieruta i Cyrankiewicza i Gierka itd. wyjeżdżają do USA i zachodniej Europy.
bEJVlXkj
tiaa !
5 miesięcy temu
Kity dla polskiej ciemnoty tak jak i te szczepionki .
Tomek
5 miesięcy temu
poczytajcie sobie o życiu Polaków w więzieniach w ZEA. I dlaczego polski rząd nie interweniuje tak jak na Białorusi? Boi sie ZEA??
Juhas
5 miesięcy temu
Rosja i Białoruś to bandyckie kraje. A Niemcy wspólnie z Rosją budują rurociąg - moralność i praworządność u Niemców jest tylko na pokaz, a tam gdzie nie widać jest zwykłe szambo.
iio
5 miesięcy temu
łukaszenka to bandyta taki sam jak Putin i Kim Dzonk Un. te kraje powinny byc izolowane od świata poprzez brak jakiegokolwiek handlu i kontaktów .
Sigmar
5 miesięcy temu
Czytając te wpisy to jest bardzo wielkie poparcie dla Łukaszenki
Jarek
5 miesięcy temu
Jak pis pozostanie przy władzy to to samo bedzie i u nas
nallx
5 miesięcy temu
ludzie obudzcie sie bo na prawde nie wiecie kiedy a zorientujemy sie ze ludzie gina z ulic umieraja w wiezieniach sa bici na smierc to tylko chwila .....czas podziekowac bandytom z pisu
dżony tomala
5 miesięcy temu
Planowej nagonki na Białoruś ciąg dalszy,a to Rosję się bez przerwy oskarża o ingerowanie w wewnętrzne sprawy innych krajów.
dorzeczy
5 miesięcy temu
coś przycichło w sprawie świadka który miał zeznawać w sprawie pedofilskiej afery prominentnych członków piss na podkarpaciu. Tego głównego świadka co się powiesił na leżąco pod kocem uprzednio raziwszy się paralizatorem, ledwo przed tym zdaąył wyłączyć kamerę na korytarzu aby mu nikt w tym nie przeszkadzał
wyjaśniacz
5 miesięcy temu
Po reakcji można stwierdzić,żE DOSTAL ZAWAŁU
bEJVlXkb
jaja
5 miesięcy temu
To zbrodnia ! Widać jak na dłoni co robią.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić