o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Co działo się na Białorusi? Do sieci trafiło nagranie z pokładu boeinga

205
Podziel się

W niedzielę wieczorem samolot linii lotniczych Ryanair został zmuszony do awaryjnego lądowania w Mińsku. Białoruskie służby przechwyciły tam opozycjonistę Ramana Pratasiewicza. Pretekstem do porwania maszyny była informacja o bombie znajdującej się rzekomo na pokładzie. W sieci pojawiły się nagrania, na których widać psy szukające ładunku wybuchowego.

Co działo się na Białorusi? Do sieci trafiło nagranie z pokładu boeinga
Psy na lotnisku w Mińsku szukały w bagażach ładunku wybuchowego (Twitter)
bErsMCSt

Lot FR497 ze 171 pasażerami na pokładzie wystartował z Aten i zmierzał do Wilna. Uzbrojony białoruski myśliwiec MiG-29 zmusił jednak maszynę do lądowania w Mińsku. Dodatkowy przystanek na Białorusi był spowodowany informacją o rzekomej bombie na pokładzie maszyny.

Porwanie samolotu linii Ryanair. Pojawiły się nagrania z pokładu maszyny

Celem akcji białoruskich służb było zatrzymanie 26-letniego opozycjonisty, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza. To założyciel prowadzonych w komunikatorze Telegram kanałów Nexta i Białoruś Mózg. Oba są nastawione krytycznie do rządzących i wspierają protesty na Białorusi po wyborach prezydenckich.

bErsMCSv

Decyzję o przechwyceniu samolotu miał podjąć sam Aleksander Łukaszenka. Pratasiewicz był już od jakiegoś czasu ścigany listem gończym za "działalność ekstremistyczną". Opozycjonista mieszkał od dawna poza granicami swojego kraju.

Zastępca dowódcy białoruskich sił powietrznych Andreji Gurtsiewicz poinformował, że to załoga samolotu podjęła decyzję o lądowaniu w Mińsku. Jednak według oświadczenia linii Ryanair, kapitan maszyny otrzymał nakaz skierowania się do białoruskiej stolicy od kontroli ruchu lotniczego. Argumentem miało być wystąpienie zagrożenia bombowego w momencie, gdy samolot znajdował się nad terytorium Białorusi.

Francusko-białoruski dziennikarz Andrej Wajtowicz opublikował w sieci nagranie z lądowania samolotu w Mińsku. Na filmie widać przedstawicieli białoruskich służb czekających na maszynę na płycie lotniska. W kolejnej scenie zobaczyć można psa szukającego w bagażach podróżnych ładunku wybuchowego.

bErsMCSB

Jak poinformowały później służby, żadnej bomby na pokładzie samolotu nie znaleziono. Aresztowano natomiast Ramana Pratasiewicza oraz jego dziewczynę, z którą wracał z wakacji w Grecji. Opozycjonista miał w ostatnich słowach zwrócić się do współpasażerów, że "tu czeka go kara śmierci".

bErsMCSC

Białoruś. Akcja służb była dobrze zaplanowana. Polski rząd rozważa wprowadzenie sankcji

Zdaniem władz Litwy, cała akcja była bardzo dobrze zaplanowana. Już na lotnisku w Atenach za Pratasiewiczem miał kręcić się łysy mężczyzna w średnim wieku, który usiłował sfotografować paszport opozycjonisty w kolejce do odprawy. Następnie wystąpił z szeregu i oddalił się w nieznanym kierunku.

Do incydentu w ostrych słowach odnieśli się polscy politycy. Przedstawiciel białoruskiej ambasady został wezwany do naszego MSZ w celu złożenia wyjaśnień. Porwanie cywilnego samolotu potępił także premier Mateusz Morawiecki, stwierdzając że ten incydent nie może pozostać bezkarny.

To bezprecedensowy akt terroryzmu państwowego – ocenił premier.
bErsMCSD

24 maja w Brukseli ruszy szczyt unijnych przywódców. Jednym z głównych tematów będą konsekwencje wobec Białorusi za wczorajszy incydent. Polski rząd rozważa wprowadzenie sankcji personalnych, ekonomicznych i lotniczych.

Pierwsze z nich miałoby dotyczyć rozszerzenia zakazu wjazdu do Unii Europejskiej na wszystkie osoby odpowiedzialne za incydent. Sankcje ekonomiczne miałyby dotyczyć z kolei zakazu sprzedawania na Białorusi zachodnich samochodów, elektroniki, czy części do maszyn – na przykład rolniczych.

Trzeci rodzaj sankcji dotyczy rejsów lotniczych. Według rozważanego scenariusza, białoruskie linie Belavia nie będą mogły latać nad terenem Unii, a unijne samoloty nie będą latać nad Białorusią, na czym kraj może stracić miliardy euro. Do tego rozwiązania przychyla się rząd Litwy, który podkreśla, że przestrzeń powietrzna nad Białorusią nie jest bezpieczna.

bErsMCSE

Obejrzyj także: Sankcje na Białoruś? Semeniuk: Mam nadzieję, że UE wyciągnie wnioski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErsMCSW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(205)
Kreska
3 tyg. temu
To naprawdę rozbójnicza akcja Białorusi, która wskazuje, że Łukaszenka po prostu oszalał. Piloci tego samolotu nie popisali się odwagą. Przecież groźba zestrzelenia przez wojskowy samolot jasno wskazywała, że nie ma żadnej bomby na pokładzie, więc piloci powinni lecieć dalej. Nie sądzę aby Łukaszenka odważył się rozkazać by zestrzelono ten samolot.Teraz piloci mają na sumieniu życie dwojga ludzi, których władze Białorusi po prostu porwały z samolotu. Linie Ryanair, jak się okazało, nie potrafiły zapewnić pasażerom bezpieczeństwa i turyści z całej Europy powinni je bojkotować. Ludzie, kupując bilet i wsiadając do samolotu powierzają pilotom i właścicielom samolotu swoje bezpieczeństwo i życie. Linie Ryanair powinny zapłacić odszkodowania wszystkim pasażerom tego lotu, nie mówiąc o wysokim odszkodowaniu dla porwanych pasażerów lub dla ich rodzin. Firma, która zatrudnia niezbyt mądrych i tchórzliwych pilotów nie jest godna zaufania. Ja osobiście na pewno nigdy nie polecę liniami Ryanair. Do latania na takiej trasie powinno się zatrudniać inteligentnych ludzi, którzy w tak niecywilizowanej sytuacji będą umieli podjąć właściwą decyzję. Wszyscy na świecie wiedzą, że Białoruś stanowi zagrożenie dla pokoju i może dopuszczać się bezprawia wobec krajów europejskich. Taki kraj powinien natychmiast zostać zamknięty kordonem wojsk NATO, powinien też zostać wydany zakaz lotów nad terytorium Białorusi oraz zakaz latania do tego kraju. Białoruś powinna być izolowana przez całą Europę, a jeśli wkroczą tam Rosjanie, to nikt nie powinien się wtrącać. Jeśli Rosja zaanektuje Białoruś, to jedynie Kościół Rzymsko-Katolicki, będzie musiał zrezygnować z marzeń o odzyskaniu kościelnych latyfundiów na Białorusi, które nadał sobie w latach 1936-1939. Działający przeciw Białorusi polski rząd robi to na żądanie Kościoła, bo przecież Polska nie ma żadnego interesu, by od lat wspierać białoruską opozycję. Przedłużenie polsko - rosyjskiej granicy o naszą granicę z Białorusią jedynie wzmocni nasz sojusz z USA, co z kolei wpłynie na umocnienie tej granicy zgodnie z naszymi wcześniejszymi życzeniami.
amerytka
2 miesiące temu
A dlaczego premier sam nie wysłał ostrego komunikatu do Łukaszenki tylko poleciał na skargę i po wsparcie do UE!!!!???
bolo
2 miesiące temu
O takiej marce samolotu jeszcze nie słyszałem !!!!
bErsMCSX
Dorcia
2 miesiące temu
Ta Pani od urodzenia jest wredna i bez uczuć, a teraz Kidy coś osignela to jest jeszcze gorsza, bo jest bezszczelna i ma nie wparzony język, chyba nikt o tej pani słowa dobrego nie powie, oprócz jej samej
Andrzej1222
2 miesiące temu
Czemu nikt nie mowi o Pilotach ze nie musieli ladowac bo nie ma takiej procedury a grozac im zestrzeleniem to tym bardziej nie powinni. PILOCI ZACHWALI SIE JAK TCHORZE!!!!
Juli
2 miesiące temu
To straszne
tesa
2 miesiące temu
Jakos klamstwem sie nie popisali, niby baba a wokol i w samolocie pelno ludzi, nie dziwi nikogo to? za to powinni poniesc kare
nick
2 miesiące temu
Moim zdaniem pilot ci-pa, ja bym kontynuował lot zwłaszcza, że mieli już tylko kilka min do przestrzeni powietrznej Litwy i bliżej do Wilna niż do Mińska.
Einstein
2 miesiące temu
Oto efekt zmamipulowanych wyborów w Ameryce, a będzie jeszcze gorzej bo jest na to przyzwolenie
wrr
2 miesiące temu
NIE jeżdżę w ogóle do Sovietów ani Białorusi bo tam MOżna zostać zariezany za nic.
xyz
2 miesiące temu
Dlatego nie latam Rajanerem.
hjklm
2 miesiące temu
Białoruś akurat tymi sankcjami przejmie..
777
2 miesiące temu
Po prostu aresztowali agenta CIA, który rozwalał im kraj od środka.A metodę pokazała im sama UE w 2013 roku, kiedy w ten sposób zatrzymali samolot prezydenta Boliwii w Wiedniu na polecenie USA myśląć, że leci nim Snowden.. Tylko Snowden ich przeczytrzył.. Zwiał inną drogą. Zdezinformowali wywiad USA, a UE się śmieszyła.
bErsMCSP
dghfj
2 miesiące temu
czyli ,jak uprowadzic samolot,poprawnie politycznie,
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić