o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
EKO
|

Nagranie obiegło świat. Student uciekł do Polski

146
Podziel się

Raman Rutkouski był jednym z uczestników zeszłorocznych protestów w Mińsku. O 19-latku zrobiło się głośno na całym świecie za sprawą nagrania, na którym zarejestrowano jego ucieczkę przed służbami porządkowymi. Dziś Rutkouski jest już bezpieczny – w Polsce.

Nagranie obiegło świat. Student uciekł do Polski
Na nagraniu zarejestrowano, jak 19-letni Raman ucieka przed służbami. Uratował go kierowca Ubera.
bESlnEzV

Nagranie z udziałem Ramana Rutkouskiego obiegło media społecznościowe pod koniec września ubiegłego roku. Zarejestrowano na nim pościg OMON-owców za młodym mężczyzną. Ostatecznie udało mu się uciec dzięki pomocy życzliwego kierowcy Ubera – gdy 19-latek wskoczył do jego auta, ten, nie bacząc na konsekwencje prawne, jak najszybciej odjechał.

Taksówkarz Ubera uratował Białorusina. Co dziś robi ścigany 19-latek?

Niedługo potem Rutkouski zdecydował się na opuszczenie kraju. 19-latek opowiedział o swoich losach po zdarzeniach z głośnego nagrania w wywiadzie dla białoruskiego portalu Tribuna. Okazało się, że Rutkouski studiuje na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

bESlnEzX

Jeszcze w trakcie pobytu na Białorusi Raman Rutkouski planował związanie swojej przyszłości ze sportem. Jego zamiary nie zmieniły się i jak deklaruje, jeśli uda mu się zostać w Polsce, wybierze karierę trenera sambo, czyli sztuki walki łączącej judo z zapasami. Jednak najpierw 19-latek musi zdobyć specjalny certyfikat.

Mieszkam w akademiku Uniwersytetu Śląskiego i uczęszczam na kursy językowe. Przyjechałem do Polski w ramach programu Kalinouskiego, więc otrzymuję stypendium. Wiosną wezmę udział w egzaminie, który pozwoli mi zdobyć certyfikat znajomości języka, od tego będzie zależała moja przyszłość na uczelni. Planuję wybrać tę samą dziedzinę, którą zajmowałem na Białorusi, będę kimś w rodzaju trenera sambo – zapowiedział Raman Rutkouski.
Zobacz także: Zobacz też: Białoruś oskarża Polskę. Stanowcza reakcja wiceszefa MON Marcina Ociepy

Raman Rutkouski przyznał, że nie planuje na stałe zostać w ani w Polsce, ani w ogóle za granicą. Jednak 19-latek wyklucza swój powrót tak długo, jak nie zmieni się sytuacja polityczna na Białorusi. Marzy, że kiedy wróci do kraju oraz otworzy własny klub.

bESlnEAd
Jak tylko odejdą osoby uzurpujące władze, natychmiast wrócę na Białoruś. Nie planuję mieszkać za granicą i nie wiem, co miałbym tam robić. Jak to mówią, rodzisz się tam, gdzie jesteś potrzebny. Dlatego, chociaż otrzymałem możliwość pozostania za granicą, nadal bardzo chcę wrócić na Białoruś. Planuję otworzyć tam własny klub – tłumaczy Raman Rutkouski.

19-latek odniósł się również do słynnego nagrania z jego ucieczki. Raman Rutkouski wyraził opinię, że prawdziwym bohaterem materiału nie był on, a taksówkarz, który nie bał się służb porządkowych i pomógł osobie w potrzebie. Przyznał, że obaj pozostają w stałym kontakcie, ale nie widzieli się od czasu zdarzenia ze względu na osobiste problemy kierowcy.

Wkrótce po pojawieniu się wideo z taksówką moja popularność zaczęła gwałtownie rosnąć. Chociaż wideo było bardziej o taksówkarzu, który nie przejmował się uszkodzeniem samochodu, tylko pomógł osobie w potrzebie. A ja byłem tylko facetem, którego mijał, na moim miejscu mógł być ktokolwiek. (...) Pozostajemy w kontakcie, ale jeszcze się nie widzieliśmy. Tłumaczy, że ma problemy osobiste, o których nie chce rozmawiać, ale obiecuje, że na pewno się zobaczymy – wyjaśnia Raman Rutkouski.
bESlnEAe

Raman Rutkouski przyznał, że najbardziej żałuje, że przed wyjazdem z Białorusi nie zdążył się pożegnać ze swoim trenerem sambo. Jak odpowiedź na pytanie, dlaczego wideo z jego udziałem stało się tak popularne, powołał się na poczucie jedności wśród swoich rodaków. Przyznał, że dzięki tej solidarności nigdy nie obawiał się braku wsparcia, gdyby w trakcie protestu wpadł w kłopoty.

W jednym z wywiadów zapytano mnie, czego żałuję, ale nie znalazłem odpowiedzi. Teraz chciałbym powiedzieć, że żałuję jednego – że nie zdążyłem pożegnać się przed wyjazdem z trenerem sambo. To dla mnie bardzo ważne. (...) My, Białorusini, jesteśmy jedną, wielką rodziną, łączy nas ten sam problem. Jeśli wieczorem wyjdę zaprotestować, będę miał świadomość, że nie zostanę pozostawiony sam. Jeśli na przykład ja i moi przyjaciele będziemy uciekać przed siłami bezpieczeństwa i jeden z nas upadnie, drugi zostanie i mu pomoże. Dzięki nagraniu ludzie otrzymali dowód, że nieznajomy może pomóc nam w nagłej sytuacji, a właśnie tego teraz potrzebują – podsumował Raman Rutkouski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESlnEAy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(146)
Zmieszany, ni...
7 miesięcy temu
To ciekawe , na Białorusi działa Uber. Taki reżim i izolacja , a tu Uber?!
Normalnie
7 miesięcy temu
Studiuje w Polsce i był przygotowany do manifestacji w Białorusi. Wielki polityczny artykuł a nic nie wnosi. Może tylko to, że Polska pośrednio miesza się w sprawy Białorusi
Aaabbbbccc
7 miesięcy temu
W Polsce dostanie zasiłki i inne frukty, o których Polak mógłby pomarzyć.
bESlnEAz
Ja.ja
7 miesięcy temu
Powinni go tam ubić po co się tam pcha nie ma problemu swoich to się nauką nie zajmie we własnym kraju to bym może dało przykład nie ingerować w czyjeś rządy a ten na Białorusi jeden z wielkich przykładów powinniśmy brać z niego przykład tylko ślepi i tępi ludzie nie dostrzegają co się dzieje
sdb
7 miesięcy temu
u nas też kiedyś było zomo, i powiem jedno, małolaty nie chodzili i nie zaczepiali by ludzi wieczorem po mieście, ja jestem za powrotem tych służb.
Szybki Boguś
7 miesięcy temu
Rozrabia potem ucieka.
Sergiusz
7 miesięcy temu
Te komentarze wypisują Polacy! To straszne!
Sergiusz
7 miesięcy temu
Te komentarze wypisują Polacy! To straszne!
obserwator
7 miesięcy temu
Polska dla Polaków..wygnac wszystkich
obserwator
7 miesięcy temu
to teraz Polska będzie krajem azylowym dla wszystkich zbiegów, i bandziorów..I jeszcze to popierajcie jaki przykład dajecie młodemu pokoleniu ? a potem sie okaże że jest białoruskim szpiegiem ..
fragile
7 miesięcy temu
Wszyscy dyktatorzy kończą swój na tym padole byt bardzo tragicznie. Niech pamiętają o tym żyjący !!!
Jasio
7 miesięcy temu
To jakaś ustawka Biełsatu?
Jasio
7 miesięcy temu
Co to za film?
bESlnEAr
Sebastian
7 miesięcy temu
Proszę Was o wsparcie dla mojego brata. Naprawdę Wasze łapki w dół mnie nie interesują jak i negatywne odpowiedzi nie czytam ich. Żal, że panuje teraz taka znieczulica. Brat jest bezdomny i skłócony z moim ojcem. Ja sam tyle co skończyłem 18 lat i jeszcze się uczę więc sam niewiele mogę zrobić. Ale z Waszą pomocą mam nadzieję, że mi się uda wysłać go do pracy za granicę gdzie będzie miał też dach nad głową. Ja z mamą przez ojca jesteśmy bezsilni i nie możemy mu pomóc. A u nas w rodzinie już od dawna nie jest ok.. a święta każde mama przeżywa z myślą jak brat żyje.. bez spacji; POM AGAM . PL / CZARNE BARWY
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić