o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MMC
|

Białoruś stanowi niebezpieczeństwo. Morawiecki zamierza zainterweniować

41
Podziel się

Na europejskiej arenie politycznej znów gorąco za sprawą Białorusi. Po fałszywym alarmie bombowym na pokładzie Ryanaira kraje UE postanowili zareagować na działania Łukaszenki.

Białoruś stanowi niebezpieczeństwo. Morawiecki zamierza zainterweniować
Aleksandr Łukaszenka (Getty Images)
bELiuOgl

W niedzielę, pod pretekstem alarmu bombowego, samolot Ryanair, lecący z Aten do Wilna, miał przymusowe lądowanie na terenie Białorusi. W tym momencie na podkład weszły służby, które aresztowały białoruskiego aktywistę Ramana Pratasiewicza, który żyjąc na emigracji, protestuje przeciwko rządom Łukaszenki.

Sprawa odbiła się szerokim echem na całym świecie. Premier Mateusz Morawiecki jeszcze tego samego dnia rozmówił się z szefem Rady Europejskiej. Zaproponował, by na poniedziałkowym szczycie omówić nałożenie na Białoruś sankcji. Pomysł Morawieckiego jest taki, by wstrzymać wszystkie loty do Białorusi z krajów UE do czasu wypuszczenia aktywisty na wolność.

bELiuOgn
Aby jednoznacznie odpowiedzieć na taki akt międzynarodowego terroryzmu, i to akt terroryzmu państwowego, niebywałego terroryzmu państwowego ze strony Republiki Białoruskiej, dzisiaj na Radzie Europejskiej zaproponuję, aby wszystkie loty z terytorium Białorusi do Unii Europejskiej i w drugą stronę, z Unii Europejskiej na terytorium Republiki Białoruskiej, zostały wstrzymane - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Białoruś zdążyła też w międzyczasie wydalić ambasadora Łotwy. Agencja BiełTA poinformowała o sprawie w poniedziałek. Łotewscy dyplomaci mają opuścić placówkę w ciągu 24 godzin - pozostały personel ma 48 godzin na opuszczenie Białorusi. Na miejscu może zostać tylko jeden pracownik techniczny, którego zadaniem będzie zadbanie o budynek.

bELiuOgt

Łukaszence nie spodobała się flaga, jaką wywiesił burmistrz Rygi w związku z mistrzostwami świata w hokeju. Oficjalną flagę państwową Białorusi zastąpiła ta biało-czerwono-biała, która jest symbolem protestujących przeciwko władzy Łukaszenki. Odpowiedzią Łotwy było postanowienie o wydaleniu ze swojego kraju białoruskich dyplomatów.

Zobacz także: Polska proponuje sankcje wobec Białorusi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELiuOgO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(41)
Capsel
5 miesięcy temu
Interweniować? Co komu do domu jak chałupa nie jego?. Niech nasz rząd przestanie tam wtykać swój nochal. Zabezpieczyć granicę i tyle.
Ziomal
5 miesięcy temu
To raczej morawiecki stanowi niebezpieczeństwo niech się zajmie bajzlem w swoim otoczeniu
Stary
5 miesięcy temu
Ja na miejscu pana premiera był był ostrożny. Bo jak ostatnio za namową USA i uni europejskiej nakładalismy sankcje na Rosję to straciliśmy rynek zbytu na wiele towarów. A teraz USA i Niemcy chcą cofnąć te sankcje i Polacy poraz kolejny zostali jak ten przysłowiowy ,,goły na rogu stodoły'' tak było przed drugą wojna światowa kiedy chcieliśmy żyć z wszystkimi w zgodzie zostaliśmy wykiwani. Zamiast dbać o swój kraj i swoje interesy wkładamy palce w nieswoje drzwi.
bELiuOgP
Rena
5 miesięcy temu
I czym tu się denerwować i wprowadzać sankcje? Wszak Protasiewicz to osoba, która w 2014 roku wstąpiła do batalionu AZOW słynnego z okrucieństwa. Wzięła udział w Odessie i wymordowała sporo ludzi. Osoba, która pracą się nie skaziła i właśnie wracała z wczasów w Grecji.
Bebzon Higgsa
5 miesięcy temu
Ten zmasowany atak na Łukaszenkę, to nie przypadek. Żeby na te debile z POKOss i PISraela nie wpakowały nas w jakąś wojnę. Widać, że rozgrywa się nowe rozdanie po pandemiczne. USA, UE, Chiny i Rosja ale wiadomo, że Brytolki a zwłaszcza naród wybrany takich okacji nie przepuszczą. Co do Polski wątpliwości nie ma. Nasze JELYTY nas już opchneły i policzyły dla nowych panów, za kredyty, które już zgarneły Czychy, a my oddamy z odsetkami plus suwerenność. Tyle znaczy ten kraj. Nawet KRECIKI po nas jadą jak po burej szkapie. Jeśli rozwinie się jakaś akcja zbrojna na Białorusi i stworzy zagrożenie dla Polski i co istotniejsze dla mojej rodziny, to poświęcę reszte życia aby analeźć winnych. Poznacie ich po tym, że wystarczy im jeden but. Dla nas Białoruś to sporo naszych rodaków i osłona przed Rosją, więc trzeba być rozważnym aby im i sobie nie zaszkodzić.
Warszawiak
5 miesięcy temu
Białoruś: 30 tys. więźniów politycznych, kara śmierci, zakaz wywieszania flagi, aresztowania codziennie, milicja ma uprawnienia do bicia obywateli bez żadnej odpowiedzialności. Aresztowania Polaków za naukę jęz. polskiego. Obozy pracy. Kolonie karne. Do 15 lat za udział w demonstracji. Skasowane wszystkie niezależne media. Milicja poniża złapanych - gwałci ich milicyjną pałką. Setki zaginionych młodych mężczyzn. Niewyjaśnione morderstwa polityczne. Ludzie boją się rozmawiać o polityce nawet w rodzinie. mediazona.by
rent
5 miesięcy temu
Kolejna prowokacja w suwerennym kraju jakim jest Białoruś już za tydzień (zgodnie z harmonogramem opracowanym w Chicago).
ufo
5 miesięcy temu
gołab naruszył granice pod rzepak zeszedł dwa tygodnie w klatce
,,,,,,,,
5 miesięcy temu
CO będzie nic nie będzie tylko krzyki z polskiej stroni i nic więcej
Prawda
5 miesięcy temu
Kied y wkońcu napiszecie ludziom prawde o tym co sie dzieje? Chodzi o artykuł "Projetixon bloggspot" można wpisać sobie to w google żeby zobaczyć. Wszyscy powinni się o tym dowiedzieć.. Pewnie napiszecie jak będzie już za póżno..
vvvv
5 miesięcy temu
polska pod " światłymi "rządami PIS,przypomina Białoruś
LLLLLLL
5 miesięcy temu
No i Morawiecki szykuje armię do wojny. Toruń w pogotowiu. Nie kasować.
Sidematic
5 miesięcy temu
ŁUKASZENKA MUSI PONIEŚĆ KARĘ! Nie wprowadził lockdownów, nie zniszczył białoruskiej gospodarki, nie sprzedał firm międzynarodowym macherom! TAK NIE MOŻE BYĆ DŁUŻEJ! Morawiecki MUSI coś z tym zrobić.
bELiuOgH
Sidematic
5 miesięcy temu
ŁUKASZENKA MUSI PONIEŚĆ KARĘ! Nie wprowadził lockdownów, nie zniszczył białoruskiej gospodarki, nie sprzedał firm międzynarodowym macherom! TAK NIE MOŻE BYĆ DŁUŻEJ! Morawiecki MUSI coś z tym zrobić.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić