Talibowie wściekli na USA. Amerykanie zgrali im na nosie

1006

Talibowie przekazali, że są "źli i rozczarowani" po tym, jak wojska USA pozostawiły wiele niesprawnych helikopterów i samolotów, które należą się Afganistanowi. Amerykańscy żołnierze przed wylotem z Kabulu unieruchomili 73 samoloty.

Talibowie wściekli na USA. Amerykanie zgrali im na nosie
Talibowie zostali z 70 niesprawnymi samolotami. (Getty Images)

Talibańscy bojownicy poczuli się "wściekli" i "zdradzeni" po tym jak odkryli, że wojska USA unieruchomiły samoloty i helikoptery. Według dowódcy amerykańskiej misji ewakuacyjnej gen. Franka McKenziego żołnierze przed wylotem z Kabulu "zdemilitaryzowali" 73 maszyny. W rękach bojowników wciąż pozostaje 48 samolotów, jednak nie wiadomo, w jakim są stanie.

USA zostawiło zepsute maszyny

Lotnisko w Kabulu odwiedziła reporterka telewizji Al Jazeera. Zapytała talibów, dlaczego myśleli, że USA zostawi im sprawne wyposażenie.

Ponieważ wierzymy, że jest to atut narodowy, a my jesteśmy teraz rządem, a to mogłoby się dla nas bardzo przydać - mieli powiedzieć talibowie.

Reporterka dodała, że większość samolotów jest zepsutych do tego stopnia, że nie da się ich ponownie uruchomić. Innych, którymi można by jeszcze latać, talibowie nie potrafią naprawić. Z większość zostały usunięte działa, śmigła, koła i części silnika. Gen. Frank McKenzie, powiedział, że wojska amerykańskie zabrały ze sobą 46 śmigłowców, aby te nie dostały się w ręce bojowników.

Talibowie mają nadzieję, że lotnisko zacznie ponownie funkcjonować w ciągu kilku dni. Afgańczycy będą mogli wtedy opuszczać kraj po otrzymaniu odpowiedniej wizy.

Zobacz także: Granica polsko-białoruska. Relacja z obozowiska afgańskich uchodźców
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić