Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
SSŃ
|

"Biblijne" sceny w Afganistanie. Są ich tysiące

222
Podziel się

Do sieci trafiło nagranie ukazujące tysiące osób uciekających z kontrolowanego przez talibów Afganistanu. Kobiety w ciąży, osoby starsze i dzieci pieszo przemierzają pustynię, by dostać się do Iranu. - Pamiętam odgłosy płaczu niemowląt odbijające się echem w górach - opowiada jeden z migrantów.

"Biblijne" sceny w Afganistanie. Są ich tysiące
Tysiące Afgańczyków przemierza kilometry, by wydostać się z kraju (Twitter)
bFdWEzEB

Nagranie ukazuje Afgańczyków desperacko próbujących wydostać się z kraju. Tysiące ludzi przemieszczają się przez pustynną granicę Pakistanu, by przedostać się do Iranu. Sceny porównywane są przez internautów do biblijnego exodusu – wędrówki Izraelitów do Ziemi Obiecanej.

Tysiące Afgańczyków uciekają z kraju

Wśród migrantów jest wiele osób starszych, kobiet w ciąży i niemowląt. Ich początkowym celem będzie prawdopodobnie Turcja, odległa od Iranu o ponad 1800 km. Stamtąd większość Afgańczyków będzie mieć nadzieję na transport do Europy.

bFdWEzED

Podróż Afgańczyków rozpoczęła się w Nimruz, najsłabiej zaludnionej prowincji Afganistanu, w dużej mierze pokrytej pustyniami i górami. - To są najbiedniejsi ludzie, ponieważ są inne sposoby, które wymagają mniej chodzenia, ale te trasy kosztują więcej - powiedział jeden z migrantów, który niedawno odbył tę samą podróż, cytowany przez "Daily Mail".

bFdWEzEJ

Afgańczyk wyjaśnił, że pokazany na wideo odcinek jest końcem czterogodzinnej wędrówki przez bardzo trudny i górzysty teren. Afgańscy uchodźcy, po krótkiej podróży przez Pakistan, kontynuują tam swoją podróż z irańskimi przemytnikami ludzi. Mężczyzna opisał też swoje wspomnienia z wędrówki.

Po ponad czterech godzinach marszu dotarliśmy do doliny i czekaliśmy na ciemność. Około 22 przyszli Irańczycy i poprosili wszystkich o kod lub słowo kluczowe. Potem, gdy wszyscy znaleźli swojego przemytnika, podzielono nas na grupy, każda z własnym przemytnikiem. Następnie grupa za grupą ruszyliśmy w kierunku Iranu - relacjonował migrant.
Przechodziłem tę drogę kilka razy w przeszłości. Wcześniej było około 200 osób, ale tym razem był chaos. Tysiące tam były. Widziałem kobiety w zaawansowanej ciąży, niemowlęta, starców. Pamiętam odgłosy płaczu niemowląt odbijające się echem w górach - dodaje Afgańczyk.
bFdWEzEK

Filippo Grandi, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców, prognozował we wtorek, że ewakuacje z lotniska w Kabulu to dopiero początek "o wiele większego kryzysu humanitarnego". Jego agencja oszacowała, że ​​nawet 500 000 Afgańczyków może opuścić swój kraj i zaapelował o dalsze wsparcie ze strony sąsiadów Afganistanu i społeczności światowej.

Zobacz także: Talibowie wkroczyli do amerykańskiego hangaru. Oto co tam znaleźli
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdWEzFe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(222)
Sssss
5 miesięcy temu
Turcja odległa od Iranu 1800km??? Chyba ze sobą sąsiadują. Redakcja do Europy raczej by nie doszła.
Darek
5 miesięcy temu
mieli 300 000 armię, ogrom sprzętu z USA i uciekli.
lucy63
5 miesięcy temu
Tchórzliwy naród. Chętnie mordują słabych i bezbronnych
bFdWEzFf
emil
5 miesięcy temu
Trzeba im pomóc na miejscu, w Afganistanie.
Jucky
5 miesięcy temu
Przyjeżdżajcie do Polski,jesteście naszymi sojusznikami w walce z Talibami.
TADEK
5 miesięcy temu
STOP HEJT !!! zaczynamy pomoc humanitarną, Iran, też nam kiedyś pomógł.
PIT
5 miesięcy temu
To proste ucieczka się opłaca..... Ty mieszkanie musisz kupić oni dostaną wszystko na tacy.....
Zuza
5 miesięcy temu
Jeżeli nie akceptują Talibów, trzeba było podjąć walkę. Mieli armię i byli dozbrojeni. Mieli duze szanse obronic kraj. Nikt się nie bronił, a wojsko w dużej czesci przeszło na stronę Talibów. Dlatego nie rozumiem tych zawodzeń nad ciężkim losem Afgańczykow. Mają co chcieli. I tak długo inni walczyli i ginęli za ich rzekomą wolność, którą w wydaniu amerykanskim, jak widać, chciała tylko garstka. Reszta chciała Talibanu.
dżogurt
5 miesięcy temu
Afgańczycy do Polski, Polacy na Marsa? Tylko gdy braknie żywiciela kto będzie żywił pasożyta? Przeniosą się na Marsa?
ewq
5 miesięcy temu
Darmozjady nie chciały walczyć o swój kraj oddali go w tydzień. Nikt już więcej nigdy nie powinien ginąć za ten beznadziejny kraj
Brudasy go ho...
5 miesięcy temu
Ilu młodych zdolnych do walki kawalerów?
Wywiadowca
5 miesięcy temu
No tak są ich tysiące Łukaszenko chciał przetrzeć nowy szlak przez Polskę wspierany przez opozycję w Polsce ciekawe ile Łukaszenko wziął w łapę dolarów, widać że rząd 🇵🇱 Polski wie co robi.
Antyseptyk
5 miesięcy temu
Biblia kłamie...
bFdWEzEX
matt
5 miesięcy temu
500 000 ? jak by naprawdę chcieli to by talibów już dawno pogonili , ale lepiej uciekać i rękę wystawiać o pomoc
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić