Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Tego dnia Owsiak nigdy nie zapomni. Pieniądze zbierali do słoików

20
Podziel się:

Wielkimi krokami zbliża się 30 finał WOŚP. Choć nikt nie spodziewał się, że inicjatywa stanie się taką potęgą, Jurek Owsiak przyznaje, że nie zapomni nigdy pierwszego finału. Chcieli uratować "chociaż jedno małe serduszko".

Tego dnia Owsiak nigdy nie zapomni. Pieniądze zbierali do słoików
Jurek Owsiak. (AKPA, AKPA)

Pierwszy finał WOŚP, który transmitowała telewizja miał miejsce w 1993 roku w Warszawie. Agata Młynarska, która współprowadziła wtedy wydarzenie z Jurkiem Owsiakiem do dziś wspomina, że ekipa "rozniosła gmach telewizji". Choć warunki nie były łatwe, bo na dworze szalało -17 stopni mrozu, a sprzęt rządził się swoimi prawami, na wizji powstało prawdziwe charytatywne show. Nikt nie przejmować się technicznymi usterkami, o czym świadczyła skala wydarzenia i ilość zebranych pieniędzy. Pewne już było jedno - trzeba będzie to powtórzyć. I tak już powtarza się co roku, od przeszło 30 lat.

Robiąc program z Jurkiem, nie wybiegałam myślą 30 lat do przodu! Nie zastanawialiśmy się jak to będzie. Życie pędziło, a my z nim. I tak rok w rok razem. Powstała wielka siła. Wielka RZECZ. Zbudowana na pozytywnej energii, radości, prawdzie i na ludziach. Bardzo mnie to wzrusza i porusza, kiedy patrzę na nas sprzed 30 lat. Fajnie, że wciąż jesteśmy razem, gramy i... żyjemy! WygraMY! - wspomina na Instagramie Agata Młynarska.

Kultowych naklejek w kształcie serduszka przygotowano 100 tyś. Organizatorzy myśleli, że to aż nad, szybko jednak Jurek Owsiak musiał ogłosić na wizji, że serduszka już się skończyły. Wspomina, że pieniądze zbierali wtedy do wielkich słoików po ogórkach, które zapełniały się w oka mgnieniu.

Niewielu jednak wie, że WOŚP swoją pierwsza próbę miał rok wcześniej w Ciechocinku. Wtedy to Owsiak razem z zaprzyjaźnionym zespołem Zdrowa Woda zorganizował koncert charytatywny "na operację choćby jednego małego serduszka". Wydarzenie odbyło się na szkolnej sali gimnastycznej, a zebrało się tam tyle ludzi, że trudno ich było tam pomieścić.

Wszystko zaczęło się zupełnie przypadkiem. Chodziło o zakup sprzętu dla Warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka. W szpitalu zepsuło się jedno z urządzeń. W telewizji o całej sprawie mówili Bohdan Maruszewski i Piotr Burczyński. Prowadziłem wtedy audycję w radiowej Trójce, na antenie rzuciłem hasło, że dobrze byłoby, gdyby udało się pomóc. Nikt nie przypuszczał, że ludzie zaczną wysyłać do radia pieniądze w kopertach. Tak ruszyła lawina ofiarności. Potem zaprosiliśmy do radia lekarzy - wspomina Jurek Owsiak.

30 finał WOŚP już w styczniu

30. Finał WOŚP zagra 30 stycznia 2022 roku. Cel? Zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje - czytamy na stronie WOŚP.
Zobacz także: 30. edycja finału WOŚP już w styczniu. „Nie kopiemy się z koniem”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
Behawiorystka
5 miesięcy temu
Fundacje wywołują choroby, wzbogacają właścicieli i zubażają najsłabszych.
siek
5 miesięcy temu
JTVN i owsiaka
robin
5 miesięcy temu
Już mnie to nie kręci. Za segregacja szczepieni i nieszczepieni na Woodstok.Nie moja bajka już ten gość.
Ciekawa
5 miesięcy temu
Ciekawe ile da Rydzyk?
edi
5 miesięcy temu
Jak cyganskie dzieci zebrzace dla tatusia na nowego mercedesa. WOŚP to pralnia pieniedzy.Wyludza sie pieniadze ktore ,,na tak zwane dobre serce,, plyna same do prywatnej kieszeni nowego wlasciciela...Kosciol Media Organizacje dobroczynne ..wszyscy czynia dobro dla siebie...i dla biednych czyli...dla siebie.
mim
5 miesięcy temu
to jest socjalizm...dziadostwo latane datkami
Lolek
5 miesięcy temu
Ciekawe jaką pochwali się emeryturą ?
Ot i...
5 miesięcy temu
Tata komendant kpt. Milicji,
segregacja
5 miesięcy temu
W tym roku będzie zbierał tylko od zaszczepionych..
Pozdro z Krak...
5 miesięcy temu
Zagram i dam kasę na orkiestrę.Jedraszewski słyszysz?
Demaskator
5 miesięcy temu
Pamiętajcie, że Owsiak zbiera do puszek tylko od osób zaszczepionych, ( nie dotyczy nielegalnych imigrantów).
Buraczany
5 miesięcy temu
Winterhilfe ... dobry pomysł. Tak trzymać.
Toja
5 miesięcy temu
Jurek, tak trzymaj. Czekam na 30 Finał i życzę następnych - do końca świata i jeden dzień dlużej
Pol
5 miesięcy temu
Leser
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić