o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
MMC
|

To koniec Kościoła w Polsce? Niepokojące dane

2275
Podziel się

Katolicka Agencja Informacyjna przedstawiła swój najnowszy raport. Według zebranych danych, sytuacja Kościoła w Polsce nie ma się najlepiej. Czy to początek końca?

To koniec Kościoła w Polsce? Niepokojące dane
(pixabay.com)
bDTJDeTF

Katolicka Agencja Informacyjna podała najnowsze dane dot. Kościoła w Polsce. Statystyki zbierane były przez ośrodki badawcze zarówno katolickie, jak i świeckie. Raport obejmuje takie kategorie działań Kościoła, pomoc charytatywna oraz w czasie pandemii COVID-19, na rzecz kultury, edukacji, nauki, mediów, pomocy rodzinie czy osobom niepełnosprawnym. Podano też liczby dot. życia zakonnego, powołań i zaangażowania wiernych świeckich.

Dane w tym roku nie wypadły najlepiej. Okazuje się, że coraz więcej młodych ludzi rezygnuje z przynależności do Kościoła.

bDTJDeTH
W ciągu ostatnich 25 lat spadek deklaracji wiary w Boga u młodzieży wyniósł ok. 20 proc., a spadek praktyk religijnych aż o 50 proc. Jest to zjawisko nowe, które możemy nazwać zaburzeniem międzypokoleniowego przekazu wiary. Jednocześnie utrzymuje się, a nawet nieco wzrasta, procent głęboko wierzących młodych ludzi, choć stanowią oni niewielką mniejszość – wzrost z 6 do 8 proc. - podano w raporcie.

Prof. Mirosława Grabowska zwróciła uwagę na fakt, że rodzicom również nie zależy, by przekazywać wiarę katolicką dzieciom. Według raportu odsetek osób deklarujących, że ich rodzicom zależy na tym, by chodzili do kościoła, zmalał o ok. 20 punktów procentowych w ciągu 20 lat.

Prof. Grabowska uważa, że w tym kontekście znaczenie mogą mieć zmiany społeczne i demograficzne. Związane są one z brakiem obecności babć w rodzinach i zmniejszeniem ich wpływu na wychowanie dzieci. Bp Suchodolski zauważa też, że lekcje religii powinny być "uatrakcyjnione". Język lekcji i treści powinny być bardziej zachęcające dla młodzieży. W końcu 1/3 uczniów rezygnuje z uczestnictwa w lekcji religii.

bDTJDeTN
Zaufaliśmy procesom demokratyzacji i podstawom programowym, a tymczasem serca młodych pobiegły zupełnie w inną stronę i zostały przechwycone przez kogoś innego - tłumaczy bp Grzegorz Suchodolski.

Coraz mniej powołań

W Polsce jest 33,6 tys. kapłanów: 24,7 tys. księży diecezjalnych i 8,9 tys. kapłanów zakonnych oraz 1,2 tys. braci i ok. 19 tys. sióstr. Jednak z roku na rok liczby te będą się zmniejszać. Według danych powołanie do życia duchownego w ubiegłym roku poczuło o połowę mniej osób, niż podczas "boomu pokoleniowego" z czasów Jana Pawła II.

Zobacz także: Ksiądz podał receptę dla Kościoła w Polsce. Jest bardzo prosta
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTJDeUi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2275)
ttt
miesiąc temu
Jako katolik oczekuję: - rozliczenia Komisji Majątkowej – wszyscy winni kradzieży mają zostać pozbawieni stanowisk i funkcji kościelnych zdegradowani do stanu świeckiego oraz osadzeni w więzieniu. Kościół ma zwrócić wszystkie dobra nabyte w skutek działania tejże Komisji. - zdegradowania do stanu świeckiego oraz osadzenie w więzieniu wszystkich funkcjonariuszy kościelnych, którym zostaną udowodnione czyny tuszowania aktów pedofilii w Kościele. - zdegradowania do stanu świeckiego oraz osadzenie w więzieniu wszystkich funkcjonariuszy kościelnych, którym zostaną udowodnione inne czyny o charakterze przestępczym. - przeprosin i zadośćuczynienia wszystkich ofiarom powyższych. - potępienia wszystkich aktów szerzenia nienawiści w mediach (quasi)chrześcijańskich, takich jak np. Radio na Em. Zmiany osób zarządzających tymi mediami na takie, które będą realizowały misję zgodną z duchem chrześcijaństwa. - wydalenia z zakonu tzw. ojca Rydzyka za szerzenie nienawiści oraz działalności nie licujące z misją zakonnika. - powołania komisji ds. zbadania wszystkich niejasnych i szemranych interesów w/w ojca oraz innych osób podejmujących podobne działania. - odebrania instytucjom kościelnym oraz powiązanych z kościołem wszelkich dotacji, które zostały przyznane z naruszeniem prawa. - całkowitego zakazu agitacji politycznej w kościołach, zakazu wypowiedzi o charakterze politycznym przez wszystkich dostojników kościelnych w mediach. O polityce mogą sobie mówić prywatnie. - wprowadzenia obowiązkowej i przejrzystej polityki rozliczania się z finansowania wszystkich instytucji kościelnych, począwszy od tacy, a skończywszy na dotacjach państwa. - objęcia ekskomuniką przez decydentów kościoła wszystkich quasi, a de facto anty chrześcijańskich ruchów i osób nawołujących do schizmy kościoła w Polsce wobec Papieża Franciszka. - odcięcia się i potępienia wszystkich ruchów/partii szerzących nienawiść oraz rasizm. Po spełnieniu powyższych mogę uznać, że jestem „na zero” z instytucjonalnym kościołem w Polsce
Givrix
miesiąc temu
Religie świecą najjaśniej tam gdzie najciemniejsze jest społeczeństwo.
ak001
miesiąc temu
Powołań jest mniej, bo to zaczyna być mało dochodowy zawód. Co więcej - "bonusy" związane z tą profesją zaczęły być społecznie napiętnowane i sądownie karane.
bDTJDeUj
młody
miesiąc temu
A co KK oferuje młodym? Ciągle tylko żąda kasy bo trzeba utrzymać "firmę" a młody nie dość, że nie ma kasy żeby założyć rodzinę to cały czas żyje w stresie czy jutro go nie posuną z roboty.
Mama
miesiąc temu
Wiara w Boga zawsze była mocną stroną Polaków. Tak zostaliśmy wychowani. Ale teraźniejszy KK dzięki poczynaniom kapłanów kojarzy się młodym zupełnie inaczej i wcale się nie dziwię. Pedofilia, bezkarność, upolitycznienie, cenniki za sakramenty, chciwość bez granic, upadlanie i poniżanie ofiar księży, a na koniec słynny toruński ojciec którego prawdziwym bogiem jest jedynie pieniądz to porażka w całej postaci. A młode pokolenie potrafi dostrzec zło i nie da się ich oszukać!
Najnowsze komentarze (2275)
Jacek
53 min. temu
Najwyzszy czas wyzwolic umysly polakow spod wplywu koscielnych przesadow narzuconych ludom 2000 lat temu !!!!. Te nonsensy religijne sa hamulcem szczescia i radosci zycia wprowadzajac do kadego aktu fizycznego kontrole jakiegos nonsensownego Boga ktory wszystko "kontroluje" i nieustannie sadzi i potepia. LGBT jest nareszcie czyms normalnym; oswiata seksualna powinna byc w szkolach i powinna byc dostepna dobrowolnie na zyczenie rodzicow. Indoktrynacja religijna powinna odbywac sie w kosciolach a nie szkolach publicznych.
Www
1 tyg. temu
Kto zabił Syna Bożego prawie 2000 l. temu ??? Religia i polityka . Przywódcy religijni i Piłat jako namiestnik rzymski (polityk). Kto DZISIAJ chciałby go ZNOWU zabić ??? A dlaczego ??? Jezus na pewno nie głaskał by ich po głowach . Głaskanie jest za DOBRE czyny a nie za ZŁE .A teraz sedno sprawy . Jezus nie ma NIC wspólnego z dzisiejszymi religiami (pedofila , niebiblijny celibat , ZACHŁANNOŚĆ pieniędzy , nauki religijne niezgodne z Biblią , udzielanie ślubu osobom tej samej pułci - Kościół Anglikański ). Syn Boży ZNOWU demaskował by ICH OBŁUDĘ i ZEPSUCIE moralne. Przede wszystkim , właśnie religia chciałaby go zabić .
bim
miesiąc temu
czy płacisz składki na ZUS żeby nie płakać że mała emerytura jak to teraz modne
Vxg
miesiąc temu
Ksiadz niejestmi potrebny do pogrebu sa pieniadze ksiadz sie modli za pieniadze ludziepodli
Cgd
miesiąc temu
Ksiadz nie jest mi potrzebny do pogrzebu. Za pieniadze ksiadz sie modli za pieniadze ludzie podli
str
miesiąc temu
Módlmy się Siostry i Bracia oby to jak najszybciej nastąpiło!
pawel
miesiąc temu
no i co że kościoły są puste, ale dojenie budżetu na konkordat idzie pełną parą - 1,8 mld PLN !
bolo
miesiąc temu
Zanika w narodzie duchowość i charyzmaty wiary, brniemy przy tym w laikat coraz bardziej i tu bym widział tą przyczynę.
bDTJDeUb
bolo
miesiąc temu
Zanika w nardzie duchowość i charyzmaty wiary, popadamy po prostu coraz bardziej w laikat zatracając charyzmaty duchowe.
Jan z Kieratu
miesiąc temu
Wyczyscie koscioly z gwalcicieli, pokazcie ze to zrobiliscie i bijcie sie w piers za swoje graechy. Nie wykorzystujcie slabe wdowy i emerytki do sprzatania kosciolow. Zami proboszcze powinni sprzatac swoj dom Bozy. W wiec do dziela panowie w sutannach.
Pit
miesiąc temu
"koniec Kościoła w Polsce?" - bez obaw. Lewactwo niech się nie cieszy przedwcześnie.
IDA
miesiąc temu
I NIE TRZEMA MUZULMANOW ZEBY KOSCIL W POLSCE PRZESTAL ISTNIEC... TE CZARNE WRONY (W SUTANNACH) SAMI O TO ZADBALI!
max
miesiąc temu
święty kościół w Polsce jest niszczony przez belzebubów z episkopatu, którzy kolaboruja z terrorystami z nierządu w różnych sprawach, głównie projektu covidowego.
OjOj
miesiąc temu
ciekawe ile z tych plujących na Kościół Katolicki będzie chciało księdza na pogrzebie?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić