To miał być książę z Dubaju. Zaskoczenie przyszło niebawem

3

O dość nietypowej sytuacji doniosła właśnie krakowska policja. 76-letni mieszkaniec tego miasta został oszukany na dużą sumę pieniędzy, bo uwierzył, że kontaktuje się z nim książę z Dubaju, będący następcą tronu.

To miał być książę z Dubaju. Zaskoczenie przyszło niebawem
Dubaj (Pixabay)

Oszuści wpadają na coraz bardziej kreatywne sposoby wyłudzania pieniędzy. Przekonał się o tym pewien 76-latek z Krakowa, o czym donoszą policjanci.

Kilka dni temu Komenda Miejska Policji w Krakowie otrzymała zgłoszenie o oszustwie. Jak się okazało, 76-letni mężczyzna założył konto na jednym z portali społecznościowych, a wkrótce później kontakt nawiązała z nim osoba, która podała się za "księcia, następcę tronu Dubaju".

Opłata celna, która okazała się oszustwem

Po kilku rozmowach oszust zdobył zaufanie mężczyzny. Rzekomy książę wyszedł z propozycją wysłania prezentu w postaci złotej biżuterii oraz znaczącej sumy pieniędzy. Ta przesyłka jednak nie dotarła do adresata, bowiem oszust przekazał, że konieczne jest uiszczenie opłaty celnej, by paczka przekroczyła granicę.

"Książę" przekazał numer konta, na który mężczyzna miał przelać sporą ilość pieniędzy. Jak się okazało, 76-latek przekazał oszustowi ponad 70 tysięcy złotych. Senior najzwyczajniej nie był świadom, że jest ofiarą podstępu, bowiem wkrótce później pochwalił się swoim znajomym o oczekiwanej przesyłce. Ci jednak szybko wyprowadzili go z błędu i stwierdzili, że padł on ofiarą pospolitego oszustwa.

Ta sytuacja pokazuje, że czujność przy podejmowaniu transakcji wciąż jest potrzebny. Tyczy się to zwłaszcza starszych osób, które w przeciwieństwie do młodych ludzi, nie stykają się na co dzień z różnorodnymi próbami oszustw i są skłonne uwierzyć w to, co usłyszą od nieznajomego przez telefon lub przeczytają w internecie. Policja przypomina także, że w takich przypadkach warto zgłosić próbę wyłudzenia pieniędzy poprzez kontakt z najbliższą komendą.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić