Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

To najzimniejsze miasto świata. Teraz jest tam gorąco jak w piekle. Ludzie uciekają

19

W północnej części Rosji trwa walka z pożarami. Ogień trawi nawet Jakuck, najzimniejsze miasto na świecie. Z kolei mieszkańcy miejscowości Svatay do tego stopnia obawiali się, że dosięgnie ich żywioł, że wsiedli do łodzi i zaczęli uciekać przez rzekę. Taka sytuacja utrzymuje się w regionie od kilku tygodni.

To najzimniejsze miasto świata. Teraz jest tam gorąco jak w piekle. Ludzie uciekają
(PAP, NASA EOSDIS, LANCE and GIBS, Worldview HANDOUT)

Svatay jest położona około 140 mil (ok. 225 km) od koła podbiegunowego. Jako drogę ucieczki mieszkańcy wybrali rzekę Alazeya. W pożarach, które trwają na tym terenie od kilku tygodni, zginęło wiele gatunków rzadkich ptaków. Większe zwierzęta, takie jak m.in. łosie, zdołały uciec do tajgi i tundry.

Pożary na Arktyce. To przez globalne ocieplenie?

Zdaniem Darii Borisowej, odpowiadającej za sprawy administracyjne w Svatay, łodziami ewakuowało się aż 450 osób. Borisowa uważa, że mieszkańcy zrobili to pod wpływem strachu, ponieważ istniało realne zagrożenie rozpętania się pożaru w ich miejscowości. Mimo że sytuacja została tymczasowo opanowana – m.in. dzięki opadom deszczu – służby ratunkowe pozostają w gotowości.

Jako przyczynę pojawienia się ognia eksperci wskazują zmiany klimatyczne. Sami mieszkańcy zniszczonych obszarów przyznają, że wcześniej nie spotkali się z tak wysoką temperaturą oraz licznymi pożarami.

Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiej pogody i pożarów – cytuje jednego z mieszkańców "Daily Mail".

Do pożarów doszło nawet w Jakucku – najzimniejszym miejscu na stałe zamieszkanym przez ludzi na świecie. W 2020 roku naukowcy wielokrotnie wyrażali zaniepokojenie ociepleniem klimatu, jakie zaobserwowano na terenie całej Jakucji. 20 czerwca 2020 roku termometr w regionie wskazywał 38 stopni Celsjusza i była to najwyższy wynik, jaki odnotowano do tej pory za kręgiem polarnym.

Zobacz także: Zobacz też: Czarna rzeka błota w Arizonie. Nagrali zaskakujący widok groźnego zjawiska
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić