Kamil Różycki
Kamil Różycki| 
aktualizacja 

To on prawdopodobnie dokonał zamachu w Słowacji. Jest znanym pisarzem

W środę 15 maja cała Słowacja zamarła. Chwilę po południu doszło tam do zamachu na premiera Fico. Środowisko prezesa rządu wskazuje, że obecnie znajduje się on w ciężkim stanie. Jak informują słowackie media, najprawdopodobniej zamachu dokonał 71-letni pisarz wspierający słowacką opozycję Juraj Cintula.

To on prawdopodobnie dokonał zamachu w Słowacji. Jest znanym pisarzem
Juraj Cintula (X)

W środę chwilę przed południem całe słowackie społeczeństwo zamarło. Doszło tam do zamachu na premiera Roberta Fico będącego liderem partii Kierunek - Słowacka Socjalna Demokracja (SMER). Jak informuje środowisko głowy słowackiego rządu, jego stan jest bardzo poważny.

Do zdarzenia doszło przed domem kultury w czasie planowanego posiedzenia słowackiego rządu w miejscowości Handlová. Jak wskazują tamtejsze media, chwilę przed zamachem w kierunku premiera napastnik miał krzyknąć "Robo, chodź tu". Zamachowcem prawdopodobnie był znany literat Juraj Cintula.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 37-latek, w odwecie za wymuszenie pierwszeństwa, podpalił samochód
Ktoś krzyknął do niego: "Robo, chodź tu". Wyglądało, jakby ktoś chciał tylko uścisnąć mu dłoń, ale wtedy rozległ się strzał. - podaje słowacki dziennik Plus 7 Dní.

Zamachowiec miał wspierać opozycję

Według pierwszych doniesień postrzelić premiera Słowacji miał urodzony w 1953 roku Juraj Cintula. 71-latek jest znanym literatem i jednym z założycieli powstałego w 2005 roku klubu literackiego "DÚHA".

W czasie swojej działalności Juraj Cintula stworzył trzy zbiory poezji. Wśród nich szczególną uwagę wzbudza ten zatytułowany "Sen buntownika". W swojej bibliografii ma także powieść "Przesłanie ofiary" wydaną w 2010 roku, czy książkę o Cyganach, która na rynku pojawiła się w 2015 roku. Od tego czasu jest on także Członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Z informacji pojawiających się w mediach, Juraj Cintula kojarzony był z niechęci do słowackiego rządu. To właśnie ona miała być motywem prawdopodobnie dokonanego przez niego 15 maja zamachu. Na broń, którą tego dokonał, miał pozwolenie. Sam 71-latek niemal padł ofiarą zamachu w 2016 roku.

Nie mam pojęcia, co ojciec miał na myśli, co zaplanował i dlaczego tak się stało - mówił pytany przez portal aktuality.sk syn prawdopodobnego zamachowca. Jak informuje mężczyzna 71-latek nie miał być leczony psychiatrycznie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić