Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

To on zabił kobietę w łódzkim parku. Policja wykorzystała nowoczesną analizę DNA

45
Podziel się:

Od prawie dwóch lat policji nie udało się wskazać sprawcy zabójstwa w łódzkim parku na Zdrowiu. Teraz w sprawie może nastąpić przełom. Wszystko za sprawą innowacyjnych badań DNA, dzięki którym udało się odtworzyć prawdopodobny wizerunek mordercy.

To on zabił kobietę w łódzkim parku. Policja wykorzystała nowoczesną analizę DNA
Analiza DNA pozwoliła na odtworzenie wyglądu sprawcy (Policja)

W Polsce po raz pierwszy wykorzystano innowacyjne badania genetyczne Parabon Snapshot DNA Phenotyping. Ta skomplikowana analiza materiału DNA pozyskanego z miejsca zbrodni pozwala na przewidywanie cech wyglądu i pochodzenia nieznanej osoby.

Od DNA do wizerunku sprawcy

Łódzka policja wykorzystała nowoczesną metodę do określenia prawdopodobnego wizerunku sprawcy zabójstwa kobiety, do którego doszło 4 grudnia 2020 roku w łódzkim parku na Zdrowiu.

W sprawie przesłuchano już około 1,5 tys. osób, wykonano niezliczoną ilość badań i czynności procesowych, lecz służbom nadal nie udało się ustalić tożsamości sprawcy. Teraz dzięki innowacyjnej analizie genetycznej może nastąpić pierwszy przełom.

Łódzka policja opublikowała w sieci przewidywany wygląd sprawcy morderstwa, stworzony na podstawie zabezpieczonego przez policjantów materiału biologicznego. Jak ustalono, mężczyzna ma około 30-35 lat, jasną skórę z niewielką ilością piegów, brązowe włosy i oczy.

Policja w opublikowanym komunikacie podkreśla jednocześnie, że stworzony kompozyt powstał na podstawie DNA i nie jest wiernym odwzorowaniem wizerunku poszukiwanego. Na rzeczywisty wygląd człowieka może bowiem wpływać wiele różnych czynników.

Czynniki środowiskowe takie jak palenie, picie alkoholu, dieta, a także inne czynniki, takie jak zarost, fryzura, blizny nie mogą być przewidywane na podstawie DNA, dlatego mogą powodować dalsze różnice między przewidywanym a rzeczywistym wyglądem. Kompozyty stanowią ilustrację przewidywanych cech człowieka, nie są fotografią - czytamy na stronie łódzkiej policji.

Nagroda za wskazanie sprawcy

Policjanci proszą o jakiekolwiek informacje odnośnie mężczyzny widzianego na ilustracji. Za jego wskazanie przewidziano nagrodę w wysokości 70 tys. zł. Osoby posiadające wiedzę na temat sprawcy proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z policjantami z komendy wojewódzkiej w Łodzi przy ul. Lutomierskiej 108/112.

Metoda Parabon Snapshot DNA Phenotyping jest wykorzystywana z powodzeniem w postępowaniach prowadzonych w Stanach Zjednoczonych z wynikiem pozytywnych identyfikacji 184 osób. Część dotyczyła nierozwiązanych spraw nawet sprzed 25 lat. Liczymy na duży oddźwięk i skuteczny finał tej priorytetowej dla nas sprawy - podsumowuje zespół prasowy łódzkiej policji.
Zobacz także: Naukowcy ujawnili wygląd starożytnych mumii. Oszałamiająca rekonstrukcja 3D twarzy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
emil
miesiąc temu
Kasa to najlepszy czynnik do identyfikacji sprawcy jeżeli nie działał sam i nie powiedział nikomu co się żadko zdaża mają teraz 90% szansy by go złapać
Adam
miesiąc temu
Dziura w budżecie. Inflacja, stopy procentowe. Dniówka pracownika na umowie o pracę ok. 180 PLN brutto. Przesłuchanie jednego świadka ok. 1 h.
ANTYKIZESTRYC...
miesiąc temu
Energiczna, spontaniczna, inteligentna, wesoła. Z syndromem niespokojnych nóg. Wysoka, więc Panom poniżej 185 cm dziękuję. Szukam faceta, z którym nie będzie nudno. Który rozśmieszy mnie do bólu brzucha, a przy tym będzie mi imponował - wiedzą, pasją, przeżywanym życiem - wtedy jest ryzyko, że się zakocham. Szczerość, otwartość, kompromis - oczekuję i oferuję.
Kongo
miesiąc temu
kamery inwigilują ludzi co przejdą na czerwonym świetle a jak trzeba znaleźć bandyte to nagle nic nie działa
BADZIEW 2022
miesiąc temu
Epoka kamer na kazdym skrzyżowaniu, wjeżdżasz do miasta znaki cię informują że miasto monitorowane a się okazuje że to g prawda, polska Policja do dziś nie ma bodycam na interwencje, kamery na słupach ze straszną pikselozą z lat 2000. Stagnacja i bagatelizowanie. Najlepszy komendant dla PISu to ten który nic nie chce i cicho siedzi.
Kolas
miesiąc temu
Zapewne lud antyPis ruszy z krytyką takich metod.
Seba
miesiąc temu
Licznik Grodzkiego! 468 dni marszałek Grodzki chowa się za immunitetem
Nemeczek
miesiąc temu
Jasną skórę, ciemne włosy, piwne oczy i piegi ma 1/3 facetów na świecie
wupertl
miesiąc temu
No ładnie . Sztuczny algorytm na podstawie dna przewiduje wygląd sprawcy . Programisci przesadzili.Zwłaszcza że wyjaśniono że nie jest to wierne odwzorowanie i wygląd może być inny.
abcd
miesiąc temu
Wyszukaj w sieci: "Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"
nadszyszkowni...
miesiąc temu
nijaki taki
Ewa
miesiąc temu
a co jeśli to obcokrajowiec i dawno go już nie ma w Polsce? co to da?
abcd
miesiąc temu
Wyszukaj w sieci: "Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"
Gość
miesiąc temu
z twarzy podobny do nikogo.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić