To wydarzy się już w nocy z soboty na niedzielę. Nie zapomnij!

7

Już w nocy z soboty (29 października) na niedzielę (30 października) dojdzie do zmiany czasu z letniego na zimowy. Na czym polega zmiana czasu i co oznacza w praktyce? Wyjaśniamy.

To wydarzy się już w nocy z soboty na niedzielę. Nie zapomnij!
Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy? (Pixabay)

Tej nocy przestanie obowiązywać czas letni. Przejdziemy na czas zimowy. Warto o tym pamiętać i w odpowiednim momencie przestawić wskazówki zegarów.

W nocy z 29 na 30 października trzeba będzie przestawić zegarki z godziny 3:00 na 2:00. Dobra informacja jest taka, że dzięki temu zabiegowi będziemy spać godzinę dłużej. Ucieszą się więc wszystkie śpiochy!

Od 30 października w Polsce będzie zatem obowiązywać czas zimowy. Jest on naturalny dla naszej lokalizacji.

Czas letni, który przestanie obowiązywać 30 października, został wprowadzony w celu oszczędzania energii oraz po to, aby wydajniej korzystać ze światła słonecznego. Zmiany czasu na letni w Polsce obowiązywały w okresie międzywojennym, a także w latach 1946-1949 oraz 1957-1964. Od 1977 roku stosowane są nieprzerwanie - podkreśla money.pl.

Likwidacja zmiany czasu - czy jest na to szansa?

Czy jest możliwe, że w najbliższym czasie dojdzie do likwidacji zmiany czasu? "Na chwilę obecną nie jest wiadome, jakie będą dalsze losy tego projektu oraz czy i kiedy ostatecznie odejdziemy od sezonowych zmian czasu" - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, cytowane przez "Rzeczpospolitą".

W 2019 roku pojawiły się ważne zapowiedzi dotyczące zmiany czasu. Właśnie wtedy Parlament Europejski przekazał, że w 2021 roku po raz ostatni dojdzie do przestawiania wskazówek. Sprawa jednak niestety została odłożona ze względu na pandemię koronawirusa.

Były członek specjalnego zespołu w PE Andrzej Grzyb (poseł PSL) wyznał w rozmowie z "Rz"., że aktualnie brakuje porozumienia w Radzie Unii Europejskiej. Podkreślił poza tym, że "hamulcowymi są kraje z południa".

Obecnie nie toczą się prace w tym zakresie na forum UE - spostrzegł Grzyb.
Zobacz także: Marta Żmuda-Trzebiatowska: "Czasami tęsknie za cząstką siebie bez troski"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić