Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Tragedia podczas pielgrzymki. Nie żyje ks. dr Andrzej Jedynak

239
Podziel się:

Nie żyje ksiądz doktor Andrzej Jedynak. Duchowny zmarł podczas pielgrzymki do Medjugorie. Był emerytowanym proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej w Gromniku (woj. małopolskie). Miał 75 lat.

Tragedia podczas pielgrzymki. Nie żyje ks. dr Andrzej Jedynak
Ks. dr Andrzej Jedynak zmarł podczas pielgrzymki do Medjugorie. (Facebook, Gmina Dębno)

Ks. dr Andrzej Jedynak zmarł prawdopodobnie na zawał serca. "Duchowny był nie tylko fantastycznym kaznodzieją, wychowawcą, ale także wielki społecznikiem, wielkim erudytą. Człowiekiem prawym i szlachetnym" - tak wspominają księdza mieszkańcy gminy Dębno.

Ks. Jedynak w kapłaństwie był 50 lat.

Ksiądz Andrzej Jedynak urodził się 29 listopada 1946 roku w Porąbce Uszewskiej (gmina Dębno). Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie w 1964 roku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 30 maja 1971 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Nowy Sącz - Matki Bożej Bolesnej (od 19 czerwca 1971 roku), Łączki Brzeskie (od 05 lutego 1974 roku), Tymbark (od 10 kwietnia 1976 roku) oraz Pilzno - św. Jana Chrzciciela (od 18 czerwca 1979 roku).

Z dniem 14 września 1983 roku objął urząd proboszcza parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Chotowej. 5 sierpnia 1998 roku został mianowany proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej w Gromniku. Urząd proboszcza parafii Gromnik pełnił aż do 12 sierpnia 2016 roku, a następnie pozostał w tej parafii w charakterze rezydenta.

Ponadto sprawował obowiązki notariusza i dekanalnego duszpasterza rodzin w dekanacie Ciężkowice. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1984 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1986 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

Podczas studiów teologicznych przymusowo skierowano go do służby wojskowej (co wiązało się z przerwaniem studiów). Przymusowa służba alumnów w wojsku był jedną z form walki z Kościołem w okresie PRL-u.

Ksiądz Andrzej był także przewodnikiem PTTK. Jest autorem wielu pozycji książkowych, o historii rodzinnej miejscowości wsi, w tym czterotomowego dzieła "Porąbka Uszewska. Dzieje wsi i parafii", czy też "Martyrologia duchowieństwa Diecezji Tarnowskiej w okresie okupacji hitlerowskiej".

Tracimy oddanego, ofiarnego i serdecznego przyjaciela. Uczestniczył w wielu pogrzebach, teraz przyjdzie nam go pożegnać - napisał w mediach społecznosciowych Wiesław Piprek, przewodnik i przyjaciel księdza.
Zmarł ks. dr Andrzej Jedynak mój ukochany wujek, człowiek, który mnie inspirował. Pocieszał w trudnych chwilach. Zawsze mogłem liczyć na jego dobre słowo i wspaniałe listy przy różnych okazjach - czytamy we wpisie Zbigniewa Mleczko.
Zobacz także: Ksiądz został zapytany o kolędę przez internet. Odpowiedział stanowczo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(239)
Wdzieczna
4 miesiące temu
Wieczny odpoczynek racz mu dość Panie.Dziękuję za życzliwość i pamięć,dobre słowo.Żal...
***
5 miesięcy temu
„Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, dlatego nie pytaj komu bije dzwon. Bije on Tobie. „ Znałam , pamiętam , żałuję tak szybkiego odejścia . Pochylam głowę i dziękuję za dobro ks. Andrzeju.
Many
5 miesięcy temu
Nażył się na wdowim groszu w luksusie ,cięzko pracują i też umierają ,nikt nie raczy napisać ...
Syn uczestnic...
5 miesięcy temu
Sprawa tego księdza powinna trafić do prokuratury, moja mama była na tej wycieczce i opowiadała jak ten ksiądz był potraktowany przez kierowniczkę wycieczki. Ksiadz zapomniał leków na cukrzycę przez co przez cały pobyt tylko leżał w łóżku i nie wezwano do niego lekarza aż w końcu umarł w drodze powrotnej do domu
Mężczyzna z r...
5 miesięcy temu
Był dobrym człowiekiem. Dziwne, że pielgrzymował do miejsca objawień Matki boskiej i tam..
kościelny
5 miesięcy temu
Mógł się nie szczepić przed pielgrzymką ,wysiłek zrobił swoje
Pracownik
5 miesięcy temu
Dlaczego ksiądz nie pracuje jak normalny uczciwy człowiek i nie opłaca kawalerki w bloku
Hiob
5 miesięcy temu
75 to już słuszny wiek, żeby umrzeć na zawał, ale nie 34,albo 21 lat.
czytelnik
5 miesięcy temu
Komentarze. Rzeczywiście Cywilizacja Śmierci - chyba tylko głód ,bieda, pasmo nieszczęść osobistych, może zmienić myślenie ludzi. Nawet w obliczu śmierci frustraci nie potrafią powstrzymać się od zbędnych komentarzy, bez względu kogo śmierć dotknęła. Dzisiaj kogoś, jutro mnie, a po jutrze Ciebie. "Memento mori" Czasami szybciej niż się komuś wydaje.
Antkler
5 miesięcy temu
Ehhh klecha umarł.moze mu jeszcze całun nałożyć i umartwiać się 2 dni.niech go kumple po fachu żegnają
Zagryziak
5 miesięcy temu
Jaka tragedia?!?! Jeśli on i jego bliscy, przyjaciele i znajomi wierzą na poważnie w to co głoszą, to powinni się cieszyć, że poszedł do niebios i jest ze swymi bożkami.
marzenie życi...
5 miesięcy temu
kiedyś przyszło do mnie po zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia , małżeństwo po 80-tce i chcieli jechać do Jerozolimy , więc mówię panu,że ma tetniaka aorty i jak mu skoczy ciśnienie z emocji to tetniak może pęknąć i tam umrze - on na to ,że bierze to pod uwagę ale ta pielgrzymka to najwieksze marzenie jego życia i woli umrzeć nić przepuscic taka okazję - i pojechali ....i wrócili i przezyli jeszcze ok. 2 lat
kiedy znormal...
5 miesięcy temu
Zmarł starszy człowiek. Ludzie umierają w różnych okolicznościach - cóż w tym "makabrycznego"?
Zbyszek
5 miesięcy temu
Ja też skończyłem 75 lat.Ale kaloryfer na brzuchu jest i nie pękam.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić