Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Trump vs Biden. Który z nich jest lepszy dla Polski?

19

Wybory w USA. Amerykanie zagłosowali na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Póki trwa liczenie głosów, możemy zastanowić się nad tym, którego z nich zwycięstwo byłoby lepszy dla Polski. Czy obecnego prezydenta Donalda Trumpa, czy wywodzącego się z partii Demokratów Joe Biden?

Trump vs Biden. Który z nich jest lepszy dla Polski?
Trump czy Biden? Który byłby lepszy dla Polski? (Getty Images)

Wybory w USA. Jakie znaczenie mają dla gospodarki światowej, w tym dla Polski?

Wybory w USA mają olbrzymie znaczenie dla gospodarki światowej, bo Stany Zjednoczone są na szybkiej drodze do utraty hegemonii na świecie - powiedział w programie "Money. To się liczy" WP dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Który z kandydatów byłby lepszy dla Polski? Przemysław Kwiecień wskazuje, że Donald Trump stawia raczej na ulgi dla korporacji, z kolei Joe Biden mówi o przeznaczeniu pieniędzy na transfery socjalne lub sektor publiczny.

Trump czy Biden? Który byłby lepszy dla Polski?

Politolodzy i amerykaniści, a także dyplomaci wypowiadają się na temat tego, który z kandydatów na prezydenta USA byłby lepszy dla Polski? Co zmieniłoby się dla nas, gdyby od władzy odszedł Trump, a prezydentem został Biden?

Na pewno stosunki między władzą w Polsce a USA mogłyby ulec ochłodzeniu, gdyby w Stanach Zjednoczonych wybory wygrał Biden.

W przypadku zwycięstwa Bidena pewno nastąpiłoby silne ochłodzenie relacji amerykańskiej administracji z polskim rządem. Nie byłoby tak częstych odwiedzin, za to mogłyby się nasilić rozmaite działania naciskowe na polskie władze – powiedział w rozmowie z "Faktem" amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.

Czy jeśli wygra Joe Biden, mogą powrócić wizy dla Polaków?

Nie do końca. Jak przekonuje w rozmowie z "Faktem" dyplomata Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, "Stany Zjednoczone są bardzo przywiązane do umów, które zawierają i by nie stracić wiarygodności w świecie, są bardzo lojalne wobec sojuszników". Żadne zmiany w temacie wiz nie powinny zatem nastąpić.

Trump vs Biden. Co może się zmienić dla Polski?

  • Ocenia się, że przy wygranej Trumpa Polskę nadal będzie łączyć umowa wojskowa z USA, a z kolei gdy wygra Biden, nowy prezydent może się z niej wycofać.
  • USA za rządów Trumpa nie mają zbyt dobrych stosunków z Niemcami, Biden chciałby je poprawić.
  • Obecny prezydent USA nie ingerował też w rozwój zielonej energii w Polsce, w przypadku Bidena raczej mogłoby się to zmienić. Polityka klimatyczna jest bowiem jednym z podstawowych punktów programu wyborczego kandydata Demokratów, który chciałby wrócić do porozumienia paryskiego (globalna umowa klimatyczna zawarta w Paryżu w 2016).
  • Donald Trump w tym momencie buduje mur na południowej granicy USA, przez co wiele rodzin migrantów zostanie rozdzielonych. Zezwala na rozdzielanie rodzin migrantów. Zaostrza regulacje azylowe. Biden z kolei mówi o powrocie Stanów Zjednoczonych jako miejsca otwartego na przybyszów.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić