Jan Manicki
Jan Manicki| 

Trump zakażony. To zdjęcie mówi wszystko

49

Donald Trump ma koronawirusa. Amerykański prezydent został przetransportowany do szpitala. Kolejne osoby z otoczenia Trumpa otrzymują pozytywne wyniki testu na COVID-19.

Trump zakażony. To zdjęcie mówi wszystko
Otoczenie Donalda Trumpa ma koronawirusa (Getty Images)

Sześć osób, które w minioną sobotę w Białym Domu wraz z Donaldem Trumpem brały udział w uroczystości nominowania Amy Coney Barrett do Sądu Najwyższego, uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa. Wydarzenie miało miejsce w Ogrodzie Różanym. Uczestnicy uroczystości nie zachowywali dystansu społecznego i w większości nie nosili maseczek ochronnych.

Politycy i urzędnicy witali się ze sobą, podając sobie dłonie. Teraz okazało się, że już u 6 z nich potwierdzono zakażenie COVID-19. To między innymi doradczyni prezydenta Kellyanne Conway oraz rektor katolickiego uniwersytetu w Notre Dame John Jenkins.

Lista osób zakażonych koronawirusem obejmuje także senatorów Thoma Tillsa i Mike’a Lee. Obaj byli obecni na nominacji nowej sędzi Sądu Najwyższego. Co ciekawe, pierwszy z senatorów miał na twarzy maseczkę.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono także osób z otoczenia prezydenta, które nie brały udziału w uroczystości w Ogrodzie Różanym. Pozytywny wynik testu na koronawirusa uzyskał szefa kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa Bill Stepien. Oprócz tego, jakiś czas temu potwierdzono COVID-19 u doradczyni prezydenta Hope Hicks oraz u senatora Republikanów Rona Johnsona.

Donald Trump ma koronawirusa. Trafił do szpitala

W piątek po południu Donald Trump został przewieziony helikopterem Marine One do szpitala. Trafił do Narodowego Wojskowego Centrum Medycznego im. Waltera Reeda w miejscowości Bethesda w stanie Maryland. Ma zamieszkać w specjalnym apartamencie i nadal wykonywać swoje obowiązki.

Na temat zdrowia Donalda Trumpa i jego żony wypowiedział się lekarz Białego Domu Sean Conley. Poinformował on, że „prezydent USA Donald Trump jest zmęczony, ale w dobrym nastroju”. Melania Trump ma mieć za to lekki kaszel oraz ból głowy.

CNN poinformowało wcześniej, że Donald Trump był w piątek bardzo zmęczony i miał problemy z oddychaniem. Jego współpracownicy mieli być bardzo zaniepokojeni. Poprzednie symptomy choroby u prezydenta miały być podobne do przeziębienia.

Donald Trump w szpitalu. Dostał eksperymentalny lek

Amerykański prezydent dostał „eksperymentalny lek”. To Remdesivir, pierwszy zatwierdzony środek pomagający leczyć koronawirusa. Został on w ostatnim czasie dokładnie przebadany przez polskich naukowców. Badania SARSTer Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych potwierdziły jego skuteczność w walce z COVID-19.

Według Seana Conley’a Donald Trump ma czuć się dobrze i nie potrzebować wsparcia przy oddychaniu. Poza lekiem, otrzymał także przeciwciała oraz cynk, witaminę D, famotydynę, melatoninę i aspirynę.

W sobotę rano polskiego czasu Donald Trump opublikował na Twitterze krótki wpis. Stwierdził, wszystko idzie dobrze. Podziękował również za troskę i życzenia powrotu do zdrowia.

Dziękuję wam wszystkim – napisał prezydent.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Koronawirus w USA

USA są krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię koronawirusa. Poziom zakażeń nadal utrzymuje się na poziomie między 40 a 50 tysięcy dziennie. Jak wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore, w piątek w Stanach Zjednoczonych zmarło 980 osób zakażonych koronawirusem. Tym samym bilans ofiar śmiertelnych epidemii w kraju wzrósł w ciągu doby do 208 691 osób.

Zobacz także: Donald Trump zakażony koronawirusem. Dr Paweł Grzesiowski: "Przez wiele miesięcy sobie drwił"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić