Jan Manicki
Jan Manicki| 

Turcja wściekła po oświadczeniu UE. Będą sankcje?

270

Unijne państwa basenu Morza Śródziemnego chcą nałożyć sankcje na Turcję. Chodzi o prawa do zasobów gazu, które rości sobie Ankara. Turcy chcieliby wydobywać surowiec na terenach formalnie należących do Grecji i Cypru.

Turcja wściekła po oświadczeniu UE. Będą sankcje?
Rzecznik tureckiego MSZ nazwał rezolucję UE „stronniczą” (Twitter)

Turcja odpowiedziała w piątek na oświadczenie siedmiu państw Unii Europejskiej, które chcą nałożyć na nią sankcje w związku z trwającym sporem z Grecją i Cyprem o surowce naturalne na Morzu Śródziemnym. Ankara stwierdziła, że unijna rezolucja jest stronnicza i „oderwana od rzeczywistości”. Przedstawiciele tureckich władz upatrują jednak swojej szansy w otwartym dialogu z Grecją.

Grecja musi bezwarunkowo zasiąść przy stole negocjacyjnym z Turcją – stwierdził rzecznik tureckiego MSZ Hami Aksoy, cytowany przez Reutersa.

Unia chce nałożyć sankcje na Turcję

Jeżeli konflikt o złoża gazu nie zostanie rozwiązany, państwa Unii Europejskiej planują we wrześniu nałożyć sankcje na Turcję. Unia zarzuca Turcji, że próbuje bezprawnie okupować wyłączne strefy ekonomiczne Grecji i Cypru. Ankara miała też naruszyć wody terytorialne obu krajów.

Nasilający się spór o złoża gazu

Sytuacja w rejonie zaostrzyła się, po tym jak Turcja wysłała statek badawczy Oruç Reis w pobliże greckiej wyspy Kastelorizo. Choć wyspa leży zaledwie 2km od wybrzeży Turcji, wody i surowce wokół niej są we władaniu Grecji. Ateny wysłały więc okręty wojskowe, aby bronić swoich wód terytorialnych.

Jednym z żądań tureckich jest władz, jest wycofanie greckich okrętów marynarki wojskowej, które otoczyły jednostkę badawczą Oruç Reis. Ma to umożliwić nawiązanie dialogu i współpracy w regionie. Grecja nie zamierza jednak wycofywać swoich statków, twierdząc że to Turcja rozpoczęła wrogie działania.

Zobacz także: Ponad 4 tysiące migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić