o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Turcja wściekła po oświadczeniu UE. Będą sankcje?

145
Podziel się

Unijne państwa basenu Morza Śródziemnego chcą nałożyć sankcje na Turcję. Chodzi o prawa do zasobów gazu, które rości sobie Ankara. Turcy chcieliby wydobywać surowiec na terenach formalnie należących do Grecji i Cypru.

Turcja wściekła po oświadczeniu UE. Będą sankcje?
Rzecznik tureckiego MSZ nazwał rezolucję UE „stronniczą” (Twitter)
bDHVIKdN

Turcja odpowiedziała w piątek na oświadczenie siedmiu państw Unii Europejskiej, które chcą nałożyć na nią sankcje w związku z trwającym sporem z Grecją i Cyprem o surowce naturalne na Morzu Śródziemnym. Ankara stwierdziła, że unijna rezolucja jest stronnicza i „oderwana od rzeczywistości”. Przedstawiciele tureckich władz upatrują jednak swojej szansy w otwartym dialogu z Grecją.

Grecja musi bezwarunkowo zasiąść przy stole negocjacyjnym z Turcją – stwierdził rzecznik tureckiego MSZ Hami Aksoy, cytowany przez Reutersa.
bDHVIKdP

Unia chce nałożyć sankcje na Turcję

Jeżeli konflikt o złoża gazu nie zostanie rozwiązany, państwa Unii Europejskiej planują we wrześniu nałożyć sankcje na Turcję. Unia zarzuca Turcji, że próbuje bezprawnie okupować wyłączne strefy ekonomiczne Grecji i Cypru. Ankara miała też naruszyć wody terytorialne obu krajów.

Nasilający się spór o złoża gazu

Sytuacja w rejonie zaostrzyła się, po tym jak Turcja wysłała statek badawczy Oruç Reis w pobliże greckiej wyspy Kastelorizo. Choć wyspa leży zaledwie 2km od wybrzeży Turcji, wody i surowce wokół niej są we władaniu Grecji. Ateny wysłały więc okręty wojskowe, aby bronić swoich wód terytorialnych.

bDHVIKdV

Jednym z żądań tureckich jest władz, jest wycofanie greckich okrętów marynarki wojskowej, które otoczyły jednostkę badawczą Oruç Reis. Ma to umożliwić nawiązanie dialogu i współpracy w regionie. Grecja nie zamierza jednak wycofywać swoich statków, twierdząc że to Turcja rozpoczęła wrogie działania.

Zobacz także: Ponad 4 tysiące migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym
bDHVIKdW
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHVIKeq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(145)
Cwks
6 miesięcy temu
Turcja jest nieobliczalna. Jak najszybciej nałożyć sankcje. Jeżeli wody te należą do Grecji to sprawa jest oczywista.
babanana
6 miesięcy temu
Turcja panoszy sie coraz bardziej....W Syrii tez. Nie lubie ich.
Czaszaglady
6 miesięcy temu
Coraz gorzej na tym świecie. Coraz wiecej megalomanow i chorych władców, myslalem ze te czasy juz mamy za soba ale ostatnio jakbysmy cofneli sie w rozwoju. Petla sie zaciska a spirala konfliktow nakreca, w koncu to wszystko peknie i mamy ww3.
bDHVIKer
Haha
6 miesięcy temu
Takie są skutki uczenia religi w szkołach. Potem zastanawiają się gdzie leży Cypr.
Mądry
6 miesięcy temu
Wikipedia podaje Cypr powstał 8200 lat przed narodzinami Jezusa , według papierzy i ich świętości, Bóg stworzył świat 4000 lat przed narodzinami Jezusa. Coś mi tu nie pasuje, ktoś kłamie.
Najnowsze komentarze (145)
1939-2020
5 miesięcy temu
TURCJA to mentalnie ARABOWIE. Tak, jak POLSKA i WĘGRY to mentalnie WSCHÓD. Nie wiem, po co Unia się patyczkuje z takimi płazami.
Ker
5 miesięcy temu
Turcja powinna nie istnieć na tej ziemi to wrzód dla całego świata. Robi tyle zła co żaden kraj na ziemi. A ten erdogan (paskuda) powinien być powieszony tak jak hussein. Niestety świat jest ślepy na to wszystko co robi turcja, Bóg ich ukara ich własny Bóg allah. Widząc to co robi turcja,spotka ich kara Allacha. Amen
maszcz
5 miesięcy temu
Turków należy jak najszybciej zgnoić sankcjami. Jak zaczną zdychać głodu to odechce się wojenek, prowokacji i siania zamętu na świecie.
lak
5 miesięcy temu
nie po to Erdogan budował najsilniejszą armię w Europie, żeby teraz respektować morskie granice takich słabeuszy jak Cypr czy Grecja. Zamożna Europa i tak nie będzie nadstawiała tyłka za innych. Amerykanom coś się obieca (wsparcie tureckiej mniejszości w wyborach Trumpa), Chińczykom da parasol militarny w środkowej Afryce, Rosjanom da gwarancje na Morzu Czarnym i po ptokach.
v i rząd
6 miesięcy temu
różnica jest taka jak pomiędzy wszystkim co nas otacza... vw z tradycją jestem pewien że się przestawił.. w złym kierunku.. na manualnych ustawieniach. trudno co zrobisz skoro tak to jest zorganizowane. na co dzień
AMG
6 miesięcy temu
V8 każdę kręci się do 100 tys obrotów przez 10 dni z olejem i wodą w chłodnicy główny zamiar to silniki do statków wojskowych w euro strefie... z podpisem składającego
AMG v
6 miesięcy temu
nasz człowiek od podpisów ponoć działa cuda... nie wiem ale jeżeli jest coś nie jasne musimy się zapytać kogoś wyżej.. żart rozpisał ponoć euro w dobę. seryjnie
AMG
6 miesięcy temu
x2 to wynik sumy liczb w parze
bDHVIKej
AMG
6 miesięcy temu
v8 dla fana, do ciężkiej pracy za konia... dla munduru też z proporcji tak wychodzi...
Józek ag
6 miesięcy temu
złoża gazu?? a co to jest i z czego pochodzi... w swoim czasie ale sytuacja zmalała jak dawniej po co skoro lepiej wcześniej iść na ewentualną po szkole
Onyx
6 miesięcy temu
jak coś to unia odłączy prąd... i już, tyle w temacie...
Xyz
6 miesięcy temu
Turcje nalezy powstrzymac i to jak najszybciej.
garry
6 miesięcy temu
Recepa trzeba sprowadzić na Zimę ale żeby to zrobić trzeba współpracy z USA ...
L..
6 miesięcy temu
Naruszenie wód terytorialnych? Z działa go. Rosjanie jak naruszyli niebo nad turcją dostali z rakiety, a tak Turasy robią co chcą.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić