Wróć na
Jan Manicki
|

Turcja wściekła po oświadczeniu UE. Będą sankcje?

142
Podziel się

Unijne państwa basenu Morza Śródziemnego chcą nałożyć sankcje na Turcję. Chodzi o prawa do zasobów gazu, które rości sobie Ankara. Turcy chcieliby wydobywać surowiec na terenach formalnie należących do Grecji i Cypru.

Turcja wściekła po oświadczeniu UE. Będą sankcje?
Rzecznik tureckiego MSZ nazwał rezolucję UE „stronniczą” (Twitter)
bCYamCRN

Turcja odpowiedziała w piątek na oświadczenie siedmiu państw Unii Europejskiej, które chcą nałożyć na nią sankcje w związku z trwającym sporem z Grecją i Cyprem o surowce naturalne na Morzu Śródziemnym. Ankara stwierdziła, że unijna rezolucja jest stronnicza i „oderwana od rzeczywistości”. Przedstawiciele tureckich władz upatrują jednak swojej szansy w otwartym dialogu z Grecją.

Grecja musi bezwarunkowo zasiąść przy stole negocjacyjnym z Turcją – stwierdził rzecznik tureckiego MSZ Hami Aksoy, cytowany przez Reutersa.
bCYamCRP

Unia chce nałożyć sankcje na Turcję

Jeżeli konflikt o złoża gazu nie zostanie rozwiązany, państwa Unii Europejskiej planują we wrześniu nałożyć sankcje na Turcję. Unia zarzuca Turcji, że próbuje bezprawnie okupować wyłączne strefy ekonomiczne Grecji i Cypru. Ankara miała też naruszyć wody terytorialne obu krajów.

Nasilający się spór o złoża gazu

Sytuacja w rejonie zaostrzyła się, po tym jak Turcja wysłała statek badawczy Oruç Reis w pobliże greckiej wyspy Kastelorizo. Choć wyspa leży zaledwie 2km od wybrzeży Turcji, wody i surowce wokół niej są we władaniu Grecji. Ateny wysłały więc okręty wojskowe, aby bronić swoich wód terytorialnych.

Jednym z żądań tureckich jest władz, jest wycofanie greckich okrętów marynarki wojskowej, które otoczyły jednostkę badawczą Oruç Reis. Ma to umożliwić nawiązanie dialogu i współpracy w regionie. Grecja nie zamierza jednak wycofywać swoich statków, twierdząc że to Turcja rozpoczęła wrogie działania.

bCYamCRV

Ponad 4 tysiące migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym

bCYamCSq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(142)
Cwks
1 tyg. temu
Turcja jest nieobliczalna. Jak najszybciej nałożyć sankcje. Jeżeli wody te należą do Grecji to sprawa jest oczywista.
babanana
1 tyg. temu
Turcja panoszy sie coraz bardziej....W Syrii tez. Nie lubie ich.
Czaszaglady
1 tyg. temu
Coraz gorzej na tym świecie. Coraz wiecej megalomanow i chorych władców, myslalem ze te czasy juz mamy za soba ale ostatnio jakbysmy cofneli sie w rozwoju. Petla sie zaciska a spirala konfliktow nakreca, w koncu to wszystko peknie i mamy ww3.
bCYamCSr
Haha
1 tyg. temu
Takie są skutki uczenia religi w szkołach. Potem zastanawiają się gdzie leży Cypr.
Mądry
1 tyg. temu
Wikipedia podaje Cypr powstał 8200 lat przed narodzinami Jezusa , według papierzy i ich świętości, Bóg stworzył świat 4000 lat przed narodzinami Jezusa. Coś mi tu nie pasuje, ktoś kłamie.
Najnowsze komentarze (142)
lak
7 dni temu
nie po to Erdogan budował najsilniejszą armię w Europie, żeby teraz respektować morskie granice takich słabeuszy jak Cypr czy Grecja. Zamożna Europa i tak nie będzie nadstawiała tyłka za innych. Amerykanom coś się obieca (wsparcie tureckiej mniejszości w wyborach Trumpa), Chińczykom da parasol militarny w środkowej Afryce, Rosjanom da gwarancje na Morzu Czarnym i po ptokach.
v i rząd
1 tyg. temu
różnica jest taka jak pomiędzy wszystkim co nas otacza... vw z tradycją jestem pewien że się przestawił.. w złym kierunku.. na manualnych ustawieniach. trudno co zrobisz skoro tak to jest zorganizowane. na co dzień
AMG
1 tyg. temu
V8 każdę kręci się do 100 tys obrotów przez 10 dni z olejem i wodą w chłodnicy główny zamiar to silniki do statków wojskowych w euro strefie... z podpisem składającego
AMG v
1 tyg. temu
nasz człowiek od podpisów ponoć działa cuda... nie wiem ale jeżeli jest coś nie jasne musimy się zapytać kogoś wyżej.. żart rozpisał ponoć euro w dobę. seryjnie
AMG
1 tyg. temu
x2 to wynik sumy liczb w parze
AMG
1 tyg. temu
v8 dla fana, do ciężkiej pracy za konia... dla munduru też z proporcji tak wychodzi...
Józek ag
1 tyg. temu
złoża gazu?? a co to jest i z czego pochodzi... w swoim czasie ale sytuacja zmalała jak dawniej po co skoro lepiej wcześniej iść na ewentualną po szkole
Onyx
1 tyg. temu
jak coś to unia odłączy prąd... i już, tyle w temacie...
bCYamCSj
Xyz
1 tyg. temu
Turcje nalezy powstrzymac i to jak najszybciej.
garry
1 tyg. temu
Recepa trzeba sprowadzić na Zimę ale żeby to zrobić trzeba współpracy z USA ...
L..
1 tyg. temu
Naruszenie wód terytorialnych? Z działa go. Rosjanie jak naruszyli niebo nad turcją dostali z rakiety, a tak Turasy robią co chcą.
AdrianBudyń
1 tyg. temu
"Grecja musi bezwarunkowo zasiąść przy stole negocjacyjnym ...". Jakoś słowa "musi" i "bezwarunkowo" do siebie nie pasują :D W ten sposób raczej do negocjacji nie dojdzie.
one
1 tyg. temu
to sa konsekwencje braku reakcji swiata na zielone ludziki na krymi i w dombasie,teraz kazdy silniejszy bedzie mial roszczenia
marek euzeb
1 tyg. temu
emigrantom mówimy stanowcze.NIE.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić