aktualizacja 

Twardoch wytknął opozycji jej własne słowa. Zareagowała Dorota Brejza

72

Szczepan Twardoch nie gryzł się w język po wyborach parlamentarnych i tym razem wbił szpileczkę opozycji, która szykuje się do przejęcia władzy z rąk Prawa i Sprawiedliwości. "Co z pisowską dyktaturą, która 'nigdy nie odda władzy'? Właśnie przegrała wybory i oddaje władzę?" - zapytał z ironią i przyznał, że cieszy się z wyników niedzielnego głosowania.

Twardoch wytknął opozycji jej własne słowa. Zareagowała Dorota Brejza
Szczepan Twardoch wbił szpilkę krytykom PiS-u i wywołał poruszenie w sieci (AKPA, AKPA)

Szczepan Twardoch poglądy ma zdecydowane i bardzo klarownie je wyraża. Tym razem zabrał głos po wyborach parlamentarnych, w których wspierał Lewicę i posłankę Darię Gosek-Popiołek. A ta do Sejmu znów się dostała. Nie omieszkał jednak wbić szpileczki tym, którzy przestrzegali przed PiS-em i przed zamachem partii rządzącej na władzę.

Wzięty autor napisał w social mediach kilka słów na temat niedzielnych wyborów. Przyznał, że jego zmiana władzy w Polsce także cieszy. Ale też dodał, że "nieźle ta demokracja wygląda" w naszym kraju i że niepotrzebnie obawiano się, że Prawo i Sprawiedliwość nie będzie chciało oddać władzy nawet po przegranej.

Zdaniem Szczepana Twardocha nie ma mowy o "końcu demokracji" w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "11 partii" się nie dogada? "To niewykonalne"

Pisarz uderzył w ten sposób w osoby i środowiska, które przestrzegały przed zamachem PiS-u na władzę i wierzyły, że Jarosław Kaczyński nie odda jej darmo. Partia rządząca uzyskała co prawda najlepszy wynik w wyborach, ale nie będzie w stanie samodzielnie zbudować rządu i zapewne ten powstanie z inicjatywy opozycji.

Wszystko zgodnie z zasadami demokracji, które w naszym kraju są już normą.

Co z tymi 1231412 końcami demokracji, które wy, koryfeusze polskiego życia intelektualnego ogłaszaliście od 2015 roku przy każdej okazji, średnio trzy razy w miesiącu? Co z pisowską dyktaturą, która "nigdy nie odda władzy"? Właśnie przegrała wybory i oddaje władzę? - zadrwił.

Jego słowa nie przeszły bez echa, zapewne po głośny to wpis w ogóle powstał.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Może więc nigdy nie było dyktatury, cały czas żyliśmy w demokracji, tyle, że rządziła partia, której nie lubimy, a wy po prostu jesteście nieznośnymi histerykami? Czy to jednak zbyt brawurowa koncepcja? - pyta Twardoch.

Odpowiedziała mu Dorota Brejza, żona senatora Krzysztofa Brejzy i prawniczka. Przypomniała inwigilację opozycji systemem Pegasus czy fatalne reformy sądownictwa, które skończyły się podporządkowaniem sądów woli władzy. Zwróciła też uwagę na łamanie konstytucji, co stało się jednym z symboli rządów PiS-u.

Demokracja nie redukuje się do faktu wyborów i policzenia głosów. Tak jak nie sprowadza się do możliwości wyjścia na protest, albo napisania Twitta. Demokracja jest procesem, a jej utratę - jak widać - można przegapić - odparowała na słowa Szczepana Twardocha Dorota Brejza.

Pisarz wywołał poruszenie i przyznał - zapewne znów ironicznie, jak to ma w zwyczaju - że jednak upadek demokracji się dokonał. Obiecał też czekać na jej powrót, co dla niektórych mają oznaczać nadchodzące rządy opozycji. I tyle by było uprzejmości i złośliwości w sieci. Emocje po głosowaniu nadal buzują, to widać i czuć.

Obserwując Państwa reakcje tutaj widzę, że się myliłem i rzeczywiście demokracja w Polsce skończyła się w 2015 roku. Proszę mi tylko dać znać kiedy powróci, to odetchnę z ulgą - zapewnił Szczepan Twardoch.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2023 w Polsce

W niedzielnych wyborach PiS uzyskał 35,38 procent wszystkich głosów, Koalicja Obywatelska zdobyła 30,7 procent głosów, a Trzecia Droga 14,4 procent. Lewica przekonała do siebie 8,61 procent wyborców, a w Sejmie znajdzie się również Konfederacja, która uzyskała 7,16 procent głosów.

Polacy ruszyli do głosowania tłumnie, bijąc rekord po 1989 roku. PKW przekazała, że głos oddało 74,38 procent wszystkich uprawnionych.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić