o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Twitter usuwa dziesiątki tysięcy kont. Czystka w Chinach, Turcji i Rosji

43
Podziel się

W ostatnim czasie dużo mówiło się o konflikcie Twittera z Donaldem Trumpem. Jednak wygląda na to, że amerykański gigant społecznościowy postanowił dokonać dużo większego oczyszczenia swych stron z tego, co uważa za dezinformację oraz propagandę.

Twitter usuwa dziesiątki tysięcy kont. Czystka w Chinach, Turcji i Rosji
Twitter usunął konta zarządzane przez Rosję, Chiny oraz Turcję. (Getty Images, Kim Kulish)
bDTqyLqZ

Przedstawiciele Twittera poinformowali w piątek, że w wyniku kampanii usuwania propagandy politycznej, usunęli ze swoich stron ponad 30 tysięcy kont, zarządzanych przez Turcję, Chiny oraz Rosję.

Według portalu, konta te dokonywały masowych ataków na krytyków rządu, siały dezinformacje oraz propagandę podszywając się pod prywatne osoby. Łącznie zostało skasowanych 32 tysiące profili. Najwięcej z nich miało wspierać działania Chin (23 tysiące). Ponad 7 tysięcy było zarządzanych przez Turcję, a około 1150 przez Rosję.

Kolejnych 150 tysięcy kont miało służyć jako "wzmacniacze przekazu". Ich rolą nie było tworzenie postów ani wstawianie filmów i zdjęć, a zwiększanie zasięgu poprzez udostępnianie ich dalej.

bDTqyLrb

Czytaj także:

Fałszywe konta na Twitterze

Według Twittera akcje te były bardzo skoordynowane, co wskazuje na uczestnictwo państwowych agencji w przygotowywaniu ich treści. W ich wykryciu narzędzia używane już w zeszłym roku przy namierzaniu chińskiej propagandy w czasie protestów w Hongkongu.

Tweety były w znacznej większości pisane w języku chińskim i promowały one narrację geopolityczną sprzyjającą Komunistycznej Partii Chin, jednocześnie tworząc fałszywy obraz rozwoju sytuacji w Hongkongu - piszą przedstawiciele Twittera.
bDTqyLrh

Jak donosi portal CNA, do podobnych wniosków doszli analitycy z australijskiego instytutu ASPI, którzy zauważyli ogromny ruch na Twitterze związany również z krytyką Tajwanu, czy obwinianiem USA o pandemię koronawirusa. Działania kont wydawały się nieautentyczne i odgórnie sterowane - co można było zobaczyć choćby po treściach wpisów i błyskawicznym tempie udostępnień.

W przypadku kont tureckich, większość przekazu miała skupiać się na wspieraniu bieżącej polityki prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana wśród obywateli. Podobnie było w przypadku Rosji, gdzie koordynowane przez państwo profile miały brać udział w zorganizowanych kampaniach popierających działania Władimira Putina oraz zmasowanych atakach na jego przeciwników.

Zobacz także: Przekop Mierzei Wiślanej. "Rosji nie chodzi o żadną ekologię, ale o przyszłość"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTqyLrC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(43)
Włodek
10 miesięcy temu
Polacy jak najszybciej zakładać niezależną od rządu , od google , youtuba polską , społeczną platformę internetową bo zostaniemy odcięci od jakichkolwiek rzetelnych informacji i będą nam mogli wmówić wszystko i robić ludziom wodę z mózgów
asdgahs
10 miesięcy temu
to jest cenzura przy której stare totalitaryzmy mogą sie schować. Co im przyjdzie do glowy wytna
antyklerykał
10 miesięcy temu
śmiech i żenada, kto ma władzę ten ma media, kto ma media ten pisze co chce, w krajach katoludow obowiązuje narracja dyktatora USA , /..Wraz ze „Światem na Dłoni” odkrywamy prawdę, która przez dziesiątki lat była ukryta w ściśle tajnych dokumentach. Operacja Mockingbird Kiedy i gdzie: 1948–1976, USA O co chodziło: kontrola nad mediami Ważną częścią pracy tajnych służb jest prowadzenie tzw. wojny informacyjnej. W praktyce oznacza to dezinformację lub takie zniekształcanie informacji, że przedstawiają one rzeczywistość z określonego punktu widzenia. Jak to osiągnąć? Idealnym sposobem jest zyskanie władzy nad opiniotwórczymi mediami. Właśnie tak było w przypadku niechlubnie wsławionej operacji Mockingbird (drozd). Rozpoczęto ją tuż po zakończeniu II wojny światowej i kontynuowano przez ponad ćwierć wieku. Zajmował się tym specjalny oddział CIA........................więcej w artykule/Brudne operacje amerykańskiej CIA/
bDTqyLrD
hhh
10 miesięcy temu
nie czytam kto co pisze na twiterze więc dla mnie te konta są ślepe
Utras
10 miesięcy temu
Czyli każdy uznany za Twittera za niegodnego z ideologią adminów Twittera zostanie usunięty. No bo ciekawe, że bezkrytycznie zostawiają konta krytyków Trumpa, Putina czy Erdogana Ciekawe kiedy Twitter wprowadzi usługę odpłatnego usuwania kont.
Najnowsze komentarze (43)
Mis
10 miesięcy temu
To samo robi PiS co widać w komentarzach
aab
10 miesięcy temu
no ale prywatna propaganda jednak ma wyższość od tej państwowej i wygra.
darek
10 miesięcy temu
Nie zgadzasz się z poglądami lewactwa to cię ocenzurują i jest ok ale jak to zrobi prawica z ich wypowiedziami np trójka to wielki skandal
Cezary
10 miesięcy temu
Wydaje się , że zarządzanie portalami społecznościowymi o zasięgu ogólnoświatowym jest związane bezsprzecznie z zarządzaniem zasobami ludzkimi a skoro tak to trudno sobie wyobrazić życie tych portali bez polityków głoszących poglądy łagodne , umiarkowane do skrajnych włącznie dlatego też oczekiwałem większej odpowiedzialności od tych wszystkich , którzy owe portale udostępniały właśnie z uwagi na możliwe wpływy na decyzje polityczne wielu ważnych tego świata w oparciu o te portale.Czy słusznie wydaje się odpowiedzią trudną z uwagi na panujące miedzy innymi dzisiejsze stosunki międzynarodowe to jednak bezsprzecznie mają na to wpływ. Komunikacja międzyludzka w dobie XXI wieku nie opiera się na kontaktach w rozumieniu wizyt bezpośrednich w początkowej jej fazie realizacji a właśnie na tych portalach.Wiele reżyserowanych wizyt zaczyna się od śledzenia portali i ich wyników oglądalności nie zaś na merytorycznych przesłankach niezbędnych dla rozumienia i prowadzenia poprawnej dyplomacji w stosunkach międzynarodowych.Wydaje się również , że nastała chwila gdzie należy zadać sobie pytanie na ile korzystanie z tych portali przez ważnych polityków dzisiejszego świata , prezydentów mocarstw może być szkodliwym dla porządku publicznego , społecznego w własnym kraju i ich reperkusje w stosunkach międzynarodowych z uwagi na wprowadzony stan emocji komentującego zdarzenie w czasie rzeczywistym. Wydaje się również , że nie powinno się zezwolić na korzystanie z tych portali tym wszystkim , którzy będąc Obywatelami Świata wykorzystują je dla zaspakajania własnych nie zawsze uzasadnionych potrzeb z uwagi na osobisty emocjonalny stosunek dla opisywanego zdarzenia wprowadzając tym samym brak poszanowania dla godności ludzkiej , wolności i swobód obywatelskich przy których dobro wspólne jest dobrem najwyższym bez względu na przekonania polityczne kolor skóry i charakter głoszonej religii z wyłączeniem oczywiście sekt i ogólnie rozumianego terroryzmu i walki z nim.
Arek32
10 miesięcy temu
I dobrze! Gdybym byl wlascicielem mediow, tez bym zabiegal o to by przedstawialy wszystko tak jak ja tego chce.
spok_grabarza
10 miesięcy temu
coś brzmi zupełnie podobnie jak w przypadku TVP. Nawet telexpress musi kłamać. A tu o twiterze piszą. Twiter dla nas ważniejszy niż TVP za publiczne pieniądze.
Kapitalista
10 miesięcy temu
redaktorzy T. "uważali je za propagandę". Za mojej młodości to się nazywało cenzura i było przez tzw. wolny świat szeroko potępiane. Sytuacja wraca. Propagandę można głosić tylko zgodna z poglądami redaktorów.
truth
10 miesięcy temu
Zamiast zło dobrem zwyciężać, tworzą jeszcze większe zło... Nie mają Prawdy, więc pozostaje im zamykanie ust innym.
bDTqyLrv
nick
10 miesięcy temu
To Trumpowi tez usuneli konto na Twitterze ? skoro usuwaja strony ktore sieja propagande
Twitter
10 miesięcy temu
Myśli ze tylko on jest rzetelny.
123
10 miesięcy temu
A konto Tuska zostawili?- dlaczego , przecież to polityczny zawodowy dezinformator
docentpruszcz
10 miesięcy temu
CYT:"...znacznej większości pisane w języku chińskim", a tweety na Twitterze są większością pisane po amerykańsku i angielsku... też podejrzane...
hwdpis
10 miesięcy temu
"niezależną od rządu , od google , youtuba polską , społeczną platformę" Miałeś na myśli TV P I S. Troche się spóźniłeś/
p62
10 miesięcy temu
I bardzo dobrze.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić