Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|
aktualizacja

Uczeń przyniósł zabytkowy talerz. Cała szkoła ewakuowana

20
Podziel się:

W piątek ewakuowano wszystkich uczniów szkoły średniej w miejscowości Haddon Township w stanie New Jersey. Powodem było wykrycie na jej terenie materiałów promieniotwórczych. Na miejsce przybyły jednostki straży pożarnej oraz policja, w sprawie zawiadomiono także prokuraturę.

Uczeń przyniósł zabytkowy talerz. Cała szkoła ewakuowana
(Getty Images)

Sprawcą całego zamieszania okazał się jeden z uczniów, który przyniósł do szkoły zabytkowy talerz. Naczynie pokryte było promieniotwórczym uranem. Zarządzono błyskawiczną ewakuację wszystkich uczniów i pracowników szkoły.

Lokalna policja, straż pożarna i zespół zajmujący się niebezpiecznymi materiałami przybyli na miejsce zdarzenia. Natychmiast przeprowadzili rozpoznanie i zabezpieczyli budynek – powiedział nadinspektor Robert Fisicaro.

Uczeń przyniósł zbytkowy talerz. Chciał pokazać go nauczycielowi

Talerze pokryte uranem nie są wcale zjawiskiem niespotykanym. W Polsce można znaleźć je czasami na targowiskach rupieci. Uran stosowano przed II wojną światową jako barwnik nadający ceramice intensywny czerwony kolor.

Uczeń szkoły przyniósł talerz do szkoły wraz z licznikiem Geigera, który dostał na święta. Chciał pokazać je nauczycielowi. Nie wiedział, że wywoła to paniczną reakcję pedagogów.

Uczniowie zostali ewakuowani na szkolne boisko. Natychmiast wezwano także wszystkie możliwe służby. Jedna z nauczycielek stwierdziła, że pomagając ratownikom w ewakuacji, od razu pomyślała o swoim mężu oraz dzieciach.

Chciałam, żeby wszyscy byli bezpieczni – powiedziała.

Opóźniona reakcja nauczycieli. Talerz okazał się niegroźny

W piątek wieczorem służby ratunkowe poinformowały o zakończeniu swojej akcji. Stwierdzono, że talerz nie stanowi zagrożenia dla osób przebywających w szkole. W związku z tym od nowego tygodnia wznowione zostaną prowadzone w trybie hybrydowym z powodu pandemii koronawirusa lekcje.

Wydaje się, że nie ma zagrożenia dla uczniów i pracowników. Wszystkie agencje opuściły teren szkoły – poinformowała prokuratura z okręgu Camden.

Jak podkreślają eksperci, cała sytuacja budzi wiele wątpliwości. Talerz został bowiem przyniesiony do szkoły w poniedziałek 4 stycznia, a do ewakuacji doszło dopiero 4 później. Ponadto, zasięg promieniowania tego typu przedmiotów wynosi zaledwie kilka centymetrów.

Obejrzyj także: Francuzi podsumowują swoje badania. Radioaktywna chmura przyleciała z Rosji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
Student
rok temu
Jaka szkoda ze nawet nauczyciele nie znaja fizyki. I o czym z nimi rozmawiac?
No money
rok temu
Kto to tłumaczył? Pani Genia z szatni?
heh
2 lata temu
Jasiu, czy ty się dobrze czujesz, wszystko z głową w porządku? Dajesz tytuł "Przyniósł do szkoły taki talerz. Natychmiastowa ewakuacja" a potem piszesz, że przyniósł w poniedziałek, a ewakuacja w piątek. Jasiu, czy to jest NATYCHMIASTOWA ewakuacja twoim zdaniem?
heh
2 lata temu
Jasiu, jak zwykle bełkotujesz. Co 4 później? Metry, kilogramy, sekundy, poniedziałki, stycznie? "Talerz został bowiem przyniesiony do szkoły w poniedziałek 4 stycznia, a do ewakuacji doszło dopiero 4 później."
A skąd
2 lata temu
było wiadomo, że akurat ten talerz jest malowany czymś promieniotwórczym? Nie każdej czerwieni na imię uran
ździś
2 lata temu
Długo mi zeszło, ale zrozumiałem-przyniósł zbytkowy talerz,czyli tak dla żartu.Te rebusy na o 2 mnie wykończą.
nick
2 lata temu
nie da sie tego czytać. belkot
Qba
2 lata temu
amerykańskie elity, z dyplomami na płytach CD, żeby odsłuchać mogli za parę lat i u nas tak będzie.....
mały
2 lata temu
A to ciekawe w szkole zabrakło chemików ? Od razu by zażegnali ten kryzys. A może chemicy nie wiedzieli że szkło uranowe jest niegroźne. Niemniej zależy kiedy było ono robione bo jeśli w XIX wieku to miało 25proc zawartość uranu a w XX wieku już tylko 2 do 3 procent. Niemniej do barwienia szkła stosowano tlenki uranu lub dwuuranian sodowy Na2U2O7. Po drugie uran barwi szkło na kolor żółty do zielonego w zależności od stopnia utlenienia i stężenia jonów uranu, natomiast na czerwono barwi szkło miedz,selen i złoto. Być może dodano uranu by świeciło gdyż szkło uranowe wykazuje silną fluorescencję w świetle ultrafioletowym. Zastanawiam się do cholery gdzie dziennikarze chodzili do szkół i na wagary.
Tragedia
2 lata temu
Ameryka w pigułce.
.....
2 lata temu
Żenada
Ela
2 lata temu
Czytając tytuł , pomyślałam o niewybuchu przeciw czołgowym .Cha ,cha...
ajja
2 lata temu
Talerz został bowiem przyniesiony do szkoły w poniedziałek 4 stycznia, a do ewakuacji doszło dopiero 4 później. Czy autor tekstu przeczytał co napisał przed publikacją ? Moim skromnym zdaniem nie, a szkoda.
bogers21@o2
2 lata temu
Zawsze i tylko teraz, Kiedy zbędne są słowa, Prawda ciągle umyka. Życzymy sobie nieraz, Przyjaźń całkiem nowa, By nie zapomnieć języka. Mydlić oczy Prawdzie, Sportem nazwać fałsz, Żyć nie czując życia. Wygląda ok wprawdzie, Zdradziecki to rausz, Odbiera powód bycia. Wszystko tonie płynąc, Nic się nie utrzyma, Nawet słońce spłonie, Z cierpienia słynąc, Wejrzysz w nią oczyma, Dołączą uszy, dłonie. Wszystko ceną wolności, Oddaj dobrowolnie wolę, Pozbądź się języka. Nie szukając litości, Graj przypisaną rolę, Wszystko i tak znika.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić