Unikalny zabytek z epoki brązu. Może mieć blisko 4 tys. lat

13
Podziel się:

Jak informuje Żarowska Izba Historyczna, w marcu unikatowy zabytek z epoki brązu odnaleziono w gminie Żarów na Dolnym Śląsku. Zabytek przynależy do tzw. kultury unietyckiej, a chronologicznie datowany jest na wczesną epokę brązu (lata 1800-1600 p.n.e.).

Unikalny zabytek z epoki brązu. Może mieć blisko 4 tys. lat
Unikalny zabytek z epoki brązu. Może mieć blisko 4 tys. lat (Facebook)

Jak czytamy na Facebooku, podczas prac poszukiwawczych, które na obszarze Gmina Żarów prowadzi Żarowskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Aureus", miało miejsce odnalezienie bardzo unikatowego zabytku pochodzącego z wczesnej epoki brązu.

Artefaktem tym jest luźne znalezisko siekierki brązowej o długości 6,6 cm i szerokości ostrza 2,0 cm. Zabytek przynależy do tzw. kultury unietyckiej, a chronologicznie datowany jest na wczesną epokę brązu (lata 1800-1600 p.n.e.). Siekierka odlana została z brązu w dwuczęściowej formie niszczącej.

Cechuje się podłużnym kształtem, lekko przewężonym w środku, z wyodrębnionymi brzegami a także półkulistym ostrzem i płaskim również półkolistym obuchem. Na jej powierzchni widoczne są produkty korozji, barwy turkusowej, zielonej i jasnobrunatnej (tlenki żelaza). Typologicznie zabytek zaliczany jest do siekierek typu Wrocław-Szczytniki w wariancie A - czytamy na stronie Żarowskiej Izby Historycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wypadek w Staniątkach. Policja pokazuje nagranie i prosi o pomoc

Z uwagi na swoją wielkość, siekierka zaliczana jest do okazów małych o długości wynoszącej nie więcej niż 7,0 cm i stanowi niezwykle rzadko spotykany okaz na ziemiach polskich.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Kolejne odkrycie w Polsce

Podobnej wielkości egzemplarze zostały odkryte jedynie na Opolszczyźnie w miejscowości Włodzienin (gm. Branice) i Kopernikach (gm. Nysa; przechowywany w tamtejszym Muzeum Powiatowym).

Znalezisko jest drugim śladem społeczności kultury unietyckiej na Ziemi Żarowskiej. Wcześniej w pobliżu Przyłęgowa odkryto stanowisko z epoki brązu, które zostało wzniesione w ciągu XVII stulecia p.n.e. przez społeczności tzw. kultury unietyckiej. Obiekt mógł pełnić funkcje społeczno-gospodarcze lub społeczno-religijne.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić