aktualizacja 

Urodziły się w Warszawie. Rodzice bliźniaków oniemieli

56

Bliźnięta o różnym kolorze skóry? Choć wydaje się to niemożliwe, czasem przydarza się w ciążach mnogich. Zdjęcia niezwykłych maluszków opublikowało Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. Lekarze tłumaczą, skąd różnica w kolorze skóry noworodków.

Urodziły się w Warszawie. Rodzice bliźniaków oniemieli
Bliźnięta o rożnym kolorze skóry (Instagram)

Jak dwie krople wody? Nie w tym przypadku. Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opublikowało zdjęcie niezwykłych bliźniąt, które przyszły na świat kilka dni temu (w drugim tygodniu lutego). Chociaż chłopcy są ''identyczni genetycznie'', wyraźnie różnią się wyglądem, co można dostrzec już na pierwszy rzut oka. Noworodki mają różne kolory skóry: jeden z chłopców ma bladą, a drugi — rumianą skórę.

Obecnie zarówno mama, jak i dzieci czują się dobrze. Noworodki przyszły na świat poprzez pilnie wykonane cesarskie cięcie, z ciąży jednokosmówkowej dwuowodniowej. Lekarze wyjaśniają jak to możliwe, że bracia tak bardzo się różnią.

Zespół TAPS

Ciężarna kobieta od początku 2023 r. znajdowała się pod opieką Poradni Ciąży Mnogiej. Z komentarza, zamieszczonego przez ojca bliźniaków na Instagramie wynika, że poród był bardzo trudny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS rozda dzieciom laptopy. "Tak dużych zakupów jeszcze nie było"
Jestem tatą tych dwóch przystojniaków. Dacie radę, chłopaki! Dziękuję bardzo niesamowitemu zespołowi — uratowaliście trzy życia — napisał uszczęśliwiony mężczyzna.

Jak informują lekarze, podczas ciąży wystąpiło poważne zaburzenie, do którego może dojść w ciążach mnogich.

W ciąży tej wystąpiło rzadkie, ale bardzo poważne powikłanie jakim jest TAPS (ang. Twin Anemia Policytemia Sequence), czyli sekwencja czerwienicy niedokrwistości bliźniaczej. Zaburzenie to może wystąpić w ciążach mnogich, w których płody nierównomiernie dzielą jedno łożysko i sieć naczyń. Jeden z bliźniąt (ten blady) cierpi na niedokrwistość (anemię, ma za małą liczbę krwinek czerwonych), a drugi (ten rumiany) wręcz odwrotnie - ma nadmiar krwinek czerwonych (nadkrwistość) — wyjaśniono w opisie fotografii.
Trwa ładowanie wpisu:instagram

W 2020 roku na świat przyszły bliźnięta Daniel i David. Chłopcy różnili się nie tylko kolorem skóry, ale właściwie... wszystkim, przynajmniej jeśli chodzi o wygląd. Rodzice chłopców byli zszokowani. W tym przypadku nie chodziło jednak o TAPS. Jeden z chłopców jest albinosem, dlatego ma jasny kolor skóry i jasne włosy.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić