Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Usiedli, żeby odpocząć w Tatrach. Tuż obok pojawił się niedźwiedź

16

Odpoczywający na Kondrackiej Przełęczy raczej nie spodziewali się, że doświadczą tak niecodziennego spotkania. W niewielkiej odległości od nich pojawił się niedźwiedź. Ten przyprawiający o dreszcz moment udało się uchwycić na nagraniu zamieszczonym na facebookowym profilu Tatromaniak.

Usiedli, żeby odpocząć w Tatrach. Tuż obok pojawił się niedźwiedź
Odpoczywali na szlaku, a obok nich pojawił się niedźwiedź. (Facebook)

Trudno wyobrazić sobie emocje, jakie towarzyszyły autorowi nagrania, kiedy odpoczywając na szlaku zorientował się, że ledwie kilka metrów od niego, przechodzi właśnie niedźwiedź. Przemysław Sobczyk zarejestrował to przerażające i fascynujące spotkanie na krótkim filmie, który można obejrzeć na facebookowym profilu Tatromaniak.

W kadrze widzimy najpierw siedzącego na skałach mężczyznę. Po chwili oko kamery skierowane zostaje na roślinność, za której wyłania się dostojnie niedźwiedź. Zwierzę nie zwraca większej uwagi na osoby znajdujące się na szlaku osoby. Zwierzę na chwilę się zatrzymało, jakby nasłuchując odgłosów otoczenia, a potem jakby nigdy nic, rusza w dalszą drogę, znikając z kadru.

Zwróćcie uwagę: przy spokojnym zachowaniu ludzi niedźwiedź w ogóle nie szuka kontaktu, od razu odchodzi w swoją stronę, trzeba tylko dać mu ku temu przestrzeń - czytamy w komentarzu do nagrania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Politycy Ziobry są niewinni? Poseł PiS pyta o zarzuty

Jeden z internautów zwrócił uwagę, że kilkukrotnie zdarzało mu się znaleźć w podobnej sytuacji i "spokój pozwolił mu uniknąć gorszych konsekwencji" takich spotkań. "Ale nie ukrywam stresik był mimo wszystko" - dodał. Kolejna z komentujących nagranie osób przyznała, że "już od samego oglądania filmiku mam przyspieszone tętno".

Jak zachować się na szlaku, gdy spotkasz niedźwiedzia?

Leśnicy podkreślają, że przy każdym spotkaniu z dzikim zwierzęciem, najważniejszy jest spokój. Nie powinniśmy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Wycofując się, powinniśmy to zrobić bardzo powoli. Nie należy biec. Takie zachowanie może sprawić, że zwierzę instynktownie rzuci się za nami w pogoń. Nie powinniśmy do niedźwiedzia zbliżać, czy próbować go przestraszyć.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Prawdopodobieństwo ataku ze strony niedźwiedzia rośnie, jeśli znajdziemy się pomiędzy niedźwiedzicą a jej młodymi. Kiedy zwierzę zbliża się w naszą stronę, bezpiecznie będzie położyć się na ziemi w pozycji embrionalnej, osłaniając kark. Nie należy zdejmować plecaka, bo ten będzie dodatkową ochroną.

Warto pamiętać, żeby nie uciekać przed niedźwiedziami na drzewo, bo zwierzęta te także potrafią się wspinać.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić