Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Ustawa covidowa. Posłowie zagłosowali

10
Podziel się:

W czwartek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu PiS dotyczącego walki z epidemią koronawirusa. "Za" ustawą covidową było 423 posłów, "przeciw" - 11, a 9 wstrzymało się od głosu. Teraz propozycja nowego prawa trafi pod obrady Senatu.

Ustawa covidowa. Posłowie zagłosowali
(PAP, Mateusz Marek)

Sejm przegłosował w czwartek ustawę antycovidową autorstwa PiS. "Za" projektem partii rządzącej było 423 posłów, przeciwko zagłosowało 11 innych, a 9 polityków wstrzymało się od głosu. Jakie są najważniejsze założenia ustawy?

  • podwyższenie do 200 proc. wynagrodzenia dla osób, które są kierowane przez wojewodę do walki z pandemią;
  • 100 proc. uposażenia w trakcie kwarantanny/izolacji dla służb mundurowych (m.in. policja, wojsko);
  • „klauzula dobrego Samarytanina”, czyli brak kar za błędy medyczne w trakcie pandemii;
  • umożliwienie zatrudnienia lekarzy bez uprawnień zdobytych w UE;
  • stworzenie podstawy do karania za brak zakrytych ust i nosa (zmiany w Kodeksie wykroczeń);
  • podstawa ku temu, by sprzedawca mógł odmówić obsługi klientowi, gdy ten nie ma zakrytych ust i nosa.

Ustawa covidowa. Posłowie wreszcie zagłosowali

Posiedzenie Sejmu zaplanowano na wtorek, jednak rozpoczęło się w środę. Głosowania były kilkakrotnie przekładane i ostatecznie odbyły się dopiero w czwartek przed południem. Do najważniejszego głosowania doszło po południu.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Prof. Radziwon o pilnym zapotrzebowaniu na osocze ozdrowieńców

Wcześniej przez 11 godzin obradowała komisja zdrowia. Gremium pracowało nad czterema poselskimi projektami związanymi z walką z epidemią koronawirusa. Przygotowały je: KO, Lewica, PiS oraz PSL. Komisja zdrowia za wiodący uznała projekt PiS.

Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu, który zajmie się dalszym procedowaniem w poniedziałek. Marszałek izby wyższej parlamentu powiedział w TVN, że stara się przyspieszyć posiedzenie. Tomasz Grodzki liczy na to, że jeszcze w piątek otrzyma wszystkie niezbędne dokumenty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
chwdpolitykom
2 lata temu
To idealny przykład na to, że wszyscy politycy to jedna klika. Nie ma znaczenia z jakiej partii, grają do jednej bramki.
Kazik
2 lata temu
A co ze szczepieniami obowiązkowymi?
Ona
2 lata temu
Dodatkowo moi drodzy ta ustawa ustala obowiązek szczepień na Covid 19.Będzie dążenie do wpisania Covid 19 na listę chorób,na które mamy się obowiązkowo szczepić.Ten lockdown,ponowne zamykanie nas.Dążenie do wyszczepnia nas przybiera na sile...
nietonie
2 lata temu
drżyj narodzie który nie dobrowalnie wyrzekasz się prawa do wolności.
Pompa🤣
2 lata temu
Moze jakas ustawa o ozonowanej 💩
Taka prawda
2 lata temu
To wszystko zmierza do wojny domowej...
Tak jest
2 lata temu
No to raj. Walczą w pandemii... Trzy ośrodki u mnie w mieście dwa i jeden obok. Pacjenci albo są na zewnątrz budynku. Bez znaczenia czy leje czy nie. Teleporada... I czekaj... W jednym z tych ośrodków kolejka na telefon. Możesz dzwonić do 15..zalapiesz się ewentualnie na info brak miejsc. Proszę juto.. Walczymy. Kawa herbata. Luz. Co dostaną jeszcze po 100proscrny więcej... A jak coś speir... Czytaj ktoś umrze bo nie dostał się na czas to sorki miał pecha. Ci że szpitali niech mają.. Ale reszta pseudo pomagierów czy lekarzy.. To jest cyrk.. Nikomu nie wierzę a zwłaszcza posłom ibtonkazdejbopcjinktorsybchca zbit polityczny kapitał...
amen
2 lata temu
Boże, jak długo jeszcze? Stwórco nasz kochany, przecież pomsta nie należy do Ciebie? Niech już przyjdzie Twoje Królestwo i niech się wreszcie dzieje Twoja wola, amen
Gosc
2 lata temu
...kazdy odpowiada za swoja prace, lekarze nie moga byc zwolnieni od odpiwiedzialnosci za bledy lub inne... . Brak maceczki na twarzy w kodeksie karnym? Nie mozna nikomu ograniczyc jego prywatnej wolnosci i zastraszanie mandatami
Eerni
2 lata temu
Karanie za brak maseczki dalej niezgodne z konstytucją...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić