Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Uwaga kierowcy! Ważne zmiany. Chodzi o prawo jazdy

57

Decyzja zapadła. Od 5 grudnia nie będzie już konieczności wożenia ze sobą prawa jazdy. Jego fizyczną rolę przejmie rządowa aplikacja na smartfony mObywatel.

Uwaga kierowcy! Ważne zmiany. Chodzi o prawo jazdy
(Getty Images)

Chyba każdemu przynajmniej raz w życiu zdarzyło się zapomnieć prawa jazdy lub gdzieś je zawieruszyć. Pojawiają się też problemy z tym, że czasem nie ma gdzie wsadzić tego dokumentu. Niejednokrotnie brakowało bezpiecznego miejsca dla "prawka".

Z najnowszej zmiany z pewnością ucieszy się mnóstwo osób. Już od 5 grudnia nie będzie trzeba wozić prawa jazdy.

4 września stosowne dokumenty w tej sprawie podpisał minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jak podkreśla autokult.pl, ze względu na 3-miesięczne vacatio legis przepisy zaczną obowiązywać dopiero w grudniu. Przypomnijmy, że dotychczas za brak prawa jazdy groził nam mandat w wysokości 50 zł. Niebawem zostanie on wykreślony z taryfikatora.

Czytaj także:

Aplikacja zamiast "prawka"

Zamiast wożenia dokumentu, będziemy mogli skorzystać z aplikacji mObywatel na smartfona. Niedawno uruchomiono w niej próbną wersję zakładki mPrawo jazdy. Teraz usługa wchodzi na stałe.

W aplikacji będzie też można kontrolować liczbę punktów karnych. Jeżeli chodzi natomiast o policyjne kontrole, to będziemy weryfikowani po podaniu danych osobowych, dzięki systemowi Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić