o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
mmc
|

Walka księży na Pomorzu. Nie uwierzysz, z jakiego powodu

66
Podziel się

Siedem lat temu w Gryficach poświęcono halę sportowo-widowiskową. Miejscowy proboszcz uważa, że akt ten nie jest ważny, bo dokonał tego ksiądz z innej parafii.

Walka księży na Pomorzu. Nie uwierzysz, z jakiego powodu
Hala widowiskowo-sportowa w Gryficach. (Google Maps)
bECXdRXF

Hala sportowo-widowiskowa otworzona została w Gryficach siedem lat temu. Władze miasta zorganizowały uroczystość, na której nie zabrakło nie tylko atrakcji, ale przede wszystkim poświęcenia nowego miejsca.

Tą częścią zajął się ks. prof. Wiesław Dyk. Wykładowca Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego poświęcił nowy punkt w Gryficach, a z relacji Gazety.pl wynika, że na uroczystość przyjechał swoim motocyklem.

bECXdRXH

Nie spodobało się to jednak miejscowemu proboszczowi. Choć od imprezy minęło już siedem lat, ks. Kazimierz Półtorak miał wspomnieć na antenie Radia Plus Gryfice, że nie uznaje poświęcenia jako ważne.

To jest tak, jakby ktoś powiedział: mam znajomego księdza, ściągnę go do swojej willi i tam mi da ślub. To Janosiki porywali księży, żeby żenić się w górach. [...] Ślub byłby nieważny i ja się tu ośmielam powiedzieć: ta Arena jest nieważnie poświęcona - miał powiedzieć ks. Kazimierz Półtorak na antenie lokalnego radia.

Ksiądz zauważył, że nie został poinformowany o takim przebiegu spraw, a powinien. Zarzucił zaburzenie systemu parafialnego, czego skutkiem jest nieważne poświęcenie placówki.

bECXdRXN

Głos w sprawie zabrał w końcu ksiądz, który poświęcił halę w Gryficach. W rozmowie ze szczecińską Gazetą Wyborczą przyznał, że nie ma podstaw do tego, by święcenie nie było ważne.

To poświęcenie jest ważne. Mam prawo i mam obowiązek pomodlić się, jeżeli ktoś o tę modlitwę poprosi. To przykre, że ksiądz Półtorak lubi być na polu walki - powiedział ks. prof. Władysław Dyk.

Ówczesny starosta, który zaprosił księdza ze Szczecina również powiedział kilka słów. Zauważył, że aktualny proboszcz sieje nienawiść, a ceremonia i poświęcenie hali jak najbardziej miały znaczenie.

bECXdRXO
Zobacz także: Budżet UE. Ile pieniędzy możemy stracić?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECXdRYi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(66)
Ciemny lud
10 miesięcy temu
No i teraz ludziska ćwiczą i oglądają spektakle w grzechu
Ajwaj
10 miesięcy temu
Po co takie sprawy wywleka się na forum publiczne, jestem prywatną osobą i nie mam w tym żadnego interesu co powiem. Otóż tak ślub jak i inne sakramenty czy modlitwy są ważne przed Bogiem gdziekolwiek by się one nie odbywały.Jednak dla porządku prawnego pewne powstałe fakty należy rejestrować w danej parafii, której to dotyczy. W tym przypadku głównym winowajcą jest starosta szczeciński, który nie powiadomił proboszcza danej parafii,odpowiadającego za sprawy duchowe na powierzonym mu terenie a przejął jego kompetencje w tym względzie. Jest to też rażący brak taktu i znajomości przepisów ze strony starosty,lub jego działanie celowe. Przybyly ksiądz mógł nie wiedzieć że sprawy nie zostały dopięte i znalazł się w niezręcznej sytuacji. Jeszcze większy nietakt spotkał proboszcza danej parafii, który jako odpowiedzialny za sprawy duchowe na powierzonym mu terenie nie został o tym wcześniej powiadomiony.Takie sprawy zgłasza się w Kancelarii parafialnej aby stwierdzając dokonanie aktu można było zapisać w dokumentacji kościelnej. Nie wierzę, że tam chodziło o kłótnie pomiędzy księżmi a jedynie o wyrażenie opinii prawnej przez proboszcza, że skoro nie wiedział o zaistniałym fakcie nie mógł go uznać formalnie za były i zanotować w dokumentacji parafialnej,to jest logiczne. Inna sprawa, że dzisiaj dziennikarstwo sięgnęło dna, i chce narzucać wszystkim działania poza prawne jako obowiazujace jeśli z jakichkolwiek przyczyn czy to finansowych, ideologicznych czy politycznych jest to korzystne dla urabiania opinii publicznej. Nawet dla zwykłego obywatela artykuł śmierdzi na odległość socjotechnikaą w tym najgorszym wydaniu.
CSR
10 miesięcy temu
Były " profanacje ' ołtarza odchodami i co ,przyjechał Boss d UPA i uznał że nie było profanacji i lokalny szaman może msze kontynuowac
bECXdRYj
Nerii
10 miesięcy temu
Jak ja się cieszę sa tacy pasterze ja myślałem ze Ci co rzadza kosciolem po tylu przypadkach tego bagna które jest w kasciele powiedzą ksieza zeby dali spokój zeby wzięli sie za to po co wogole istnieją a tu nie dalej te idityzmy wychodzą i fajnie bo ludzie muszą w końcu zrozumiec ze roznica miedzy wiara a kosciolem jest jak roznica miedzy niebem a pieklam ludzie nie potrzebują zadnych pośredników w kontaktach z Bogiem a juz napewno nie takich których bardziej obchodzi kasa niz wiara
Kolo
10 miesięcy temu
Dajcie temu co nie poświęcił hali tyle kasy ile daliście za jej poświęcenie , a spór minie.To jest kler. Im zależy tylko na kasie !!!!
Maniek
10 miesięcy temu
Przyjechał motocyklem a po święceniu kupił pewnie Mercedesa i cała awantura.
Lpg
10 miesięcy temu
o2 to jakieś zafiksowane w temacie księży.... nudni jesteście... ile można...
Prawda
10 miesięcy temu
Jurz Jezus powiedział że szatan w swoim domu wprowadzi rozłam,dlatego to jest dom szatana,całe katolictwo.
Kokesz
10 miesięcy temu
W prawie budowlanym nie ma informacji konieczności święcenia budynku przed oddaniem do użytku więc? o co kaman przewielebny.
Bożena
10 miesięcy temu
Znalazł się ksiądz święty nad świetymi ,🙃
Katolik
10 miesięcy temu
Każde święcenie wodą przez księdza to pić na wodę. Chodzi głównie o kasę.
Zbigniew
10 miesięcy temu
I tak bez przerwy (zając ty znowu bez czapki) czy to musi zawsze kłótnią się kończyć.
Gosc
10 miesięcy temu
Takie cuda tylko w średniowiecznej polsce nie widziałem w stanach żeby jakiś ksiądz świecił drogi czy inne miejsca publiczne
bECXdRYb
Prawda
10 miesięcy temu
Niech mi ktoś wytłumaczy po co ksiądz świeci obiekty publiczne Czy im się coś nie pomyslilo
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić