o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ESO
|

Groźniejszy niż koronawirus?! Zespół pocovidowy atakuje dzieci

52
Podziel się

Niektóre dzieci, które przeszły koronawirusa, zmagają się z nową, groźną chorobą - z tzw. zespołem pocovidowym. Z silnymi objawami tej infekcji tylko w samym Szpitalu Dziecięcym w Krakowie na intensywnej terapii leży już kilkanaścioro małych pacjentów - donosi "Gazeta Wyborcza". Lekarze twierdzą, że zespół pocovidowy może być nawet groźniejszy od koronawirusa.

Groźniejszy niż koronawirus?! Zespół pocovidowy atakuje dzieci
(Getty Images)
bDTerbZx

W październiku do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie trafiło dziecko z dość nietypowymi objawami, które początkowo lekarzom przypominały chorobę Kawasakiego. Wysoka gorączka, wymioty, biegunka, wysypka, zapalenie spojówek i ogólne osłabienie. Wiadomo było, że młody pacjent przeszedł wcześniej koronawirusa.

To była dla nas nowa sytuacja, nowa choroba. Nie wiedzieliśmy, z czym mamy do czynienia - opowiada dr Katarzyna Hrnciar, pediatra z SOR-u w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu, cytowana przez "Gazetę Wyborczą".
bDTerbZz

Pierwszy pacjent z "zespołem pocovidowym"

Specjaliści stwierdzili, że dziecko zmaga się z tzw. "zespołem pocovidowym", czyli wieloukładowym zespołem zapalnym związanym z przebytym zakażeniem COVID-19 (PIMS-TS). Było to pierwsze dziecko w Krakowie, u którego stwierdzono "zespół pocovidowy". Niestety od tego czasu sytuacja ulega tylko pogorszeniu.

Trzeba bić na alarm - alarmuje prof. Przemko Kwinta, pediatra z krakowskiego szpitala, którego cytuje "Gazeta Wyborcza".

Do krakowskiego szpitala dziecięcego niemal codziennie trafiają młodzi pacjenci z "zespołem pocovidowym". Są w wieku od kilku miesięcy do 16 lat. Tylko do samego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu w ciągu ostatnich kilku dni przywieziono 10 dzieci z tą chorobą. Kilkoro z nich od razu trafiło na intensywną terapię.

bDTerbZF
Mieliśmy bardzo duży wzrost zakażeń w Małopolsce kilka tygodni temu i teraz zbieramy tego żniwo. Zespół pocovidowy u dzieci najczęściej występuje od dwóch do czterech tygodni po przebytym zakażeniu i może dotknąć wszystkie dzieci, zarówno te, które przechodziły chorobę bezobjawowo, jak i te, które miały objawy. I te maleńkie - kilkumiesięczne, i kilkunastoletnie - tłumaczy dr Hrnciar w rozmowie z "GW".

Jak dodaje prof. Kwinta, zagrożenie występuje niezależnie od wieku. Bywały przypadki kiedy dopiero groźne objawy "zespołu pocovidowego" potwierdziły, że dziecko wcześniej przeszło COVID-19.

Najczęstsze objawy u dzieci, u których zdiagnozowano PIMS, to m.in. utrzymująca się ponad trzy dni wysoka temperatura, wymioty, biegunka, malinowy język, wysypka czy zapalenie spojówek.

bDTerbZG
To jednak, co nas najbardziej niepokoi, to fakt, że u dzieci z zespołem pocovidowym dochodzi do niewydolności serca. Stwierdzamy zmiany w naczyniach wieńcowych i na razie nie wiemy, jakie będzie mieć to konsekwencje w przyszłości - mówi prof. Kwinta, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Pierwszy przypadek tej infekcji w Polsce wykryto u 14-letniego pacjenta z Warszawy. Jak dotąd nie stwierdzono w naszym kraju przypadków śmiertelnych związanych z tą chorobą.

Zobacz także: Rok pandemii. Tak świat zmienił się w ciągu 12 miesięcy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTercaa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(52)
Ala
5 miesięcy temu
Serio? Malinowy jezyk? A na szkarlatyne zbadano to Dzieci? Na inne choroby bakteeyjne wzieli wymazy? Czy od razu kowid? Wedlug badan dziecko ma wieksza szanse umrzec od pioruna niz kowida, chyba ze mieszka w Polsce to ma 'zespol pokowidowy'. Bardzo wspolczuje rodzicom tych Dzieci w szpitalach, ale bije na alarm! Nie dajcie zwieac sie lekarzom kowidem, zadajcie badan,posiewow i rzetelnej diagnostyki, zeby wasze Dzieci mialy szanse. Pracuje na oiomie i pacjenci ciezko chorzy na "kowida" Maja bakteeyjne zapalenie pluc, sanepid kazal im sie izolowac i po 3 tyg kaszlu I goraczki trafiaja z ostrym bakteryjnym zapaleniem pluc, a wg prawa jak w ciagu 28 DNI od kowida zachoruje na cokolwiek to zapsiuje sie kowid. Rok temu, jak kaszales i goraczkowales tydz lekarz Cie badal I dostawales antybiotyk, Bo wirusowe zapalenie przeszlo w bakteryjne, w tym Roku masz siedziec w domu Bo sanepid karze, wiec trafiaja do szpitalu z plucami zajetymi pneumokokami, klepsiella, psedonomasem itd. Walczcie o swoje Dzieci, nie dajcie sie zbic kowidem, brochoskopia, posiew,tk, MRI I dopiero diagnoza a nie " pokowidowy'"
Petronela
5 miesięcy temu
Czy zauważyli Państwo, że nie ma już na codzień dobrych i pozytywnych wiadomości ? Ciągłe straszenie: wypadek na pasach, zabito małżeństwo, dramat w salonie, objawy pocovidowe o samym covidzie już nie wspomnę. Pora to zmienić ! Kochani, niebawem Święta, magiczny czas. Czas, który iskrzy, pełen tajemnic, pachnący żywicą drzewka i pieczonymi jabłkami :)To zło, które jeszcze gdzieś tam się plącze niedługo zniknie. Z nowym rokiem, z nowym światłem, dzień po dniu będzie coraz lepiej. Przetrwamy to wszystko. Naprawdę. Bądźmy sobą i nie dajmy sobą manipulować.
Gość
5 miesięcy temu
Bo to nie wirus. To BROŃ BIOLOGICZNA. Stworzona, żeby wykończyć ludzi. Kitajce zgotowali nam ten los.
bDTercab
AAAAAAAA
5 miesięcy temu
Codziennie jakaś tragedia. Czy ktoś na tym świecie jeszcze żyje.
667cm
5 miesięcy temu
Nie można tym poplecznikom gejtsa wierzyć na słowo. Mój poziom nieufności do środowisk medycznych osiągną taki poziom, że wolę przyjąć za bezpieczniejsze przekonanie o nieistnieniu koronawirusem. Wszystkie obostrzenia czynią więcej zła niż ten potencjalnie istniejący drobnoustrój.
Najnowsze komentarze (52)
Smutno
4 miesiące temu
Tak. Ten PIMS istnieje - syn mojej koleżanki jest po PIMS w CzD! Dostali leki padaczkowe na stałe, ponieważ po covidzie (stwierdzonym u dziecka i u matki), tydzień po ustąpieniu goraczki, wyskoczyła taka padaczka, że tylko szpital :(( Uważajmy na siebie i nośmy te maseczki!!! Myjmy ręce!! To się dzieje!
Agent kgb
5 miesięcy temu
Coronawiruc jest najlepsza wymowka na wszystko. Przeciez to juz paranoja.
alojzy
5 miesięcy temu
Epidemia goni epidemię ...
proszęopomoc,
5 miesięcy temu
. ..chciałabym Bardzo Przeprosić za ten komentarz mam nadzieję, że Nikogo Nie Obrażam ten sposób.,Bo wiem, że to nie jest miejsce na to wszystko ... Jednak już nie wiem co robić.. Nie Mam Już Wyjścia., Mój Synek jest dla mnie moim Całym Światem. .,Niespełna miesiąc temu Straciłam Pracę na skutek Pandemii.. Zostałam Bez Środków do Życia...Staram się zapewnić Synkowi wszystko co mogę, ale Stanęłam na Dnie., Nie mam Pieniędzy na Codzienne Życie..Dwa dni temu Syn chciał abym kupiła mu gazetę Minerały Świata,. Zabrakło mi 0,31 gr w kiosku i tłumaczyłam Pani, że mieszkamy blisko i jak tylko będę miała jakieś pieniądze to Odrazu Doniosę. Prosiłam ze Łzami w Oczach,. na nic się to nie zdało,. Syn siedział na ławce i jak podeszłam do Niego bez gazetki powiedział tylko: Chodź mamuś nazbieramy kamyków pod blokiem.,Nigdy Nie zapomnę Jego Oczu..,Wtedy zdałam sobie sprawę, że jak mi ktoś nie Pomoże to Sama Nie dam sobie Rady..Jestem zdrowa, ręce Garną Się mi do Pracy tylko, Nie Mam Gdzie,.Poszłabym gdzieś na noc sprzątać,ale jestem Sama z Dzieckiem i nie mam Go z kim zostawić.Nigdy jeszcze nie byłam w takiej Sytuacji.Pracowałam,,,. starczało na mieszkanie i skromne życie..Synek Nigdy nie chodził Głodny...,Byle Tylko mój Skarb miał wszystko co potrzeba. Nocami płaczę bo już nie daje rady,.Ta sytuacja Mnie Przerasta,, Jestem Załamana.,.jeszcze Święta, ..zaraz mikołajki..., Czuję, że zawodzę jako Matka.., Jeśli Jest ktoś tutaj, kto po prostu chciałby choć trochę Pomóc., będę Wdzięczna do końca swojego życia., Każdy Gest jest dla nas wielką Pomocą. Dziękuję z góry, z Całego Swojego Serca,, Życzę spokojnej Wtorkowej nocy .., Ola z Torunia SGB Bank Spółdzielczy w Toruniu 34 9511 0000 0000 5461 3000 0010 NASZ ADRES ZAMIESZKANIA I ZAMELDOWANIA: 87-100 Toruń ul. Jana III Sobeskiego 35/7. .
Leczenie
5 miesięcy temu
Jednorazowo podaje się dożylnie immunoglobuliny (IVIG). W przypadku braku reakcji, czyli utrzymywania się gorączki lub jej nawrotu po co najmniej 36 godzinach od zakończenia początkowego wlewu IVIG, podanie immunoglobulin można powtórzyć. Drugim lekiem stosowanym w chorobie Kawasakiego jest kwas acetylosalicylowy, który w ostrej fazie choroby podawany jest w dużej dawce (przeciwzapalnej), a po 48–72 godzinach po normalizacji temperatury – w małej dawce (przeciwpłytkowej), która uniemożliwia łączenie się płytek krwi, co zapobiega powstawaniu zakrzepów wewnątrz tętniaków tętnic wieńcowych. Taki zakrzep może prowadzić do najgroźniejszego powikłania, jakim jest zawał serca w przebiegu choroby Kawasakiego. Czas utrzymania terapii kwasem acetylosalicylowym zależny od ciężkości zmian w sercu. Dzieci, u których nie doszło do zajęcia naczyń wieńcowych wymagają terapii przez około 6–8 tygodni. W przypadku obecności pojedynczego małego lub średniego tętniaka tętnicy wieńcowej leczenie kwasem acetylosalicylowym kontynuuje się do czasu cofnięcia się tętniaka. W przypadku dużego tętniaka oraz zwężenia tętnicy wieńcowej, leczenie przeciwpłytkowe stosuje się długotrwale i dodatkowo podaje się leki zmniejszające krzepliwość krwi (acenokumarol, warfaryna lub heparyna drobnocząsteczkowa). W przypadku braku skuteczności dwukrotnego podania IVIG w ostrej fazie choroby niekiedy wprowadza się glikokortykosteroidy.
taaaaa
5 miesięcy temu
W maju o tym pisaliście chyba artykuły z Francji?
bystra
5 miesięcy temu
Nie możemy dać się tak ogłupiać i "czekać na objawy", bo kiedy ta grypa w postaci Cov-19 rozwinie się w naszym organizmie porządnie - trudno ją opanować !!Tym bardziej że w szpitalach, czy lekarze domowi nie leczą tego konkretną kuracją. A potem tylko chcą ratować podawaniem tlenu.co też nie jest lekarstwem tylko pomocą w ciężkich objawach. Czytajcie Państwo jak (już od wiosny) leczą się w domu niektórzy - co nie czekają aż pokilku dniach dodzwonią się do lekarza czy Sanepidu.Na facebook-u jest stronka-profil -" Lecz się z CoV-19 jak najszybciej. Potem dzwoń. " - i tam w kilku postach o lekach które trzeba mieć pod ręką. Sama znam osoby, które się wyleczyły choć przebieg choroby nie był wcale lekki.
#######
5 miesięcy temu
Jeszcze żaden "fachowiec", występujący w telewizji nie poradził ludziom, żeby pili zioła przeciwwirusowe. Ktoś tu napisał o piolunie. Dobry jest także czystek. Profilaktycznie i w czasie choroby. Tylko każą łykać Patacetamol. Konowaly!
bDTerbZT
Goldengecko
5 miesięcy temu
I pomyśleć że nie którzy zarażają się Covidem specjalnie
Dlaczego?
5 miesięcy temu
Jeżeli chorym z objawami grypy czy Covida każą brać Paracetamol, ktory tylko szkodzi (ponieważ zbijanie gorączki to zabieranie organizmowi broni do walki z wirusem), to nic dziwnego,ze wirus zżera czlowieka. Leczenie objawowe to kpina. Dlaczego nie ma lekow przeciwwirusowych, które hamuja mnożenie się wirusa? Np Amantadyna.
oooOo
5 miesięcy temu
zastanówcie się czy nie od noszenia maseczek?
malgorzata
5 miesięcy temu
moj syn wlasnie lezy w Lodzi w szitalu dzieciecym ,goraczka 40 stopni,silna wysypka jakiej nigdy nie widzielismy.Bol brzuszka,wymioty.Zdiagnozowane pims,sa przeciwciala we krwi.Zmiany na narzadach.Prosze Was uwierzcie w komcu ze to sie dzieje,4 tygodnie wczesniej mielismy wirusa.
Meeen
5 miesięcy temu
Covid to nie jest powód to wymyślony pretekst, ludzie chorują od fal 5g i wdychania powietrza z brudnych maseczek. Każda maseczka jest brudna po 20 minutach oddychania w niej jest zakaźna. Osądzają się na niej prątki gruźlicy i innych chorób.
Agnes
5 miesięcy temu
A nie pozamykali przedszkoli bo dzieci nie chorują na covid. To ja tu czegoś nie rozumiem. To chorują wreszcie czy nie? A jeśli ten zespół pocovidowy jest tak groźny to czemu narazacie te biedne dzieci na zarazenia w placówkach masowych?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić