Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Dobre wieści. Ważne oświadczenie WHO ws. szczepionki na koronawirusa

172

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygląda się 10 szczepionkom w trzeciej fazie badań. Wyniki mogą być już w listopadzie, a to oznacza, że wkrótce szczepienia na Covid-19 będą powszechne.

Dobre wieści. Ważne oświadczenie WHO ws. szczepionki na koronawirusa
Niedługo będą wyniki ostatniej fazy badań nad szczepionką na Covid-19. (Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) czeka na wyniki trzeciej fazy badań nad 10 szczepionkami. Wyniki mogą być już w listopadzie, co daje nadzieję na szybsze upowszechnienie szczepień i zakończenia pandemii.

Nasze największe oczekiwania, o ile wiemy, obserwując postępujące badania, są takie, że możemy mieć wyniki z jednej lub dwóch prób szczepionek przed końcem roku, prawdopodobnie od końca listopada - powiedział dr Soumya Swaminathan z WHO.

Są to dane dotyczące skuteczności szczepionki i jej bezpieczeństwa. Na podstawie tych informacji organy regulacyjne będą musiały zdecydować, czy szczepionki mogą zostać oddane do powszechnego użytku, czy są zbyt niebezpieczne.

Zobacz także: Minister Zdrowia Adam Niedzielski o nauce zdalnej. "Będziemy obserwowali"

Swaminathan powiedział, że dobrą rzeczą jest to, że jest wiele szczepionek. To zwiększa szansę na powodzenie. Ekspert zaznacza jednak, że trzeba się pogodzić także z ewentualną porażką, która jest bardzo możliwa. Na obecnym etapie trudno jest przewidywać rezultaty.

Najbliższe miesiące będą bardzo trudne, a niektóre kraje są na niebezpiecznej drodze. W zbyt wielu krajach obserwuje się wzrost zachorowań, co teraz prowadzi do tego, że szpitale i OIOM-y działają, ale przekraczają pojemność, a my nadal jesteśmy dopiero w październiku – powiedział wcześniej dyrektor generalny WHO Tedros Ghebreyesus.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić